20 dan ortiq davlatda aniqlangan Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar yurtga qaytariladimi?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan Buyuk Britaniya, Fransiya, Hindiston, Turkiya, Rossiya, AQSh, Germaniya, Eron, Misr, Italiya, Irlandiya kabi yigirmadan ziyod davlatlarda “Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida” loyihasi doirasida ilmiy tadqiqot ekspeditsiyalari tashkil etilgan. Unda Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar aniqlangan. Ular orasida Mirzo Ulugʻbek davrida koʻchirilgan “Suvar al-Kavokib” qoʻlyozmasi, Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari” qoʻlyozmasi kabilar bor.
Oʻzbekiston xalqining boy maʼnaviy merosi, madaniyati va ilm-fan taraqqiyotiga qoʻshgan ulkan hissasi jahon ilm ahli tomonidan chuqur oʻrganib borilmoqda. Ayniqsa, buyuk allomalarimiz tomonidan yaratilgan nodir qoʻlyozma asarlar hozirgi kunda dunyoning turli burchaklaridagi muzeylar, kutubxonalar va shaxsiy kolleksiyalarda yetuk ilm namunasi sifatida saqlanib kelmoqda.
Oʻtmishda yurtdoshlarimiz tomonidan yaratilgan bebaho asarlar bugungi kunda nafaqat tarixiy ahamiyatga, balki maʼnaviy va ilmiy jihatdan ulkan qiymatga ega. Shu bois, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan bir qator qaror va farmonlar doirasida ushbu ilmiy xazinani izlash, oʻrganish va kelajak avlodga yetkazish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2017 yilda qabul qilingan “Qadimiy yozma manbalarni saqlash, tadqiq qilish va targʻib qilishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmon hamda “Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qoshidagi Oʻzbekistonga oid xorijdagi madaniy yodgorliklarni tadqiq etish markazini taʼsis qilish toʻgʻrisida”gi qaror mazkur sohadagi ishlarni yanada yangi bosqichga koʻtardi.
“Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida”
Ana shu ezgu maqsadlarni roʻyobga chiqarishda “Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida” loyihasi muhim oʻrin tutadi. Bu loyiha xalqimizning maʼnaviy boyliklarini, ilmiy merosini tiklash, yosh avlodni milliy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash, shuningdek, jahon jamoatchiligiga oʻzbek sivilizatsiyasining ulkan hissasini namoyon etishga qaratilgan.
Loyiha doirasida Buyuk Britaniya, Fransiya, Hindiston, Turkiya, Rossiya, AQSh, Germaniya, Eron, Misr, Italiya, Irlandiya kabi yigirmadan ziyod davlatlarda ilmiy tadqiqot ekspeditsiyalari tashkil etildi. Ushbu ekspeditsiyalar davomida koʻplab kutubxona, muzey va ilmiy markazlar bilan hamkorlik aloqalari yoʻlga qoʻyildi, faksimile nusxalarni yurtimizga olib kelish boʻyicha kelishuvlar imzolandi.
Ayni vaqtga qadar “Katta Langar Qurʼoni”, Mir Haydar Xorazmiyning “Meʼrojnoma”si, Sharafiddin Ali Yazdiyning “Zafarnoma”si, Husayn Boyqaroning “Devon”i, “Temur tuzuklari”, Mirhondning “Ravzatus-safo”si kabi nodir asarlarning faksimil nusxalari tayyorlanib, yurtimizdagi ilmiy muassasalarga taqdim etildi.
Mazkur loyiha nafaqat tarixiy hujjatlarni qaytarish, balki ularni ilmiy tadqiq etish, tarjima qilish, elektron bazalar yaratish va keng ommaga taqdim etishda ham muhim oʻrin tutayapti. Shu bilan birga, loyiha doirasida tayyorlanayotgan kitob-albomlar oʻquvchilarga nafaqat maʼlumot, balki maʼnaviy boylik ham baxshida etmoqda.
Tarixiy adolatni tiklashda keng qamrovli yondashuv
Aytish joizki, bugungi kunda Oʻzbekiston qoʻlyozma merosi deganda faqat oʻzbek adabiyoti yoki tarixiga aloqador shaxslarning asarlari emas, balki tarixan yurtimiz hududida tarqalgan, boshqa til va xalqlarga mansub boʻlsa-da, xalqimiz tomonidan qoʻllanilgan va asrab-avaylangan asarlar ham nazarda tutiladi. Bunday keng qamrovli yondashuv tarixiy adolatni tiklashga, xalqimizning jahon tamadduniga qoʻshgan hissasini toʻliq aks ettirishga xizmat qiladi.
IX–XI asrlarda musulmon Sharqida yuzaga kelgan uygʻonish davri va XIV asrning ikkinchi yarmida Amir Temur tomonidan tamal toshi qoʻyilgan Temuriylar Renessansi davri Oʻzbekiston zaminidan koʻplab buyuk allomalarni yetkazib berdi. Ushbu buyuk ulamolar tomonidan yaratilgan ilmiy asarlar jahon ilm-fani rivojiga asos boʻlib xizmat qilgan, ular turli tillarga tarjima qilingan va xalqaro ilmiy jamoatchilik tomonidan katta eʼtiborga sazovor boʻlgan.
Buyuk ajdodlarimiz matematika, geografiya, astronomiya, geodeziya, mineralogiya, farmakologiya, tibbiyot va jamiyatshunoslik kabi koʻplab ilmiy yoʻnalishlarda betakror asarlar yaratishgan. Ushbu asarlar asrlar davomida Sharq madrasalari va Gʻarb universitetlarida oʻrganilgan, ularning koʻpchiligi bugungi kunda dunyoning eng yirik kutubxonalari va ilmiy markazlarida saqlanmoqda.
Fransiyada
Jumladan, Parij (Fransiya)dagi Fransuz Milliy Kutubxonasida Mirzo Ulugʻbek davrida koʻchirilgan “Suvar al-Kavokib” qoʻlyozmasi mavjud boʻlib, uning sahifalarida burjlar va yulduzlar jadvali hamda Mirzo Ulugʻbekning portreti oʻrin olgan. Shuningdek, shu kutubxonada Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari” qoʻlyozmasi ham saqlanadi. Bu asar XII asrda lotin tiliga tarjima qilingan va keyinchalik butun Yevropaga tarqalgan. Undan biri AQShdagi Yel tibbiy-tarixiy kutubxonasida ham uchraydi.
Rossiyada
“Tib qonunlari”ning ilk qoʻlyozmalaridan biri Rossiya fanlar akademiyasining Sharq qoʻlyozmalari institutida saqlanadi. Bu noyob asarni Jan Jak Russoning jiyani Jan Batist Lui Russo Yaqin Sharqdan olib kelgan va 1819 yili Rossiya imperator fanlar akademiyasiga sovgʻa qilgan. AQSh Milliy tibbiyot kutubxonasida ham ushbu asarning betakror nusxalari saqlanadi.
Italiyada
Italiyaning Bolonya universitet kutubxonasida “Tib qonunlari”ning ivrit tilidagi ikkita tarjimasini ham koʻrish mumkin. Bu kitob XV asrning birinchi yarmida Italiyada chop etilgan va turli suvratlar bilan bezatilgan. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasi 2025 yil fevral oyida ushbu kutubxonada boʻlib, Oʻzbekistonga oid yana bir qator qoʻlyozmalar topilgani maʼlum qilishgan edi. Oʻzbekistondan malakali mutaxassislarni ushbu merosni oʻrganish uchun yuborish masalasida kelishuvga erishildi.
Buyuk Britaniyada
Oksford (Buyuk Britaniya)dagi Bodlean kutubxonasida al-Xorazmiyning “Muxtasar min hisob al-jabr va-al-muqobala” asari saqlanayotgan boʻlib, bu asar zamonaviy algebra fani uchun asos hisoblanadi. Shu kutubxonada Mirzo Ulugʻbekning astronomiya maktabi namunasi boʻlgan “Ziji Jadidi Koʻragoniy” nomli asarining nodir nusxasi ham saqlanadi. Bu qoʻlyozma taxminan 1473 yilda Mirzo Ulugʻbekning suyukli shogirdi Ali Qushchi tomonidan Istanbulga olib kelingan va 1638 yilda ingliz olim Jon Greyvz tomonidan Angliyaga olib ketilgan. Qoʻlyozmada ushbu olimning shaxsiy dastxatlari ham mavjud.
Xulosa qilib aytganda, “Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida” loyihasi madaniy merosimizni tiklash, saqlash va dunyo miqyosida targʻib etish yoʻlida qoʻyilgan muhim va kelajakka qaratuvchi qadamlardan biridir.

Сокровища науки: редкие рукописи, связанные с Узбекистаном, найдены в более чем 20 странах мира
Уникальные рукописные памятники, связанные с историей, наукой и культурой Узбекистана, обнаружены в хранилищах более чем двадцати стран мира. Как сообщает Центр исламской цивилизации при Кабинете Министров, в рамках масштабного проекта «Редкие рукописи, связанные с Узбекистаном, в мировых собраниях» были организованы научные экспедиции в Великобританию, Францию, Индию, Турцию, Россию, США, Германию, Иран, Египет, Италию, Ирландию и другие государства.
В числе находок — манускрипт времён Мирзо Улугбека «Сувар ал-Кавокиб», «Каноны медицины» Абу Али ибн Сино, труд ал-Хоразмия по алгебре, а также множество других рукописей, написанных или переписанных на территории современного Узбекистана.
Возвращение к истокам через страницы истории
Исторические рукописи, созданные выдающимися мыслителями исламского Востока — учёными, врачами, астрономами, — сегодня признаны шедеврами мировой науки и хранятся в крупнейших библиотеках и музеях планеты. По инициативе Президента Шавката Мирзиёева в последние годы реализуется государственная программа по поиску, изучению и сохранению этих редких культурных ценностей.
Среди ключевых шагов — Указ от 2017 года о развитии системы охраны и популяризации древних письменных источников, а также учреждение Центра по исследованию культурных памятников Узбекистана за рубежом.
Проект «Редкие рукописи...» имеет не только научную, но и духовно-воспитательную цель: он призван укрепить уважение к национальному наследию у подрастающего поколения и представить вклад узбекской цивилизации в развитие мировой науки.
Что удалось найти?
Во Франции в Национальной библиотеке в Париже обнаружен манускрипт «Сувар ал-Кавокиб», переписанный во времена Улугбека — с иллюстрациями зодиакальных созвездий и портретом самого астронома. Здесь же хранится экземпляр «Канонов медицины» ибн Сино, который был переведён на латинский язык ещё в XII веке и сыграл важнейшую роль в развитии европейской медицины.
В России уникальная рукопись «Канонов» ибн Сино хранится в Институте восточных рукописей РАН — в своё время она была доставлена из Ближнего Востока племянником Жан-Жака Руссо и подарена Российской академии наук в 1819 году.
В Италии в библиотеке Болонского университета находятся два перевода «Канонов» на иврит, изданные в первой половине XV века. В 2025 году делегация из Узбекистана посетила это учреждение, где были найдены и другие манускрипты, имеющие отношение к узбекскому наследию. Достигнута договорённость об отправке специалистов для дальнейшего изучения этих источников.
В Великобритании в библиотеке Бодлеан Оксфордского университета хранится труд ал-Хоразмия «Мухтасар мин хисаб ал-джабр ва-л-мукабала» — один из первых трактатов по алгебре. Там же находится редкая копия астрономического труда Мирзо Улугбека «Зидж-и Жадид-и Курагони», переписанная его учеником Али Кушчи, которая позже попала в руки английского учёного Джона Грейвза в 1638 году.
Факсимиле, перевод, доступность
Некоторые из найденных рукописей уже оцифрованы и доставлены в Узбекистан в виде факсимильных копий: это «Коран Катта Лангар», «Меърожнома» Мир Хайдара Хоразмия, «Зафарнома» Шарафиддина Али Йазди, «Девон» Хусейна Бойкаро, «Темур тузуклари», «Равзатус-сафо» Мирхонда и другие. Эти материалы были переданы в научные учреждения страны.
Проект включает в себя не только репатриацию копий, но и перевод, создание электронных баз данных, подготовку альбомов и издание книг, что способствует популяризации научного и культурного наследия среди широкой аудитории.
Восстановление исторической правды
При этом под «наследием Узбекистана» подразумеваются не только труды узбекских авторов, но и рукописи, созданные на других языках и народами, но существовавшие и использовавшиеся на территории страны. Это помогает восстановить полную картину вклада региона в мировую науку и культуру.
С IX по XI века, а также в эпоху Тимуридов в XIV–XV веках на узбекской земле развивалась уникальная цивилизация, которая подарила миру таких титанов мысли, как аль-Бируни, ибн Сино, Улугбек, Кушчи, ал-Хоразмий и других. Их труды изучались в медресе Востока и университетах Европы, а копии до сих пор хранятся в хранилищах крупнейших стран мира.
Заключение
Проект «Редкие рукописи, связанные с Узбекистаном, в мировых собраниях» стал важным шагом в деле восстановления и популяризации духовного и научного наследия страны. Он не только укрепляет национальную идентичность, но и демонстрирует миру интеллектуальный и культурный вклад узбекского народа в развитие человеческой цивилизации.