Ilmiy kengash yigʻilishida Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hamda Oʻzbekiston madaniy merosini saqlash, oʻrganish va ommalashtirish boʻyicha butunjahon jamiyati qoʻshma loyihasi — "Oʻzbekiston madaniy merosi" turkumidagi kitob-albomlarning 81-90 jildlarini nashr qilish masalasi koʻrib chiqildi. Shuningdek, nashrga tayyorlanayotgan yettita sovgʻabop kitob albom haqida maʼlumot berildi.
Yigʻilishda kengash aʼzolari Qurʼon zalining yangicha dizaynini ham tasdiqlashdi.
"Qurʼon zali binoning markaziy qismidan oʻrin olgani uchun uning dizayniga alohida eʼtibor berilyapti. Biz Kengash aʼzolari eʼtiboriga Hazrati Usmon qurʼoni joylashtiriladigan ayvon ustida joylashadigan nurli installyatsiyaning ikki xil koʻrinishini taqdim qildik. Yigʻilishda eng maqbul variant tanlandi", — deydi Oʻzbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi xodimi Azimjon Gʻafurov.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan.

Meeting of the Scientific Council of the Center of Islamic Civilization: A New Approach to the Quran Hall, Light Installations, and New Publications
At the meeting of the Scientific Council, the joint project between the Center of Islamic Civilization of Uzbekistan and the World Society for the Preservation, Study, and Promotion of Uzbekistan's Cultural Heritage was discussed — the publication of volumes 81-90 from the book-album series “Cultural Heritage of Uzbekistan.” Information was also presented regarding seven gift book-albums that are being prepared for release.
At the meeting, the members of the Scientific Council also approved the new design for the Quran Hall.
"The Quran Hall occupies a central place in the building, so special attention is given to its design. We presented two options for a light installation to be placed above the arch where the Usman Quran will be displayed. The best option was selected during the meeting," said Azimjon Gafurov, a staff member of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan.
As part of the major project initiated by the Head of State, the goal of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan is to widely present the contributions of our ancestors to world civilization, to educate the youth in the spirit of loyalty to this great historical heritage, to conduct scientific discussions and debates, promote relevant ideas and discoveries, and create all necessary conditions for the development of new scientific content. In line with these directives, over 2,000 local and international scholars and experts have come together to enrich the Center's exhibition with meaningful content, historical artifacts, and replicas.
Over 800 projects have been developed and will be implemented in three stages. The first stage has already begun, during which more than 400 projects are actively being discussed and carried out in cooperation with the members of the Scientific Council, and the work is progressing effectively.