Uning toʻliq ismi Ahmad ibn Hafs ibn Zaburqon ibn Abdulloh ibn Buxoriy. U oʻz yurtida egallashi mumkin boʻlgan barcha ilmlarni puxta oʻzlashtirgach, Bagʻdod sari yoʻl oladi. U yerda Imom Muhammad rahmatullohi alayhidan hanafiylik mazhabi fiqhini oʻzlashtirgach, yana oʻz yurtiga qaytib keladi. Shu bois, u hanafiylik taʼlimotini birinchi boʻlib Movarounnahrga olib kelgan shaxs sifatida ham maʼlum va mashhurdir.
Abu Hafs Ahmad ibn Hafs Kabir Buxoriy asos solgan madrasalar ilmiy va diniy bilimlar rivojiga katta hissa qoʻshgan yetuk muassasa boʻlganligi bilan mashhur. Shuning bilan birga ushbu madrasalar oʻz zamonasida mashhur madrasalardan sanalgan. Tarixchi Vamberi oʻzining “Tarixi Buxoro” va as-Saʼdiy “Tarix ad- duval”nomli asarlarida Imom Abu Hafs Kabir Buxoriyning madrasasi islom olamining turli oʻlkalaridagi olimlar va talabalar orzu qilgan eng yaxshi madrasa boʻlganini taʼkidlagan.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan “Abu Hafsi Kabir – Buxorodagi ilk madrasa asoschisi” medialoyihasi ishlab chiqilgan. Loyiha doirasida olim ilmiy-maʼrifiy merosi oʻrganilmoqda. Toʻplangan maʼlumotlar asosida elektron xarita, roliklar tayyorlanishi, ilk madrasa maketi va interaktiv oʻyinlar barpo etilib markaz ekspoziiyasidan oʻrin olishi koʻzda tutilgan.
Maʼlumot uchun, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizni ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar jadal olib borilyapti.

Что отражено в медиапроекте основателя первого медресе в Бухаре?
В VIII веке, благодаря основателю мазхаба Абу Ханифе, ханафитский мазхаб начал распространяться, начиная с середины этого века, и к его концу достиг таких регионов, как Мавераннахр. Значительное влияние на формирование ханафитских центров в различных городах оказали школы Ирака и Хорасана. Учёный и ученик Имама Мухаммада ибн Хасана Шайбани, Абу Хафс Ахмад ибн Хафс аль-Кабир аль-Бухори (768–832 гг.) стал одним из основателей первых мадрас в Бухаре.
Его полное имя — Ахмад ибн Хафс ибн Забуркон ибн Абдуллоҳ ибн Бухори. После того как он освоил все возможные науки в своей родной стране, он отправился в Багдад, где учился у Имама Мухаммада. Вернувшись домой, он стал первым, кто принес ханафитское учение в Мавераннахр.
Абу Хафс Ахмад ибн Хафс Кабир Бухори основал мадресе, которые стали известными и влиятельными центрами научных и религиозных знаний. Эти мадресе были признаны одними из лучших в исламском мире того времени. Историк Вамбер в своей "Истории Бухары" и ас-Саъдий в "Тарих ад-дувал" отмечают, что мадресе Имом Абу Хафса Кабира Бухори считались мечтой для учёных и студентов всего исламского мира.
Центр Исламской Цивилизации в Узбекистане разработал медиапроект "Абу Хафс Кабир — основатель первого мадресе в Бухаре". В рамках проекта изучается его научно-просветительское наследие. На основе собранной информации будет подготовлена электронная карта, видеоролики, макет первого мадресе и интерактивные игры, которые займут своё место в экспозиции Центра.
Для справки, согласно указаниям Президента, целью мегапроекта в Узбекистане является демонстрация вклада наших предков в мировую цивилизацию через экспозицию Центра Исламской Цивилизации, воспитание молодёжи в духе уважения к великому историческому наследию, а также создание условий для проведения научных обсуждений, выдвижения актуальных идей и разработки новых научных контентов. С этой целью экспозиция Центра будет дополнена более чем 2000 местными и зарубежными учёными и специалистами. Более 800 проектов уже разработаны и будут реализованы в три этапа. В настоящее время начат первый этап, в рамках которого более 400 проектов активно обсуждаются с членами научного совета.