Prezident Administratsiyasining yangi tuzilmasi tasdiqlandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan “Davlat boshqaruvi tizimida samaradorlik, proaktivlik va natijadorlikni oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmon imzolandi
Ushbu Farmonga muvofiq, Prezident Administratsiyasining yangi tuzilmasi tasdiqlandi. Natijada Administratsiya va uning tarkibidagi tashkilotlarda 284 ta shtat qisqartirildi, takrorlanuvchi lavozimlar optimallashtirildi.
Farmonga asosan, endilikda Prezident Administratsiyasi faoliyatida 5 ta ustuvor yoʻnalish belgilandi. Bular — taʼlim, biznes, sud-huquq tizimi, tibbiyot va suv resurslari masalalaridir. Ushbu yoʻnalishlarda islohotlarni samarali amalga oshirish maqsadida Prezident Administratsiyasi rahbariga 5 nafar oʻrinbosar lavozimi joriy etildi.
Bundan tashqari, Prezidentning strategik rivojlanish, tashqi siyosat boʻyicha yangi maslahatchi lavozimlari kiritilib, moliyaviy texnologiyalar, raqamlashtirish va sunʼiy intellekt, kreativ iqtisodiyot va turizmni rivojlantirish, jamoat xavfsizligi va qonun ustuvorligi, tadbirlarni tashkillashtirish, yigʻilish va hududlarga tashriflar uchun tahliliy kontent tayyorlash boʻyicha, shuningdek, kommunikatsiya departamentlari tashkil etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni bilan eʼlon qilingan tayinlovlar bilan bu yerda tanishishingiz mumkin.

The new structure of the Presidential Administration has been approved
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has signed a decree “On measures to increase efficiency, proactivity and effectiveness in the system of state administration”.
The decree approved a new structure of the Administration of the President. As a result, 284 staff units have been reduced in the Administration and organizations of its system, and duplicate positions have been optimized.
According to the decree five priority areas have been identified in the activity of the Administration of the President: education, business environment, judicial and legal system, healthcare and water resources. In order to effectively implement reforms in these areas, five deputy head positions have been introduced in the structure of the Administration.
Additionally, new positions of the advisors to the President were established on strategic development and foreign policy, as well as departments for financial technologies, digitalization and artificial intelligence, creative economy and tourism, public safety and rule of law, organization of events, preparation of analytical content for meetings and visits to the regions, as well as department of communications.
Appointments announced by the relevant decree of the President of the Republic of Uzbekistan can be found here.