Londonda “Kitob-ush-shifo” ning eng qadimgi qoʻlyozmasi aniqlandi
600 varoqdan iborat ushbu noyob qoʻlyozma juda yaxshi holatda saqlangan boʻlib, mutaxassislar uning Temuriylar yoki Boburiylar saroy kutubxonalarida saqlanganini taxmin qilmoqda. Qoʻlyozmaning saqlanish holati bu xulosani yanada mustahkamlaydi.
Joriy yilning 7-8 iyul kunlari Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Oʻzbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchixonasi hamkorligida Londondagi “Sotheby's” va “Christie's” auksion markazlarida mazkur artefaktlarning koʻrgazmasi tashkil qilindi.
Xorijdan eksponatlarni sotib olish boʻyicha maxsus komissiya tomonidan ayni paytgacha “Sotheby's”, “Christie's” savdo uyilaridan 46 ta lot sotib olindi. Kuni kecha maxsus komissiya aʼzolarining Buyuk Britaniyaga safari davomida ushbu mamlakatdagi bir qator xususiy kolleksiyalardan 120 dan ortiq tarixiy eksponatlar roʻyxatini tuzib qaytishdi. Ular orasida eramizdan avvalgi V asrdan XIX asrgacha boʻlgan davr mobaynida yaratilgan madaniy yodgorliklarga oid ekponatlar mavjud.
- Bu eksponatlarning yurtimizga qaytarilishi nafaqat Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasi, balki Oʻzbekiston uchun katta tarixiy voqea. Agar shunday noyob artefaktlar yurtimizga qaytsa, Oʻzbekiston muzeyi madaniy meroslarining boyligi va noyobligi jihatidan MDH davlatlari orasida ikkinchi oʻrinni egallaydi. Quvonarlisi shundaki, Londonga safarimiz davomida Ibn Sinoning “Kitob-ush-shifo” asarining eng qadimiy qoʻlyozmasi aniqlandi. Asar 600 varoqdan iborat boʻlib, juda yaxshi xolatda saqlangan. Bundan koʻrinib turibdiki, asar Temuriylar yoki Boburiylar saroyida saqlangan boʻlishi kerak. Biz shu bugungacha chet elda saqlanayotgan merosimiz qaytmaydi deb oʻylar edik. Hukumatimiz tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan bu kabi saʼy-harakatlar bu fikrimiz notoʻgʻri ekanligini yana bir bor isbotladi, - dedi OʻzFA vitse-prezidenti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov.

The oldest manuscript of “Kitab al-Shifa” has been discovered in London
During the working visit of the delegation from the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan to London, it was discovered that one of the most important sources in the history of Islamic science Ibn Sina’s Kitab al-Shifa exists in its oldest manuscript form within the private collections of art dealers.
This unique manuscript, consisting of 600 folios, is preserved in excellent condition. Specialists suggest that it was once housed in the libraries of the Timurid or Mughal courts, and its state of preservation further supports this conclusion.
On July 7–8 of this year, in cooperation with the Embassy of Uzbekistan in the United Kingdom, the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan organized an exhibition of these artifacts at the London auction houses “Sotheby’s” and “Christie’s”.
So far, a special commission responsible for purchasing exhibits abroad has acquired 46 lots from “Sotheby’s” and “Christie’s”. During their recent visit to the United Kingdom, commission members also compiled a list of more than 120 historical artifacts from various private collections. These include cultural relics dating from the 5th century BCE up to the 19th century CE.
“The return of these exhibits to our homeland would be a major historical event not only for the exhibition of the Center of Islamic Civilization but for Uzbekistan as a whole. If such unique artifacts are brought back, the cultural heritage collection of Uzbekistan’s museums would rank second among CIS countries in terms of richness and uniqueness. What is especially pleasing is that during our visit to London we discovered the oldest manuscript of Ibn Sina’s Kitab al-Shifa. The work consists of 600 folios and is preserved in excellent condition. This indicates that it must have been kept in the Timurid or Baburid courts. Until now, we thought that the heritage preserved abroad would never return to our country. Yet initiatives carried out by our government prove once again that this assumption was wrong”, said Bahrom Abduhalimov, Vice-President of the Academy of sciences of Uzbekistan and director of the Institute of Oriental Studies named after Abu Rayhan Beruni.