Lutfiy adabiy merosi targʻib qilinadi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan tayyorlanayotgan ekspozitsiyalar orasida Lutfiy adabiy merosiga bagʻishlangan maxsus medialoyiha alohida oʻrin tutadi.
Lutfiy — XV asr oʻzbek adabiyotining yirik namoyondalaridan biri, klassik gʻazal va masnaviy janrlarida yuksak namunalar yaratgan shoir. Uning badiiy uslubi, lirik teranligi va maʼnaviy dunyoqarashi oʻzbek adabiy merosida munosib oʻrin egallaydi.
Olim E. Ahmadxoʻjayevning aniqlashi boʻyicha, Lutfiy qalamiga mansub mavjud sheʼrlarning umumiy miqdori 2774 bayt yoki 5548 misradan ortiq. Ularning katta qismi (2086 bayti) gʻazal janrida yozilgan. Mavlono Lutfiy XVI–XX asrlar mobaynida koʻchirilgan turkiy devonining 33 ta qoʻlyozma nusxasi yetib kelgan boʻlib, ular Toshkent, Dushanbe, Istanbul, Tehron, London, Parij, Sankt-Peterburg kutubxonalari va qoʻlyozma fondlarida saqlanadi. Shuningdek, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Sharqshunoslik instituti, Qoʻlyozmalar instituti fondlarida Lutfiy devonining oʻnlab nodir nusxalari saqlanadi.
Medialoyiha doirasida Lutfiy hayoti va ijodi zamonaviy vizual yechimlar, multimedia va interaktiv formatlar orqali keng auditoriyaga taqdim etiladi. Bu nafaqat yoshlar, balki adabiyot va madaniyat ixlosmandlari uchun ham qadimiy merosni qayta kashf etish imkonini beradi.

Lutfi’s literary heritage to be promoted
Among the exhibitions being prepared by the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, a special media project dedicated to the literary heritage of Lutfi holds a prominent place.
Lutfi was one of the major figures of 15th-century Uzbek literature, creating outstanding examples in the classical ghazal and masnavi genres. His artistic style, lyrical depth, and spiritual worldview occupy a worthy place in the Uzbek literary heritage.
According to researcher E. Ahmadkhojaev, the total volume of surviving poems attributed to Lutfi amounts to over 2,774 couplets, or 5,548 lines, the majority of which (2,086 couplets) are written in the ghazal genre. Thirty-three manuscript copies of Mawlono Lutfi’s Turkic divan, transcribed between the 16th and 20th centuries, have survived and are preserved in libraries and manuscript collections in Tashkent, Dushanbe, Istanbul, Tehran, London, Paris, and St. Petersburg. In addition, dozens of rare copies of Lutfi’s divan are kept in the collections of the Institute of Oriental Studies and the Institute of Manuscripts of the Academy of Sciences of Uzbekistan.
Within the framework of the media project, Lutfi’s life and work will be presented to a wide audience through modern visual solutions, multimedia, and interactive formats. This will provide an opportunity not only for young people but also for literature and culture enthusiasts to rediscover this ancient heritage.