Londonda muhim madaniy voqea boʻlib oʻtdi: Buyuk Britaniyada ilk bor Oʻzbekiston tarixi bilan bogʻliq, Islom sivilizatsiyasining oltin davrlariga oid noyob Qurʼon qoʻlyozmalari va tarixiy artefaktlardan iborat kolleksiya namoyish etildi. Ushbu muqaddas yodgorliklar yillar davomida xususiy kolleksiyalar va muzeylarda saqlangan, endilikda ular oʻz diyori – Oʻzbekistonga qaytmoqda.
Dunyoning mashhur Sotheby’s va Christie’s auksion uylari mezbonligida tashkil etilgan ushbu koʻrgazmalar 2017 yilda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasida ilgari surilgan tashabbus – Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazini yaratish boʻyicha keng koʻlamli loyihaning bir qismidir. Soʻnggi yillarda milliy va xalqaro mutaxassislar tomonidan yoʻqolgan madaniy merosni izlash va aniqlash boʻyicha keng tadqiqot ishlari olib borilmoqda.
Londondagi ikki koʻrgazmada ilk bor xalqaro jamoatchilik eʼtiboriga havola etilgan eksponatlar orasida dunyoning yetakchi olimlari, ekspertlari, masʼul mutaxassislar, mashhur muzey va kutubxonalar vakillari va kolleksionerlari ishtirok etdi.
– Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti ushbu madaniy-maʼrifiy mega platforma – Islom sivilizatsiyasi markazi tashabbusini ilgari surish barobarida shaxsan uning amalga oshirilishiga boshchilik qilmoqda. Tarixiy va maʼnaviy durdonalarni Vatanga qaytarish boʻyicha davlatimiz rahbarining toʻgʻridan-toʻgʻri topshirigʻi asosida ushbu keng qamrovli loyiha amalga oshirilmoqda. Bu faqat tarixiy artefaktlarning qaytishi emas – bu xotiraning, milliy oʻzlikning va Oʻzbekistonning islom merosini asrashdagi betakror rolini tan olishning timsolidir, – deya taʼkidladi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov koʻrgazma ochilish marosimida.
Namoyish qilingan nodir artefaktlar orasida IX-XIII asrlarga oid Qurʼon qoʻlyozmalari sahifalari, miniatyuralar, nafis zargarlik buyumlari, maishiy buyumlar, matolar va sanʼat asarlari bor. Ular Oʻzbekistonni jahondagi muhim intellektual markazlardan biri sifatida koʻrsatadi.
– Ushbu koʻrgazmalar – Oʻzbekiston Prezidenti shaxsiy tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan muhim madaniy hodisa boʻlib, yosh avlodni ilhomlantirishga qaratilgan. Oʻz merosini qaytarishga yoʻnaltirilgan bunday amaliy qadriyatlar madaniy uygʻonish uchun mustahkam zamin boʻlib xizmat qiladi, – dedi Buyuk Britaniyadagi "Al-Furqon" fondi direktori Sali Shahsivari.
Koʻrgazmalarda taqdim etilgan eksponatlarning koʻpchiligi 2025 yilda Sotheby’s va Christie’s auksionlarida Islom sivilizatsiyasi markazi faoliyati doirasida xarid qilingan.
Sotheby’s savdo uyining Sharq merosi boʻyicha vakili Benedikt Karter shunday dedi:
– Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlik qilish biz uchun katta sharafdir. Markaziy Osiyo tarixida alohida ahamiyatga ega boʻlgan yodgorliklarning Vatanga qaytishiga koʻmaklashganimizdan mamnunmiz.
Toshkentning markazida 10 gektardan ortiq hududda barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi mintaqadagi eng yirik madaniyat va maʼrifat institutlaridan biriga aylanmoqda. Uning ekspozitsiya maydoni 8000 kvadrat metrdan oshadi. Markaz tarkibiga quyidagi besh mavzuli galereya kiradi:
"Qurʼon zali"
"Islomgacha boʻlgan meros"
"Renessansning birinchi va ikkinchi davrlari"
“Yangi Oʻzbekiston”.
Oʻzbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchisi Ravshan Usmonov quyidagilarni taʼkidladi:
– Bugun Oʻzbekiston oʻz tarixiy merosini tiklash va asrab-avaylash borasida ulkan saʼy-harakatlar qilmoqda. Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazi kabi tashabbuslar bu yoʻldagi muhim qadam boʻlib, tez orada u bilim va dinlararo muloqot mayogʻi sifatida oʻz eshiklarini ochadi. Bu bizning tarixiy oʻzligimizni anglash va uni ochiq tarannum etishga intilishimizning ifodasidir.
Londondagi ushbu koʻrgazmalar nafaqat muhim madaniy voqea, balki tarixiy adolatning tiklanishi ifodasi boʻldi. Namoyish etilgan eksponatlar Oʻzbekistonning islom olami intellektual markazi sifatidagi oʻrni va bugungi Yangi Oʻzbekistonning madaniy-tarixiy merosni asrash, oʻrganish va targʻib qilish yoʻlidagi navbatdagi yutuqlarini amalda isbot etdi.

Сокровища исламского наследия представлены в Лондоне перед их историческим возвращением в Узбекистан
7–8 июля 2025 года, Лондон, Sotheby’s и Christie’s
В Лондоне состоялось знаковое культурное событие: впервые в Великобритании была представлена уникальная коллекция редких коранических манускриптов и артефактов золотого века исламской цивилизации, связанных с историей Узбекистана. Эти реликвии, десятилетиями хранившиеся в частных коллекциях и музеях, вскоре вернутся на родину.
Выставки, организованные в известных аукционных домах Sotheby’s и Christie’s, стали частью масштабного проекта по созданию Центра исламской цивилизации в Ташкенте, инициированного Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН в 2017 году. В последние годы национальные и международные эксперты проводят обширную исследовательскую работу по поиску и идентификации утраченного культурного наследия.
Часть возвращённых ценностей была впервые представлена международной общественности на двух выставках в Лондоне для ведущих учёных, экспертов, кураторов, музейных специалистов и коллекционеров. «Президент Республики Узбекистан не только инициировал, но и лично стоит во главе создания крупнейшей культурно-просветительской платформы - Центра исламской цивилизации. Возвращение на Родину исторических и духовных ценностей — это часть этого масштабного проекта и прямое поручение главы государства, которое мы выполняем с глубоким осознанием его значения. Это не только возвращение исторических предметов — это возвращение памяти, идентичности и яркого признания Узбекистана как хранителя исламского наследия», — подчеркнул на церемонии открытия выставок генеральный директор Центра исламской цивилизации Фирдавс Абдухаликов.
Среди артефактов — фрагменты коранических манускриптов IX века, миниатюры, ювелирные изделия, предметы быта, текстиля и искусства времён, представляющих Узбекистан как один из интеллектуальных центров мира.
«Эти выставки, реализуемые по личной инициативе Президента Узбекистана, — важное культурное событие, направленное на вдохновение нового поколения. Подобные практические шаги по возвращению своего наследия могут стать основой для ещё более масштабного культурного возрождения», — сказал директор Британского фонда «Аль-Фуркан» Сали Шахсивари.
Экспонаты, представленные на мероприятиях, были приобретены Центром исламской цивилизации на торгах ведущих аукционных домов — Sotheby’s и Christie’s в 2025 году.
Представитель аукционного дома Sotheby’s Бенедикт Картер отметил: «Для нас большая честь сотрудничать с Центром исламской цивилизации Узбекистана. Мы рады содействовать возвращению на родину артефактов, имеющих исключительное значение для истории Центральной Азии».
Центр исламской цивилизации разместится на территории более 10 гектаров в самом центре Ташкента, а его экспозиционная площадь составит свыше 8000 кв. м. В структуру центра войдут пять тематических галерей: «Зал Корана», «Доисламское наследие», «Первый и Второй Ренессансы», «Новый Узбекистан».
«Сегодня Узбекистан прилагает огромные усилия к возрождению и сохранению этого наследия — в том числе через такие инициативы, как создание Центра исламской цивилизации в Ташкенте, который в скором времени откроет свои двери как маяк знаний и межрелигиозного диалога. Это отражает новое стремление нашей страны к осмысленному осознанию и открытому распространению своей исторической идентичности», — подчеркнул Посол Узбекистана в Великобритании Равшан Усманов.
Выставки в Лондоне стали не только важным культурным событием, но и актом восстановления исторической справедливости. Представленные артефакты подтверждают особую историческую роль Узбекистана как интеллектуального центра исламского мира и знаменуют собой очередной шаг Нового Узбекистана по сохранению, изучению и популяризации культурно -исторического наследия Узбекистана.