Quvaytlik kolleksioner Oʻzbekistonda oʻtkaziladigan xalqaro koʻrgazmada ishtirok etadi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi vakillari Oʻzbekistonning Quvaytdagi elchixonasi masʼullari bilan hamkorlikda Quvaytlik taniqli kolleksioner doktor Mahmud an-Nurining xonadoniga tashrif buyurdilar.
Uchrashuv davomida Prezidentimiz tashabbusi bilan bunyod etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi, uning asosiy maqsad va vazifalari, shuningdek, Markaz ochilishi doirasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan xalqaro global koʻrgazma haqida batafsil maʼlumot berildi. Shuningdek, Markaz faoliyatiga oid maxsus videorolik ham namoyish etildi. Uchrashuv davomida doktor Mahmud an-Nuri Islom sivilizatsiyasi markazi hamda Imom Buxoriy majmuasining rasmiy ochilish marosimiga taklif etildi.
Kolleksioner yurtimizda islom madaniyati va maʼnaviy merosni asrab-avaylash, ularni kelgusi avlodlarga yetkazish borasida olib borilayotgan islohotlarni yuksak baholadi. U Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarni qoʻllab-quvvatlashini bildirib, xalqaro koʻrgazmada oʻzining noyob eksponatlari — Boburiylar davriga oid tilla suvi yuritilgan Qurʼon, Mamluklar davriga oid Qurʼon hamda Saljuqiylar, Qoraxoniylar va Gʻaznaviylar davriga mansub, 1989 yilda "Sotheby's" auksionidan xarid qilingan oltin tangalar bilan ishtirok etishga rozilik bildirdi.

A Kuwaiti collector will take part in the international exhibition to be held in Uzbekistan
Representatives of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, together with officials from Uzbekistan’s Embassy in Kuwait, visited the home of the renowned Kuwaiti collector Dr. Mahmoud Al-Nouri.
During the meeting, detailed information was provided about the Center of Islamic Civilization being built on the initiative of the President, its main goals and objectives, as well as the international global exhibition planned to be held as part of the Center’s opening. A special video about the Center’s activities was also shown. Dr. Mahmoud Al-Nouri was invited to the official opening ceremonies of both the Center of Islamic Civilization and the Imam Bukhari Complex.
The collector highly praised the reforms being carried out in our country to preserve Islamic culture and spiritual heritage and pass them on to future generations. Expressing his support for the large-scale reforms being implemented under the leadership of our President, he agreed to participate in the international exhibition with his unique exhibits a gold-illuminated Qur’an from the Mughal era, a Qur’an from the Mamluk period, as well as gold coins from the Seljuk, Qarakhanid, and Ghaznavid periods, purchased at a Sotheby’s auction in 1989.