Axsikentda ming yillik artefaktlar aniqlandi
Qazuv jarayonida 10 metrga 15 metrlik perimetrning quyi qatlamidan eramizning I–II asrlariga oid qizil angobli keramik koʻzacha butun holda topildi. Mutaxassislar ushbu idish tibbiy maqsadlarda, xususan, davolash uchun moʻljallangan suyuqliklar — ehtimol simob saqlash uchun xizmat qilgan, degan fikrni bildirishmoqda.
Simob — tabiiy sharoitda suyuq holatda uchraydigan va yuqori reaktiv xususiyatlarga ega boʻlgan modda sifatida oʻtmishda tibbiyot, sanoat va harbiy sohalarda keng qoʻllanilgan. Manbalarga koʻra, oʻrta asrlarda Axsikentda simobdan foydalanish texnologiyasi mavjud boʻlgan.
Qazuv perimetrining yuqori qatlamlarida (XI–XII asrlar) ilmiy-tadqiqot faoliyatiga oid bir qancha ashyolar — simob saqlash idishlari, siyohdon, kimyoviy moddalar va geologik elementlarni ajratuvchi ustaxona (laboratoriya) qoldiqlari aniqlandi.
Ushbu topilmalar nafaqat Axsikent aholisining kundalik hayoti, balki oʻrta asr ilm-fani, kimyogarlik va geologiya sohalaridagi bilim va tajribalari haqida ham qimmatli maʼlumot beradi.
Qazuv davomida, shuningdek, aholining turmush tarzi va estetik didini aks ettiruvchi buyumlar — murgʻobi haykalchasi, karvonlarda olib yuriladigan flyaga, naqshinkor oʻyinchoqlar, beshik idishlari, shuningdek, mis va bronza tangalar, turli metall buyumlar topildi.
Joriy mavsumning oʻzida 4000 ga yaqin arxeologik artefakt va 4 ta yirik muhandislik inshooti aniqlangani — Axsikentning jamiyat, ilm va hunar markazi sifatidagi oʻrnini yanada mustahkamlaydi.
Maʼlumot uchun, London universiteti huzuridagi Arxeologiya instituti va Islom sivilizatsiyasi markazi hamkorligida “Poʻlat yoʻli” va “Bronza yoʻli” loyihalari doirasida Axsikent tarixi va poʻlat ishlab chiqarishga oid eksponatlar tadqiq qilinmoqda. Ushbu loyihalar oʻzbek olimlari bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda va markaz muzeyi ekspozitsiyasida taqdim etilishi rejalashtirilgan.

Millennia-old artifacts have been discovered in Akhsikent
During research conducted at Excavation Site XI of the Akhsikent archaeological monument, archaeologists uncovered significant historical findings.
In the lower layer of a 10-by-15-meter perimeter, a red-slip ceramic jug dating back to the 1st–2nd centuries CE was found intact. Experts suggest that the vessel may have been used for medical purposes, particularly for storing liquids intended for treatment possibly mercury.
Mercury, known as a naturally occurring liquid element with highly reactive properties, was widely used in medicine, industry, and military fields in the past. Sources indicate that the technology of utilizing mercury existed in Akhsikent during the medieval period.
In the upper layers of the excavation (11th–12th centuries), several objects related to scientific activity were discovered, including mercury storage vessels, inkwells, chemical substances, and remains of a workshop (laboratory) used for separating geological elements.
These findings provide valuable insights not only into the daily life of Akhsikent’s inhabitants but also into their knowledge and experience in medieval science, alchemy, and geology.
The excavation also revealed objects reflecting the lifestyle and aesthetic taste of the population, such as a figurine of a water bird, caravan flasks, ornamental toys, cradle vessels, as well as copper and bronze coins and various metal items.
In this season alone, nearly 4,000 archaeological artifacts and four major engineering structures have been identified, further reinforcing Akhsikent’s role as a center of society, science, and craftsmanship.
For reference, within the framework of the “Steel Road” and “Bronze Road” projects, the history of Akhsikent and exhibits related to steel production are being studied in collaboration between the Institute of Archaeology at the University of London and the Center of Islamic Civilization. These projects are being carried out jointly with Uzbek scholars and are planned to be presented in the museum exhibition of the Center.