Humoyun Mirzo tasviri tushirilgan miniatyura nusxasi ISMdan oʻrin oladi
Tarix sahnasida baʼzida birgina rasm — bir saltanatning ruhiy va siyosiy qudratini, bir nigoh — butun bir zamonning maʼnosini oʻzida mujassam etadi. Hindiston yerida, ammo yuragida temuriylar zarbasi bilan urgan, oʻzligida betakror ziynat yashirgan Boburiylar sulolasi shunday betimsollardan biridir.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Temur xonadoni shahzodalari tasvirlangan miniatyura nusxasi joy oladi.
Bu Moʻgʻul miniatyurasining eng qadimgi maʼlum namunasi hisoblanadi. Uni sanʼatshunos J.M. Rogers XVI va XVII asrlarda Hindistonda rivojlangan islomiy tasvir sanʼatining bir koʻrinishi sifatida taʼriflagan. Miniatyura nozik paxta matosiga ranglar va oltin boʻyoqlar bilan ishlangan. Saqlanib qolgan qismida bogʻ pavilonida oʻtirgan, Markaziy Osiyo uslubidagi libos kiygan hukmdor tasvirlangan. Uning ikki yonida xizmatkorlar turibdi, u esa roʻparasidagi mehmon tomon yuzlanmoqda. Uning ikki tomonida saroy amaldorlar joylashgan, orqa fonda esa yana xizmatkorlar koʻrinadi. Miniatyuraning hozir mavjud boʻlmagan old fonda, ehtimol, raqqosalar va musiqachilar tomonidan ijro etilayotgan saroyona koʻngilochar dastur aks ettirilgan boʻlgan.
Markaziy shaxs 1508–1556 yillarda yashagan, Boburiylar sulolasining ikkinchi hukmdori Humoyun boʻlgan taxmin qilinadi. Asarning yana bir eʼtiborga molik jihati — undagi yuz qiyofalarining koʻpchiligi keyinchalik qayta ishlangani, yaʼni boshqa Boburiy hukmdorlarni tasvirlash uchun yangidan boʻyalganidir. Bu holat miniatyurani oddiy portret sifatidagi rolining ortiga oʻtib, uni genealogik — yaʼni sulola tarixini aks ettiruvchi vizual hujjatga aylantiradi. Har bir qiyofa, har bir nigoh — oʻz zamonasining bir boʻlagi, hukmdorlar ketma-ketligining ramzi sifatida jonlanadi.
Shu jihatlari bilan mazkur asar — faqat sanʼat namunasi emas, balki tarixiy, siyosiy va madaniy bayonot boʻlib xizmat qiladi. U bizni faqatgina oʻtmish bilan bogʻlamaydi, balki Islom sivilizatsiyasi markazining qanday qilib Hind diyorida oʻziga xos yoʻnalish, oʻziga xos estetik olam yaratganini koʻrsatadi.

Миниатюрная копия изображения Хумаюн Мирзы будет размещена в Центре Исламской Цивилизации
На исторической сцене иногда одно лишь изображение может олицетворять духовную и политическую мощь целого государства, а один взгляд — заключать смысл целой эпохи. Династия Бабуридов, царствующая на индийской земле, но с сердцем, которое еще тронуто ударом темуридов, является одним из таких уникальных примеров, скрывающих в себе неповторимую красоту и своеобразие.
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане будет представлена миниатюрная копия изображения представителей дома Темуридов.
Это является одной из самых древних известных образцов монгольской миниатюры. Искусствовед Ж.М. Роджерс описал её как проявление исламского изобразительного искусства, развившегося в Индии в XVI-XVII веках. Миниатюра выполнена на тонкой хлопковой ткани, окрашенной в яркие цвета и золотыми красками. На сохранившейся части изображен правитель, одетый в одежду в стиле Центральной Азии, сидящий в павильоне сада. По обе стороны от него стоят слуги, а он сам обращает взгляд к гостю напротив. По обеим сторонам картины размещены придворные служащие, а на заднем плане видны другие слуги. В утраченной части фона, вероятно, изображены танцоры и музыканты, исполняющие развлекательную программу в дворцовой обстановке.
Предполагается, что изображённый персонаж — это Хумаюн, второй правитель династии Бабуридов, живший с 1508 по 1556 годы. Еще одним важным аспектом произведения является то, что многие лица на миниатюре были переработаны, а именно, заново раскрашены для изображения других правителей Бабуридов. Этот момент превращает миниатюру из простого портрета в генеалогический визуальный документ, отражающий историю династии. Каждое лицо, каждый взгляд — это частица своего времени, символ преемственности правителей.
Таким образом, данное произведение не только является художественным образцом, но и служит историческим, политическим и культурным заявлением. Оно не только связывает нас с прошлым, но и показывает, как Центр Исламской Цивилизации создаёт уникальную эстетическую атмосферу, которая приобрела свою специфику в Индии.