Markaziy Osiyoning ilk tarixchilaridan biri haqida qiziqarli 10 fakt
1. Abu Bakr Muhammad ibn Jaʼfar ibn Zakariyya al-Xattob ibn Sharik an-Narshaxiyning ismidagi «Narshaxiy» soʻzi uning tugʻilgan qishlogʻi nomidan olingan;
2.Abu Bakr Narshaxiy Markaziy Osiyoning ilk tarixchilaridan biri hisoblanadi;
3.Eng mashhur asari – “Tarixi Buxoro”. Bu asar nafaqat Buxoro, balki butun Markaziy Osiyo tarixi haqida maʼlumot beradigan muhim manba boʻlib, Nuh ibn Nasrga bagʻishlab yozilgan;
4.Arab tilida yozilgan asarning asl nusxasi yoʻqolgan boʻlib, bizgacha XI asrda fors tiliga qilingan tarjimasi yetib kelgan;
5. “Tarixi Buxoro” asari Oʻzbekiston, Eron, Afgʻoniston va Markaziy Osiyoning boshqa hududlari tarixini oʻrganishda muhim rol oʻynaydi.
6. Narshaxiy oʻz asarida tarixiy faktlar bilan birga ogʻzaki rivoyatlarni ham keltirib oʻtgan. Bu uslub orqali u Buxoroning nafaqat siyosiy, balki diniy, madaniy va xalq ogʻzaki merosini ham hujjatlashtirgan.
7.Asarda islomgacha boʻlgan davrlar ham yoritilgan. Jumladan, zardushtiylik, shamanlik va qadimgi eʼtiqodlar haqida maʼlumotlar mavjud.
8.Asar Narshaxiy vafotidan keyin ham avlodlari tomonidan davom ettirilgan. Keyinchalik esa, asar qisqartirilib, ayrim qoʻshimchalar kiritilgan.
9. "Buxoro tarixi" asari Parijda fransuz, Buxoro va Tehronda fors, Toshkentda rus va oʻzbek, Kembrijda ingliz, Dushanbeda tojik tillarida nashr etilgan.
10. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini yanada boyitish maqsadida Narshaxiyning “Tarixi Buxoro” asari loyihasi II bosqichga kiritilgan boʻlib, loyiha asosida “Tarixi Buxoro” asari qoʻlyozmalari aniqlanishi, ushbu asarning elektron nusxasi va faksimile nashri tayyorlanishi hamda muallif haqida videorolik ishlanishi koʻzda tutilgan.

- The name “Narshakhi” in Abu Bakr Muhammad ibn Ja’far ibn Zakariyya al-Khattab ibn Sharik al-Narshakhi’s full name comes from the village where he was born.
- Abu Bakr Narshakhi is considered one of the earliest historians of Central Asia.
- His most famous work is “The History of Bukhara”. This book is a vital source not only on the history of Bukhara but also on Central Asia as a whole and was dedicated to Nuh ibn Nasr.
- The original Arabic version of the work has been lost; the version that has reached us is a Persian translation made in the 11th century.
- The History of Bukhara plays an important role in studying the history of Uzbekistan, Iran, Afghanistan, and other regions of Central Asia.
- In his work, Narshakhi included not only historical facts but also oral narratives. Through this approach, he documented not just the political history of Bukhara but also its religious, cultural, and oral heritage.
- The work also covers the pre-Islamic periods, including information about Zoroastrianism, shamanism, and ancient belief systems.
- After Narshakhi’s death, his descendants continued the work. Later, the text was abridged and supplemented with additional content.
- The History of Bukhara has been published in various languages: in French in Paris, in Persian in Bukhara and Tehran, in Russian and Uzbek in Tashkent, in English in Cambridge, and in Tajik in Dushanbe.
- To further enrich the exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, the project dedicated to Narshakhi’s The History of Bukhara has entered its second phase. This phase includes identifying manuscript copies of the work, preparing its digital version and facsimile publication, and producing a video about the author.