2000 dan ortiq olimlar, mutaxassislar, dizaynerlar, rassomlarni bir maqsad yoʻlida birlashtirgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi muzey kontentlaridan joy olayotgan islomdan avvalgi davr ekspozitsiyasida tarixiy manzara zamonaviy tarzda namoyon etilishi kutilyapti. Mutaxassislarning maʼlum qilishicha, ekspozitsiya faqat koʻrish mumkin boʻlgan eksponatlar bilan cheklanib qolmaydi.
Islom sivilizatsiyasi markazida islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalarini yoritishga qaratilgan ekspozitsiyani shakllantirish boʻyicha ishchi guruh aʼzolari, xorijlik hamkorlar va ekspert mutaxassislar ishtirokida navbatdagi seminar boʻlib oʻtdi.
Tadbir doirasida, avvalo, markazda amalga oshirilayotgan birinchi toifaga kiruvchi loyihalarning yakuniy hisobotlari qabul qilindi va ushbu loyihalardagi kontentlarni ekspozitsiyada joylashtirish masalasi muhokama qilindi. Shuningdek, ikkinchi toifaga mansub boʻlgan, keng qamrovli loyihalarni amalga oshirish boʻyicha ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Seminarda respublikadagi yetakchi ilmiy muassasalar, muzeylar va tegishli tashkilotlar rahbarlari va mutaxassislar ishtirok etdi. Qolaversa, mamlakatimizning turli hududlarida faoliyat yuritayotgan loyiha rahbarlari ham muhokamalarga onlayn muloqotga kirishdilar.
Yigʻilishda turkiyalik hamkor – “Outdoor Factory” dizayn kompaniyasi bilan birgalikda muzeyning “Islomdan avvalgi davr”ga oid boʻlimida joylashtiriladigan kontent, yaʼni artefaktlar, mulyajlar, maketlar, xaritalar va shunga oʻxshash vizual materiallarni sektorlar boʻyicha taqdim etish yuzasidan takliflar muhokama qilindi. Taqdim etilgan takliflardagi yondashuv ekspozitsiyada tarixiy manzarani zamonaviy tarzda namoyon etish imkonini yaratishi taʼkidlandi.
Maʼlum qilinishicha, ekspozitsiya faqat koʻrish mumkin boʻlgan eksponatlar bilan cheklanib qolmaydi. Unda ovozli filmlar, bir necha tildagi yozma va audio maʼlumotlar, shuningdek, hid hissi orqali tarixiy muhitni toʻlaqonli his etish imkonini beruvchi elementlar ham joy oladi.
“Kelgusida bu markazga tashrif buyuruvchi yoshlar va mehmonlar tasavvurida tarixni jonlantirib berishda bunday vositalar muhim ahamiyatga ega. Kompozitsiyalar nafaqat koʻrish, balki eshitish, his etish va hattoki hidlash orqali ham taʼsir oʻtkazadigan ekspozitsion yechimlarga ega boʻladi”, – deydi Islom sivilizatsiyasi markazining yetakchi ilmiy xodimi, filologiya fanlari boʻyicha falsafa doktori Anvar Matniyozov.
Yigʻilishda taqdim etilgan dizayn konsepsiyasi ishtirokchilar tomonidan ijobiy baholandi. Ekspozitsiya mazmunini yanada ochib beruvchi ayrim detallar yuzasidan muhokamalar yigʻilishdan soʻng ham davom ettirildi. Fikrlar xilma-xilligi muhokama jarayoniga yanada ijobiy ruh bagʻishladi.

The history of pre-Islamic civilizations is “revived” through the exhibition
The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, which has united more than 2,000 scholars, specialists, designers, and artists around a single purpose, is preparing to present a modern interpretation of historical scenes within its pre-Islamic era exhibition, becoming part of the museum’s content. According to specialists, the exhibition will not be limited to viewable artifacts alone.
A seminar was held at the Center of Islamic Civilization with the participation of the working group members responsible for developing the pre-Islamic civilizations exhibition, alongside international partners and expert specialists.
During the event, final reports were accepted for the first-category projects being implemented at the center, and the placement of their content within the exhibition was discussed. Additionally, priority tasks were identified for the implementation of second-category, large-scale projects.
The seminar was attended by heads and specialists of leading scientific institutions, museums, and relevant organizations in the country. Furthermore, project leaders operating in various regions of Uzbekistan also joined the discussions through online participation.
During the meeting, proposals were discussed regarding the presentation of content such as artifacts, models, mock-ups, maps, and similar visual materials in the pre-Islamic era section of the museum, in collaboration with the Turkish partner, the design company “Outdoor Factory”. It was emphasized that the proposed approaches would allow historical scenes to be presented in a modern way within the exhibition.
It was noted that the exhibition would not be limited to viewable artifacts alone. It will also feature audio films, written and audio information in several languages, as well as elements that allow visitors to fully experience the historical environment through the sense of smell.
“These tools will play an important role in bringing history to life in the imagination of young visitors and guests of the center in the future. The compositions will offer exhibition solutions that impact visitors not only through sight but also through sound, touch, and even smell,” said Anvar Matniyozov, a leading researcher at the Center of Islamic Civilization and Doctor of Philosophy in Philology.
The design concept presented during the meeting was positively evaluated by the participants. Discussions on certain details that would further reveal the content of the exhibition continued even after the meeting, with the diversity of opinions adding a positive dynamic to the discussion process.