Bokuda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tajribasi taqdim etildi
Bugun (18-iyul) Azarbaujonning Boku shahridagi ICESCO mintaqaviy vakolatxonasida xalqaro tashkilotga aʼzo davlatlarning birinchi yigʻilishi oʻtkazildi.
Mazkur yigʻilish doirasida, mavzuga oid seminarlar, maʼruza va taqdimotlar boʻlib oʻtdi. ICESCO Xalqaro taʼlim, ilm-fan va madaniy tashkilotga aʼzo davlatlar vakillari, jumladan, Azarbayjon, Oʻzbekiston, Tojikiston, Qozogʻiston va Qirgʻiziston kabi davlat vakillari ishtirok etdi.
Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida Islom dunyosi taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti (ICESCO)ning 1-regional xalqaro seminari boʻlib oʻtdi. Seminarda Markaziy Osiyo davlatlari — Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Oʻzbekiston hamda mezbon Ozarbayjondan taʼlim va madaniyat sohasidagi rasmiylar, olimlar va ekspertlar ishtirok etdi.
Ushbu nufuzli anjumanda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktorining ilmiy ishlar boʻyicha oʻrinbosari Gulnora Gʻaniyeva seminar qatnashchilariga Markaz faoliyati, olib borilayotgan ilmiy-maʼrifiy loyihalar haqida maʼlumot berdi.
Xususan, Islom tamaddunida Oʻzbekiston hududining tutgan oʻrni, buyuk allomalar merosini oʻrganish va targʻib qilish, shuningdek, zamonaviy raqamli texnologiyalar asosida ishlab chiqilayotgan ekspozitsiyalar va multimediaviy kontent haqida fikrlar bildirildi.
ICESCO seminari Islom dunyosida taʼlim va madaniyat sohalaridagi oʻzaro hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va innovatsion yondashuvlarni muhokama qilish uchun samarali platforma boʻlib xizmat qiladi.

In Baku, the experience of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan was presented
Today (July 18), the first meeting of the member states of the international organization was held at the ICESCO Regional Office in Baku, Azerbaijan.
Within the framework of this meeting, thematic seminars, lectures, and presentations took place. Representatives of ICESCO member states, including Azerbaijan, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan, participated in the event.
In the capital city of Azerbaijan, Baku, the 1st Regional International Seminar of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) was convened. The seminar brought together officials, scholars, and experts in the fields of education and culture from Central Asian countries Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan as well as from host country Azerbaijan.
At this prestigious forum, Gulnora Ganieva, Deputy Director for Scientific Affairs of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, presented information to participants about the Center’s activities and its ongoing scientific and educational projects.
In particular, she emphasized Uzbekistan’s role in the history of Islamic civilization, the study and promotion of the heritage of great scholars, as well as the development of exhibitions and multimedia content based on modern digital technologies.
The ICESCO seminar serves as an effective platform for strengthening cooperation, exchanging experiences, and discussing innovative approaches in the fields of education and culture across the Islamic world.