“Adolatli pullar” nomini olgan tangalar
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasining numizmatikaga ajratilgan yeridan Temuriylar davri tangalari ham oʻrin oladi.
Muhammad Taragʻay Mirzo Ulugʻbek (1394–1449) yirik davlat arbobi, tarixchi va alloma boʻlishi barobarida, islohotchi sifatida ham katta iz qoldirgan shaxsdir. U otasi Shohrux Mirzoning Samarqanddagi noibi sifatida qariyb qirq yil davomida Movarounnahrni boshqargan. Umrining oxirgi ikki yilida esa otasining oʻrnini egallab, poytaxtni Hirotdan Samarqandga koʻchirdi.
Mirzo Ulugʻbek davrida iqtisodiy islohotlar olib borilib, tangalarning vazni, sifati va qiymati oshirildi. Uning nomidan zarb qilingan mis tangalar avvalgi pullarga nisbatan sifatli, ogʻir va toza boʻlgani uchun xalq orasida “fulusi adliya” — “adolatli pullar” nomi bilan mashhur boʻldi.
Hozirgi kunda Mirzo Ulugʻbek nomidan zarb etilgan mis, kumush va oltin tangalar nafaqat Oʻzbekistonda, balki dunyo muzeylari va xususiy kolleksiyalarda ham saqlanmoqda. 2023 yil mart oyida Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumanidan oqib oʻtuvchi Toʻpalang daryosi sohilidan Mirzo Ulugʻbek davriga oid 500 dan ziyod tanga topilgani esa bu tarixiy merosga boʻlgan qiziqishni yanada oshirgan. Tangalar tegishli mutaxassislar tomonidan oʻrganilib, Termiz Arxeologiya muzeyiga topshirilgan.
Mirzo Ulugʻbek tangalarining muhim jihatlaridan biri — ulardagi bitiklar turkiy tilda yozilganidir. Tanganing bir tomonida “La ilaha illollohu Muhammadur Rosululloh” degan ibora, ikkinchi tomonida esa eski oʻzbek tilida “Amir Temur Koʻragon himmatidin Ulugʻbek Koʻragon soʻzumuz” degan yozuv uchraydi. Shuningdek, tangada zarb qilingan sana — 852 yil (1448–1449) va shahar nomi — Hirot ham qayd etilgan.
Bu tangalar nafaqat iqtisodiy hayotning bir qismi, balki madaniy, tarixiy meros sifatida ham yuksak qiymatga egadir. Ular orqali biz nafaqat Ulugʻbek zamonidagi iqtisodiy islohotlar, balki ona tilimizdagi yozuv madaniyati va davlat ramzlariga boʻlgan munosabat haqida ham tasavvurga ega boʻlamiz.

Coins that received the name “Fair money”
🔴 In what language were the inscriptions on Ulugh Beg’s coins written, and what is their significance?
🔴 Where were Mirzo Ulugh Beg’s coins discovered in 2023, and what became of them?
In the numismatics section of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, coins from the Timurid period also hold a place.
Muhammad Taraghay Mirzo Ulugh Beg (1394–1449), alongside being a major statesman, historian, and scholar, also left a profound mark as a reformer. Serving as the deputy of his father, Shah Rukh Mirzo, in Samarkand, he ruled over Movarounnahr for nearly forty years. In the final two years of his life, he succeeded his father and transferred the capital from Herat to Samarkand.
During Mirzo Ulugh Beg’s reign, economic reforms were introduced, improving the weight, quality, and value of coins. Copper coins minted in his name were superior in quality, heavier, and purer than previous ones. Because of this, they became popularly known among the people as fulus-i adliyya - “fair money”
Today, copper, silver, and gold coins minted in the name of Mirzo Ulugh Beg are preserved not only in Uzbekistan but also in museums and private collections worldwide. In March 2023, more than 500 coins from Ulugh Beg’s era were discovered on the banks of the Topalang River in Sariosiyo district, Surkhandarya region, further increasing interest in this historical legacy. These coins were studied by specialists and handed over to the Termez Archaeological Museum.
One of the most remarkable aspects of Ulugh Beg’s coins is that their inscriptions were written in the Turkic language. On one side of the coin is the phrase “La ilaha illallohu Muhammadur Rasululloh” (There is no god but Allah, and Muhammad is the Messenger of Allah). On the other side appears an inscription in Old Uzbek: “Amir Temur Kuragon himmatidin Ulugh Beg Kuragon so‘zumuz” (By the endeavor of Amir Temur Kuragon, Ulugh Beg Kuragon is our word). The coin also records the date of minting the year 852 AH (1448–1449 CE) along with the city name Herat.
These coins are not only part of the economic life of their time but also a highly valuable cultural and historical heritage. Through them, we gain insight not only into the economic reforms of Ulugh Beg’s era but also into the use of the mother tongue in inscriptions and the significance of state symbols in that period.