20 dan ortiq davlatda aniqlangan Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar yurtga qaytariladimi?
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan Buyuk Britaniya, Fransiya, Hindiston, Turkiya, Rossiya, AQSh, Germaniya, Eron, Misr, Italiya, Irlandiya kabi yigirmadan ziyod davlatlarda “Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida” loyihasi doirasida ilmiy tadqiqot ekspeditsiyalari tashkil etilgan. Unda Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar aniqlangan. Ular orasida Mirzo Ulugʻbek davrida koʻchirilgan “Suvar al-Kavokib” qoʻlyozmasi, Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari” qoʻlyozmasi kabilar bor.
Oʻzbekiston xalqining boy maʼnaviy merosi, madaniyati va ilm-fan taraqqiyotiga qoʻshgan ulkan hissasi jahon ilm ahli tomonidan chuqur oʻrganib borilmoqda. Ayniqsa, buyuk allomalarimiz tomonidan yaratilgan nodir qoʻlyozma asarlar hozirgi kunda dunyoning turli burchaklaridagi muzeylar, kutubxonalar va shaxsiy kolleksiyalarda yetuk ilm namunasi sifatida saqlanib kelmoqda.
Oʻtmishda yurtdoshlarimiz tomonidan yaratilgan bebaho asarlar bugungi kunda nafaqat tarixiy ahamiyatga, balki maʼnaviy va ilmiy jihatdan ulkan qiymatga ega. Shu bois, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan bir qator qaror va farmonlar doirasida ushbu ilmiy xazinani izlash, oʻrganish va kelajak avlodga yetkazish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2017 yilda qabul qilingan “Qadimiy yozma manbalarni saqlash, tadqiq qilish va targʻib qilishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmon hamda “Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qoshidagi Oʻzbekistonga oid xorijdagi madaniy yodgorliklarni tadqiq etish markazini taʼsis qilish toʻgʻrisida”gi qaror mazkur sohadagi ishlarni yanada yangi bosqichga koʻtardi.
“Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida”
Ana shu ezgu maqsadlarni roʻyobga chiqarishda “Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida” loyihasi muhim oʻrin tutadi. Bu loyiha xalqimizning maʼnaviy boyliklarini, ilmiy merosini tiklash, yosh avlodni milliy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash, shuningdek, jahon jamoatchiligiga oʻzbek sivilizatsiyasining ulkan hissasini namoyon etishga qaratilgan.
Loyiha doirasida Buyuk Britaniya, Fransiya, Hindiston, Turkiya, Rossiya, AQSh, Germaniya, Eron, Misr, Italiya, Irlandiya kabi yigirmadan ziyod davlatlarda ilmiy tadqiqot ekspeditsiyalari tashkil etildi. Ushbu ekspeditsiyalar davomida koʻplab kutubxona, muzey va ilmiy markazlar bilan hamkorlik aloqalari yoʻlga qoʻyildi, faksimile nusxalarni yurtimizga olib kelish boʻyicha kelishuvlar imzolandi.
Ayni vaqtga qadar “Katta Langar Qurʼoni”, Mir Haydar Xorazmiyning “Meʼrojnoma”si, Sharafiddin Ali Yazdiyning “Zafarnoma”si, Husayn Boyqaroning “Devon”i, “Temur tuzuklari”, Mirhondning “Ravzatus-safo”si kabi nodir asarlarning faksimil nusxalari tayyorlanib, yurtimizdagi ilmiy muassasalarga taqdim etildi.
Mazkur loyiha nafaqat tarixiy hujjatlarni qaytarish, balki ularni ilmiy tadqiq etish, tarjima qilish, elektron bazalar yaratish va keng ommaga taqdim etishda ham muhim oʻrin tutayapti. Shu bilan birga, loyiha doirasida tayyorlanayotgan kitob-albomlar oʻquvchilarga nafaqat maʼlumot, balki maʼnaviy boylik ham baxshida etmoqda.
Tarixiy adolatni tiklashda keng qamrovli yondashuv
Aytish joizki, bugungi kunda Oʻzbekiston qoʻlyozma merosi deganda faqat oʻzbek adabiyoti yoki tarixiga aloqador shaxslarning asarlari emas, balki tarixan yurtimiz hududida tarqalgan, boshqa til va xalqlarga mansub boʻlsa-da, xalqimiz tomonidan qoʻllanilgan va asrab-avaylangan asarlar ham nazarda tutiladi. Bunday keng qamrovli yondashuv tarixiy adolatni tiklashga, xalqimizning jahon tamadduniga qoʻshgan hissasini toʻliq aks ettirishga xizmat qiladi.
IX–XI asrlarda musulmon Sharqida yuzaga kelgan uygʻonish davri va XIV asrning ikkinchi yarmida Amir Temur tomonidan tamal toshi qoʻyilgan Temuriylar Renessansi davri Oʻzbekiston zaminidan koʻplab buyuk allomalarni yetkazib berdi. Ushbu buyuk ulamolar tomonidan yaratilgan ilmiy asarlar jahon ilm-fani rivojiga asos boʻlib xizmat qilgan, ular turli tillarga tarjima qilingan va xalqaro ilmiy jamoatchilik tomonidan katta eʼtiborga sazovor boʻlgan.
Buyuk ajdodlarimiz matematika, geografiya, astronomiya, geodeziya, mineralogiya, farmakologiya, tibbiyot va jamiyatshunoslik kabi koʻplab ilmiy yoʻnalishlarda betakror asarlar yaratishgan. Ushbu asarlar asrlar davomida Sharq madrasalari va Gʻarb universitetlarida oʻrganilgan, ularning koʻpchiligi bugungi kunda dunyoning eng yirik kutubxonalari va ilmiy markazlarida saqlanmoqda.
Fransiyada
Jumladan, Parij (Fransiya)dagi Fransuz Milliy Kutubxonasida Mirzo Ulugʻbek davrida koʻchirilgan “Suvar al-Kavokib” qoʻlyozmasi mavjud boʻlib, uning sahifalarida burjlar va yulduzlar jadvali hamda Mirzo Ulugʻbekning portreti oʻrin olgan. Shuningdek, shu kutubxonada Abu Ali ibn Sinoning “Tib qonunlari” qoʻlyozmasi ham saqlanadi. Bu asar XII asrda lotin tiliga tarjima qilingan va keyinchalik butun Yevropaga tarqalgan. Undan biri AQShdagi Yel tibbiy-tarixiy kutubxonasida ham uchraydi.
Rossiyada
“Tib qonunlari”ning ilk qoʻlyozmalaridan biri Rossiya fanlar akademiyasining Sharq qoʻlyozmalari institutida saqlanadi. Bu noyob asarni Jan Jak Russoning jiyani Jan Batist Lui Russo Yaqin Sharqdan olib kelgan va 1819 yili Rossiya imperator fanlar akademiyasiga sovgʻa qilgan. AQSh Milliy tibbiyot kutubxonasida ham ushbu asarning betakror nusxalari saqlanadi.
Italiyada
Italiyaning Bolonya universitet kutubxonasida “Tib qonunlari”ning ivrit tilidagi ikkita tarjimasini ham koʻrish mumkin. Bu kitob XV asrning birinchi yarmida Italiyada chop etilgan va turli suvratlar bilan bezatilgan. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasi 2025 yil fevral oyida ushbu kutubxonada boʻlib, Oʻzbekistonga oid yana bir qator qoʻlyozmalar topilgani maʼlum qilishgan edi. Oʻzbekistondan malakali mutaxassislarni ushbu merosni oʻrganish uchun yuborish masalasida kelishuvga erishildi.
Buyuk Britaniyada
Oksford (Buyuk Britaniya)dagi Bodlean kutubxonasida al-Xorazmiyning “Muxtasar min hisob al-jabr va-al-muqobala” asari saqlanayotgan boʻlib, bu asar zamonaviy algebra fani uchun asos hisoblanadi. Shu kutubxonada Mirzo Ulugʻbekning astronomiya maktabi namunasi boʻlgan “Ziji Jadidi Koʻragoniy” nomli asarining nodir nusxasi ham saqlanadi. Bu qoʻlyozma taxminan 1473 yilda Mirzo Ulugʻbekning suyukli shogirdi Ali Qushchi tomonidan Istanbulga olib kelingan va 1638 yilda ingliz olim Jon Greyvz tomonidan Angliyaga olib ketilgan. Qoʻlyozmada ushbu olimning shaxsiy dastxatlari ham mavjud.
Xulosa qilib aytganda, “Oʻzbekistonga oid nodir qoʻlyozmalar jahon toʻplamlarida” loyihasi madaniy merosimizni tiklash, saqlash va dunyo miqyosida targʻib etish yoʻlida qoʻyilgan muhim va kelajakka qaratuvchi qadamlardan biridir.

Will the rare manuscripts related to Uzbekistan, discovered in more than 20 countries, be returned to the homeland?
The Center of Islamic Civilization in Uzbekistan has organized scientific research expeditions in more than twenty countries including the United Kingdom, France, India, Turkey, Russia, the United States, Germany, Iran, Egypt, Italy, and Ireland within the framework of the project “Rare Manuscripts Related to Uzbekistan in Global Collections”. These expeditions have identified rare manuscripts connected to Uzbekistan. Among them are works such as the manuscript Suwar al-Kawakib, copied during the era of Mirzo Ulugbek, and Abu Ali ibn Sina’s The Canon of Medicine.
The rich spiritual heritage, culture, and contributions of the Uzbek people to the development of science and knowledge are being deeply studied by scholars around the world. In particular, the rare manuscript works created by our great scholars are preserved today in museums, libraries, and private collections across various corners of the globe as exemplary scientific achievements.
The priceless works created by our ancestors not only hold historical significance but also immense spiritual and scientific value today. Therefore, under the initiatives of President Shavkat Mirziyoyev, extensive efforts are being carried out to search for, study, and transmit this scholarly treasure to future generations through a series of decrees and resolutions.
Notably, the 2017 Presidential Decree “On Further Improving the Preservation, Study, and Promotion of Ancient Written Sources” and the resolution on “Establishing the Center for the Study of Cultural Monuments Related to Uzbekistan Abroad under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan” have elevated work in this field to a new level.
Rare Manuscripts Related to Uzbekistan in Global Collections
The project “Rare Manuscripts Related to Uzbekistan in Global Collections” plays a key role in fulfilling these noble objectives. It aims to restore the spiritual wealth and scholarly heritage of our nation, to raise younger generations with respect for national values, and to showcase the significant contributions of Uzbek civilization to the global community.
Within the framework of this project, scientific research expeditions have been organized in over twenty countries including the United Kingdom, France, India, Turkey, Russia, the United States, Germany, Iran, Egypt, Italy, and Ireland. During these expeditions, partnerships were established with numerous libraries, museums, and research centers, and agreements were signed to bring facsimile copies of rare manuscripts to Uzbekistan.
So far, facsimile editions of such rare works as the Great Langar Qur’an, Mir Haydar Khwarazmi’s Mi’rajnama, Sharafuddin Ali Yazdi’s Zafarnama, Husayn Bayqara’s Divan, Tuzuks of Timur, and Mirkhwand’s Rawzat al-Safa have been prepared and presented to academic institutions in Uzbekistan.
This project not only facilitates the return of historical documents but also plays a vital role in their academic study, translation, creation of digital databases, and public dissemination. Additionally, the book-albums produced under the project offer readers not only knowledge but also spiritual enrichment.
A Comprehensive Approach to Restoring Historical Justice
It is worth noting that today, Uzbekistan’s manuscript heritage encompasses not only works by figures directly connected to Uzbek literature or history but also manuscripts historically circulated within the territory of our country regardless of their linguistic or ethnic origin that were preserved and cherished by our people. Such a broad and inclusive approach serves to restore historical justice and fully reflect our nation’s contribution to world civilization.
The Islamic Renaissance that emerged in the Muslim East between the 9th and 11th centuries, as well as the Timurid Renaissance initiated in the second half of the 14th century by Amir Temur, gave rise to numerous great scholars from the lands of present-day Uzbekistan. The scholarly works produced by these luminaries laid the foundation for the advancement of global science, were translated into various languages, and received considerable recognition from the international academic community.
Our great ancestors produced unparalleled works in numerous fields including mathematics, geography, astronomy, geodesy, mineralogy, pharmacology, medicine, and the social sciences. These works were studied for centuries in Eastern madrasas and Western universities, and many of them are still preserved today in the world’s largest libraries and scientific institutions.
In France
For instance, the Bibliothèque nationale de France in Paris houses a manuscript of Suwar al-Kawakib copied during the era of Mirzo Ulughbek. Its pages feature star charts, constellations, and even a portrait of Mirzo Ulughbek. The same library also preserves a manuscript of Abu Ali ibn Sina’s Canon of Medicine. This work was translated into Latin in the 12th century and later spread throughout Europe. One such copy is also held at the Yale Medical Historical Library in the United States.
In Russia
One of the earliest manuscripts of the Canon of Medicine is preserved at the Institute of Oriental Manuscripts of the Russian Academy of Sciences. This rare work was brought from the Middle East by Jean-Baptiste Louis Rousseau, the nephew of Jean-Jacques Rousseau, and gifted to the Russian Imperial Academy of Sciences in 1819. Unique copies of this manuscript are also preserved at the U.S. National Library of Medicine.
In Italy
At the University of Bologna Library in Italy, two Hebrew translations of the Canon of Medicine can be found. These editions were published in the first half of the 15th century in Italy and are richly illustrated. In February 2025, a delegation from the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan visited this library and announced the discovery of several other manuscripts related to Uzbekistan. An agreement was reached to send qualified specialists from Uzbekistan to study this heritage.
In the United Kingdom
At the Bodleian Library in Oxford, al-Khwarizmi’s Mukhtasar fi Hisab al-Jabr wa-l-Muqabala is preserved a foundational text for the science of modern algebra. The library also houses a rare copy of Zij-i Jadid-i Kuragani, a work representing the Ulughbek astronomical school. This manuscript was reportedly brought to Istanbul around 1473 by Ulughbek’s favorite student, Ali Qushji, and was later taken to England in 1638 by English scholar John Greaves. The manuscript still contains his personal handwritten notes.
In Conclusion
The project “Rare Manuscripts Related to Uzbekistan in Global Collections” is a vital and forward-looking initiative aimed at restoring, preserving, and promoting Uzbekistan’s cultural heritage on a global scale.