ICESCO rahbari: “Oʻzbekiston tajribasini boshqa islom mamlakatlarida ham qoʻllash maqsadga muvofiq”
Islom olami taʼlim, fan va madaniyat tashkiloti (ICESCO) rahbari Salim ibn Muhammad Al-Malik hamda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari Firdavs Abduxoliqov oʻrtasida onlayn muloqot boʻlib oʻtdi. Muloqot davomida ICESCO bilan hamkorlikda Islom sivilizatsiyasi markazining ochilish marosimiga tayyorgarlik koʻrish, shuningdek, Imom Buxoriy hayoti va merosiga bagʻishlangan xalqaro konferensiya tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, Oʻzbekistondagi megaloyiha hamda Imom Buxoriy innovatsion muzeyining ochilish marosimini yuqori darajada oʻtkazish, islom olamidagi eng yirik tashkilotlar, taʼlim va tadqiqot markazlari rahbarlari, yirik olimlar va mutaxassislar ishtirokini taʼminlash boʻyicha takliflar bildirildi.
Maʼlumki, joriy yil Salim ibn Muhammad Al-Malik Toshkentga tashrifi chogʻida Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi va markaz loyihalari bilan tanishgan edi:
— Oʻzbekistonga safarim paytida yurtingizda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbuslari bilan islomiy merosni asrash va targʻib etishga katta eʼtibor qaratilayotganiga ishonch hosil qildim. Bu tajribani boshqa islom mamlakatlarida ham qoʻllash maqsadga muvofiqdir. Biz Oʻzbekistonda tashkil etiladigan yirik anjumanda yurtingizdan yetishib chiqqan buyuk alloma Imom Buxoriy merosini oʻrganish borasida soʻnggi yillarda qoʻlga kiritilgan yutuqlarga eʼtibor qaratmoqchimiz, — dedi ICESCO rahbari.
Salim ibn Muhammad Al-Malik may oyida Oʻzbekistonga tashrifida Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan yangidan qurilayotgan Imom Buxoriy majmuasi hamda majmua hududida barpo etilayotgan innovatsion muzey bilan tanishar ekan, faoliyati hadis ilmi va Imom Buxoriyning merosini tadqiq qilish va targʻib qilishga qaratilgan Shayx Nosir az-Zahroniyni Oʻzbekistonga taklif qilish kabi qator tashabbuslarni ilgari surgan edi.

Глава ICESCO: опыт Узбекистана должен быть применён в других исламских странах
Руководитель Организации исламского мира по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) Салим ибн Мухаммад Аль-Малик провёл онлайн-встречу с директором Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавсом Абдухаликовым. В ходе диалога были обсуждены вопросы подготовки к официальному открытию Центра, а также проведение международной конференции, посвящённой жизни и наследию великого учёного Имама Бухари.
Кроме того, стороны рассмотрели организационные детали, связанные с торжественным открытием Инновационного музея Имама Бухари, который станет важной частью национального мегапроекта. Отдельное внимание было уделено приглашению глав крупнейших исламских организаций, исследовательских центров, авторитетных учёных и экспертов для участия в этом важном событии.
Салим ибн Мухаммад Аль-Малик напомнил, что во время своего недавнего визита в Ташкент он лично ознакомился с масштабными инициативами Узбекистана в области сохранения исламского наследия:
«Во время моей поездки я убедился, с каким вниманием по инициативе Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане ведётся работа по защите и популяризации исламской культуры и науки. Этот опыт заслуживает того, чтобы быть внедрённым в других исламских странах», — отметил глава ICESCO.
Он также выразил уверенность, что будущая международная конференция, которую планируется провести в Узбекистане, станет платформой для обсуждения современных достижений в изучении и продвижении наследия Имама Бухари.
Во время майского визита в Узбекистан Аль-Малик ознакомился с новым архитектурным комплексом Имама Бухари, который возводится по инициативе Президента страны, и с особым интересом воспринял концепцию инновационного музея, деятельность которого будет посвящена изучению хадисов и наследия великого исламского мыслителя.
Он также предложил пригласить в Узбекистан известного исследователя хадисов шейха Насира аз-Захрани, чтобы усилить научную составляющую проекта и расширить международное сотрудничество в этой области.
Эти шаги открывают новые горизонты для Узбекистана как одного из ведущих центров исламской науки, культуры и духовности.