Ilmiy kengash yigʻilishida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamda Oʻzbekiston madaniy merosini saqlash, oʻrganish va ommalashtirish boʻyicha butunjahon jamiyati qoʻshma loyihasi — "Oʻzbekiston madaniy merosi" turkumidagi kitob-albomlarning 81-90 jildlarini nashr qilish masalasi koʻrib chiqildi. Shuningdek, nashrga tayyorlanayotgan yettita sovgʻabop kitob albom haqida maʼlumot berildi.
Yigʻilishda kengash aʼzolari Qurʼon zalining yangicha dizaynini ham tasdiqlashdi.
"Qurʼon zali binoning markaziy qismidan oʻrin olgani uchun uning dizayniga alohida eʼtibor berilyapti. Biz Kengash aʼzolari eʼtiboriga Hazrati Usmon qurʼoni joylashtiriladigan ayvon ustida joylashadigan nurli installyatsiyaning ikki xil koʻrinishini taqdim qildik. Yigʻilishda eng maqbul variant tanlandi", — deydi Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi xodimi Azimjon Gʻafurov.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan.

Заседание Научного совета Центра Исламской Цивилизации: новый подход к залу Корана, световые инсталляции и новые публикации
На заседании Научного совета было рассмотрено совместное проектирование Центра Исламской Цивилизации Узбекистана и Всемирного общества по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана — публикация томов 81-90 из серии книг-альбомов «Культурное наследие Узбекистана». Также была представлена информация о семи подарочных книгах-альбомах, которые готовятся к выпуску.
На заседании члены Научного совета также утвердили новый дизайн зала Корана.
«Зал Корана занимает центральное место в здании, поэтому его дизайну уделяется особое внимание. Мы представили членам Совета два варианта световой инсталляции, которая будет размещена над аркой, где будет находиться Куръан Усмона. На заседании был выбран наилучший вариант», — говорит сотрудник Центра Исламской Цивилизации в Узбекистане Азимжон Гафуров.
Напоминаем, что в рамках мегапроекта, инициированного Главой государства, целью Центра Исламской Цивилизации в Узбекистане является широкое представление вклада наших предков в мировую цивилизацию, воспитание молодёжи в духе преданности этому великому историческому наследию, проведение научных дискуссий, дебатов, продвижение актуальных идей и открытий, а также создание всех условий для разработки нового научного контента. С учётом этих указаний более 2000 местных и зарубежных учёных и специалистов объединились для обогащения экспозиции Центра содержательными контентами, историческими артефактами и муляжами.
Более 800 проектов были разработаны и будут реализованы в три этапа. На данный момент начался первый этап, в рамках которого более 400 проектов активно обсуждаются и выполняются в сотрудничестве с членами Научного совета, и работы ведутся эффективно.