Chaupar qanday oʻyin?
Kushonlar davrida ommalashgan chaupar oʻyini Baqtriya hududida (hozirgi Oʻzbekiston, Tojikistonning janubiy qismi va shimoliy Afgʻoniston) keng tarqalgan.
Arxeologik maʼlumotlarga koʻra, mazkur oʻyin milodiy I-II asrdan keng tarqala boshlagan. Chaupar oʻyini maxsus matoda, aylana shaklidagi fishkalar va raqamlar bilan belgilangan oʻyin donalari yordamida oʻynalgan. Ularning shakli naysimon boʻlib, asosan fil suyagidan yoki oddiy suyakdan tayyorlangan. Oʻyin donalarida 1 dan 4 gacha boʻlgan raqamlar belgilangan boʻlib, oʻyin maqsadi fishkani markaziy nuqtaga yetkazishdan iborat boʻlgan.
Arxeologik topilmalar Dalvarzintepa, Kampirtepa, Taxti Sangin, Surx-Kotal kabi yodgorliklardan topilgan. Mazkur oʻyinning shakl va mazmuni boʻyicha oʻxshash elementlar Taksila (hozirgi Pokiston), Gayrattepa, Panjikent kabi shaharlarda ham uchraydi. Bu esa Markaziy Osiyo xalqlari oʻrtasida madaniy aloqalar keng va faol boʻlganidan dalolat beradi. Ushbu oʻyin donalari baʼzilari oʻyma va gravyuralar bilan bezatilgan boʻlib, ular oʻyinning elita orasida keng tarqalganini taxmin qilinadi. Keyinchalik esa chaupar keng jamoat orasida ham ommalashgan.
Islomgacha boʻlgan madaniyat va oʻyin anʼanalarini oʻrganish — Islom sivilizatsiyasi markazi muzey va ilmiy faoliyatining muhim yoʻnalishlaridan biridir. Chaupar kabi oʻyinlarga dam olish vositasi sifatida qaralgan. Mazkur oʻyin mulyaji OʻzITsM ekspozitsiyasidan oʻrin olishi rejalashtirilgan.

What kind of game is Chaupar?
The game of Chaupar, which became popular during the Kushan period, was widely played in the region of Bactria (present-day Uzbekistan, southern Tajikistan, and northern Afghanistan).
According to archaeological evidence, this game began to spread from the 1st–2nd centuries CE. Chaupar was played on a special cloth with circular tokens and marked dice. The pieces were conical in shape, made mainly of ivory or ordinary bone. Numbers from 1 to 4 were inscribed on the dice, and the objective of the game was to move the token to the central point.
Archaeological finds from Dalverzin Tepe, Kampir Tepe, Takhti Sangin, and Surkh-Kotal have revealed examples of this game. Similar elements in both form and content were also discovered in Taxila (present-day Pakistan), Gairat Tepe, and Panjikent. This indicates that cultural ties among the peoples of Central Asia were broad and active. Some of the game pieces were decorated with carvings and engravings, suggesting that the game was widespread among the elite. Later, Chaupar also became popular among the wider public.
The study of pre-Islamic culture and gaming traditions is one of the important areas of the scientific and museum activity of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan. Games like Chaupar were regarded as a form of leisure. A model of this game is planned to be included in the exhibition of the Center of Islamic Civilization.