Vaqtni ortga burgan taxta
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasidan oʻrin oladigan miniatyurada Sohibqiron Amir Temur shaxmat oʻynab oʻtirgan holda aks ettiriladi.
Islom sivilizatsiyasi markazidagi “Vaqt devori” ekspozitsiyasida Ikkinchi Renessans davri, xususan, Temuriylar Renessansiga oid maʼnaviy va madaniy yuksalish jarayonlarini aks ettiruvchi vizual manzaralar ustida ish olib borilmoqda.
Yigʻilish doirasida Amir Temur, Shohruh Mirzo, Ulugʻbek Mirzo va Husayn Boyqaro davridagi maʼnaviy yuksalishni sanʼat vositalari orqali ifoda etish mumkinligi muhokama qilindi. Ayniqsa, rangtasvir orqali tarixiy obrazlarni jonlantirish masalasi ilmiy va kreativ mulohazalarga boy kechdi.
Yigʻilishda katta qiziqish uygʻotgan masalalardan biri — miniatyurada Sohibqiron Amir Temurni shaxmat oʻynab oʻtirgan holda qanday aks ettirish loyihasi boʻldi.
Mutaxassislar bu sahna orqali nafaqat Temur shaxsiy did va intellektual qobiliyatlarini, balki oʻsha davr madaniyati va aqliy oʻyinlar darajasini namoyon etish imkoni borligini qayd etishdi.
Taʼkidlanishicha, Amir Temur shaxmat oʻynashni juda yaxshi koʻrgan va bu oʻyin uning intellektual salohiyatining ifodasi sifatida muhim oʻrin tutgan. Shu munosabat bilan rangtasvir asarida aynan Temur davriga xos boʻlgan shaxmat taxtasi va oʻyin uslubini tasvirlash zarurligi belgilab olindi.
Maʼlumotlarga koʻra, Temuriylar davrida qoʻllanilgan shaxmat taxtasi hozirgi 64 katakli shaxmatdan farqli ravishda 112 ta katakdan iborat boʻlgan. Unda vazir, dabboba (jang aravasi), shutur (tuya), zurofa (jirafa) kabi qoʻshimcha figuralar mavjud boʻlgan. Shaxmat donalari odatdagidek ikki emas, uch qatorda joylashtirilgan. Oʻyinning umumiy maqsadi — raqib shohini mot qilish — anʼanaviy shaklda saqlangan boʻlsa-da, uning uslubi va estetikasi oʻziga xos boʻlgan.
Islom sivilizatsiyasi markazidagi ushbu ekspozitsiya orqali tomoshabinlar nafaqat Temuriylar davridagi intellektual hayot haqida maʼlumot oladilar, balki u zamon maʼnaviy rivojlanishning yuqori darajada boʻlganini ham his etishlari mumkin boʻladi.

The board that turns back time
In the miniature that will be featured in the exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, Sahibqiran Amir Temur will be depicted seated and playing chess.
In the “Wall of Time” exhibition at the Center of Islamic Civilization, work is underway on visual scenes reflecting the spiritual and cultural flourishing of the Second Renaissance period, particularly the Timurid Renaissance.
During the meeting, participants discussed ways to express, through art, the spiritual rise during the eras of Amir Temur, Shahrukh Mirzo, Ulughbek Mirzo, and Husayn Bayqaro. In particular, the issue of bringing historical figures to life through painting generated many scholarly and creative ideas.
One of the topics that drew significant interest was the project of depicting Sahibqiran Amir Temur playing chess in the miniature.
Experts noted that this scene could showcase not only Temur’s personal taste and intellectual abilities but also the level of culture and intellectual games of that period.
It was emphasized that Amir Temur greatly enjoyed playing chess, and this game held an important place as an expression of his intellectual potential. For this reason, it was decided that the painting should portray a chessboard and playing style characteristic of the Temurid era.
According to historical accounts, the chessboard used during the Timurid period was different from today’s 64-square chessboard, consisting instead of 112 squares. It also featured additional pieces such as the wazir, dabbooba (war chariot), shutur (camel), and zurafa (giraffe). Chess pieces were arranged not in two rows as usual, but in three. While the overall objective of the game — checkmating the opponent’s king — remained traditional, its style and aesthetics were unique.
Through this exhibition at the Center of Islamic Civilization, visitors will not only gain information about intellectual life in the Timurid era but also sense the high level of spiritual development of that time.