Kengaytirilgan Ilmiy kengashning navbatdagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Kengaytirilgan Ilmiy kengashning navbatdagi uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Unda Kengash aʼzolari, Ishchi guruh rahbarlari, jumladan, OʻzR FA vitse prezidenti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov, tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova, Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy kutubxona direktori Umida Teshaboyeva, akademik Akbar Hakimov kabi bir necha olimlar hamda Markaz rahbariyati va xodimlar ishtirok etdi.
Qizgʻin munozaralarga boy oʻtgan yigʻilishni Ilmiy kengash raisi Firdavs Abduxoliqov kirish soʻzi bilan ochib berdi.
Yigʻilish avvalida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan bunyod etilayotgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kontentini boyitish maqsadida 2025 yil 25 apreldan 2 mayga qadar Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari Buyuk Britaniyaning London shahriga qilgan xizmat safari davomida dunyodagi mashhur "Sotheby's" va "Christie's" auksion uylaridagi savdolarda ishtirok etgani haqida axborot berildi.
Safar doirasidagi uchrashuvlarda, tashkiliy masalalarda Oʻzbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi favqulodda va muxtor elchisi Ravshan Usmonov, elchixona masʼul xodimi Jasur Valiyev tomonidan amaliy koʻmak koʻrsatilganligi alohida qayd etildi.
Xizmat safari davomida delegatsiya aʼzolari ishtirok etgan “Sotbis” va “Kristis” savdo uylari auksionlarida kimoshdi savdosida Oʻzbekiston madaniy merosiga, xususan, Islomgacha boʻlgan davr, Birinchi va Ikkinchi Renessans hamda xonliklar davriga tegishli nodir osori-atiqalar ham borligi maʼlum qilindi.
Markaz delegatsiyasi ishtirok etgan mashhur “Sotbis” va “Kristis” auksionlarida oʻtkazilgan Hindiston va Islom sanʼati namunalariga bagʻishlangan savdolarda Boburiylar davriga oid 2 ta xanjar (bittasi qini bilan), bitta qilich (qini bilan), bitta qimmatbaho xanjar dastalari mavjudligi shular jumlasidanligi taʼkidlandi.
– Mazkur savdolarda Oʻzbekiston madaniy merosiga bevosita aloqador boʻlgan 60 ga yaqin lot saralandi. Ular orasida Islomning tarqalish davriga oid 9 ta nodir Qurʼon fragment va sahifalari, 3 ta Qurʼon qoʻlyozmasi mavjud. Jumladan, Amir Temur topshirigʻiga asosan xattot Umar Aqtaʼ tomonidan koʻchirilgan ulkan Qurʼon qoʻlyozmasining bir parchasi (Boysungʻur Qurʼoni) muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, Londondagi “Kristis” auksionida ham savdoga qoʻyilgan tarixiy eksponatlarda qoʻlyozmalar, miniatyuralar, xalq amaliy sanʼati namunalari borligiga guvoh boʻldik, – dedi Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov.
Shu bilan birga, yigʻilishda Buyuk Britaniyada istiqomat qiladigan Ali Saruxani, Sem Fogg, Mehmet Keskiner, Dovud Shoh, Bilal Sutchi singari kolleksionerlarning shaxsiy toʻplamlarida saqlanayotgan Oʻzbekistonga oid tarixiy durdonalar bilan tanishib chiqilgani haqida ham axborot berildi. Xaliliy kolleksiyasi vakillari bilan xalqaro koʻrgazma boʻyicha kelishib olingani, qolleksionerlardan ushbu nodir artefaktlarni Oʻzbekistonda oʻtkaziladigan xalqaro koʻrgazmaga olib kelish yuzasidan muzokaralar olib borilgani maʼlum qilindi.
Alohida eʼtirof etish joizki, Oʻzbekiston bunday nufuzli xalqaro auksionda birinchi marotaba ishtirok etmoqda va olimlarning taʼriflashicha, bu juda katta tarixiy voqelik. Bunday imkoniyat yaratilgani uchun Markazning Ilmiy kengashi aʼzolari, olimlar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga minnatdorchilik izhor etib, delegatsiyaning Buyuk Britaniyadagi samarali va manfaatli safarini juda katta mamnuniyat bilan qarshi oldilar. Yigʻilishda Markaz ekspozitsiyasi uchun xorijiy muzeylardan auksion orqali tanlab olingan eksponatlar yuzasidan akademik Akbar Hakimov maʼruzasi ham tinglandi.
Akademik Akbar Hakimovning soʻzlariga koʻra, xorijdagi bunday nufuzli auksionlarda ishtirok etish kishiga faxr va iftixor tuygʻusini beradi.
– Auksion jarayonlari juda qiziq oʻtdi va shu bilan birga, juda ham hayajonli. Auksionda Oʻzbekiston tarixi, madaniyatiga doir noyob, qimmatli artefaktlar taqdim etildi. Biz artefaktlarning asilligiga, qiymatiga va muzey uchun ahamiyatliligiga eʼtibor qaratdik. Ushbu 60 ga yaqin eksponatlar Markaz ekspozitsiyaning brend mahsulotiga aylanishi mumkin, – dedi Akbar Hakimov.
Buyuk Britaniyada boʻlgan samarali xorij safari ilmiy kengash aʼzolari tomonidan iliq kutib olindi. Tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova nufuzli xorij safarini Oʻzbekiston tarixi uchun muhim voqelik deya tarifladi.
– Bu kabi auksionlarda ishtirok etish Oʻzbekiston uchun juda ahamiyatli. Chunki bizning tariximiz va madaniyatimizga aloqador eksponatlar xorijda koʻp va ular butun dunyo uchun qiziq. Bu kabi tadbirlarda ishtirok eta olmasak, bizning nodir va qimmatli osori-atiqalarimizni boshqalar tanlab olishlari mumkin. Davlatimiz rahbari bergan ishonch va vazifa toʻlaqonli bajarilmoqda deb oʻylayman, – dedi Jannat Ismoilova.
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov soʻzlariga koʻra, bu kabi auksionlarda ishtiroklar sonini koʻpaytirish lozim. Olim eksponatlar orasida qimmatli va nodir kitoblar – temuriylar davrida koʻchirtirilgan Qurʼoni karim nusxalari borligini alohida eʼtirof etdi.
– Markaz ekspozitsiyasi uchun xorijiy muzeylardan mamlakatimiz uchun qimmatli boʻlgan nodir eksponatlar tanlab olish tadbirlaridagi ishtirokni koʻpaytirish kerak. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi binosi ochilgandan soʻng ham bu ishni bardavomligini taʼminlash kerak. Markazda ushbu eksponatlarni namoyish etadigan alohida maxsus burchak tashkil etilsa maqsadga muvofiq boʻladi, – dedi B.Abduhalimov.
Yigʻilishda markaz ekspozitsiyasi uchun foydalaniladigan vitrinalarni yasash boʻyicha “Glasbau Hahn” kompaniyasi rahbari Ezabel Han taqdimot qildi. Unga koʻra, markaz ekspozitsiyasi vitrinalari Germaniyada faoliyat yuritayotgan “Glasbau Hahn” kompaniyasi tomonidan yasaladi.
– Kompaniyamiz tashkil etilganiga qariyb 200 yil boʻldi. Unga bobom asos solgan. Hozirga qadar vitrinachilik bizga avloddan-avlodga oʻtib kelmoqda. Kompaniyamiz tomonidan yasalgan vitrinalar dunyoning nufuzli muzeylaridan joy olgan. Oʻzbekiston uchun ham bir nechta vitrinalar yasab berganmiz. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi uchun zamonaviy va qulay, koʻchirsa, kengaytirsa va turli formatlarga solsa boʻladigan vitrinalarni taqdim etyapmiz. Bunda mahalliy olimlarning fikri biz uchun qiziq, – dedi Ezabel Han.
Maʼlumot uchun, “Glasbau Hahn” kompaniyasi dunyoning nufuzli kompaniyalari orasida eʼtirof etilgan, kompaniya standartlarga koʻra jahonning top 3 lik kompaniyalar safida turadi. Yigʻilishda kengash aʼzolari kompaniya vakillariga vitrinalar yasashda nodir qoʻlyozmalarga zarar keltirmaslik tartiblari, noyob eksponatlarni sifatli va xavfsiz saqlashga ahamiyat qaratilishi yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi. Kengash aʼzolari tomonidan “Glasbau Hahn” kompaniyasi rahbari Ezabel Hanning taqdimoti qabul qilindi.
Shuningdek, yigʻilishda Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari ekspozitsiyasi boʻyicha “Magistr art” dizayn kompaniyasining taqdimoti, Birinchi Renessans ekspozitsiyasi “Outdoor factory” dizayn kompaniyasining taqdimoti tinglandi. Shuningdek, Vaqt devori ekspozitsiyasining yuqori qismi uchun yaratilgan pannolar va ITsM binosi tarkibidagi Anjumanlar zali vestibyuli uchun yaratilishi taklif qilinayotgan mahobatli rangtasvir konsepsiyasi boʻyicha masʼullar chiqishlari muhokama etildi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi devorlaridan mahobatli rangtasvir asarlari oʻrin oladi. Vaqt devori ekspozitsiyasining yuqori qismi uchun yaratilgan pannolar va markaz binosi tarkibidagi Anjumanlar zali vestibyuli uchun yaratilishi taklif qilinayotgan mahobatli rangtasvir asari konsepsiyasi kabi masalalarga ham eʼtibor qaratildi.
Devorlarda aks etadigan mahobatli rangtasvir asarlari 3 davrni oʻz ichiga oladi. Bular Islomdan avvalgi davr, Birinchi Renessans davri va Ikkinchi Renessans davri hisoblanadi. Rangtasvir asarlarida Oʻzbekistonning mashhur rassomlari ish olib borishmoqda. Islomdan avvalgi davrdagi Qadimgi Sugʻd, Baqtriya, Choch, qadimgi Fargʻona singari yurtimiz hududida mavjud boʻlgan qadimiy davlat tuzilmalari, oʻsha davrlarda yashab oʻtgan ajdodlarimizning hayoti, turmush tarzi haqida barelef koʻrinishidagi tasviriy asarlar ishlanadi.
Davrga mansub xarita, mehnat qurollari va manzara ham aks ettirilishi mumkin, degan taklif ilgari surildi. Birinchi Renessans va Ikkinchi Renessans davri uchun tayyorlanadigan mahobatli rangtasvir asarlarida esa Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Abu Ali ibn Sino, Abu Rayhon Beruniy, Bahovuddin Naqshband, Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Mirzo Ulugʻbek, Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur kabi buyuk shaxslar qiyofasi gavdalantiriladi.
Bu asarlar Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyuruvchilarga faqat artefakt va eksponatlarning tomoshasi bilan cheklanib qolmay, devorlarda aks etadigan mahobatli rangtasvir asarlari orqali Oʻzbekiston tarixi, madaniyati, madaniy merosi haqida muayyan tasavvurlar olish imkonini yaratadi.
Yigʻilish davomida, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining yangi logotipi namoyish etildi. Yigʻilishda ilmiy kengash aʼzolari eʼtiboriga turli koʻrinishdagi logotiplar taqdim etildi. Ular orasidan boʻlajak logotip tanlab olindi. Tavsiya qilingan logotipda Markazning yangi muhtasham binosi va uning tepasi uzra ramziy maʼnoda nur taralmoqda. U goʻyoki atrofga Markazdan islom nuri, ilm-fan va ziyo tarqatayotganiga ishora qilayotgandek. Birlamchi zaruriy ehtiyoj yuzasidan logotip shakli qabul qilindi.

Состоялось очередное расширенное заседание Научного совета
В Центре исламской цивилизации в Узбекистане состоялось очередное расширенное заседание Научного совета.
В нём приняли участие члены Совета, руководители рабочих групп, а также такие ученые, как вице-президент Академии наук Узбекистана, директор Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни, профессор Бахром Абдухалимов, доктор исторических наук, профессор Джаннат Исмаилова, директор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Умида Тешабоева, академик Акбар Хакимов, а также руководство и сотрудники Центра.
Заседание открыл председатель Научного совета Фирдавс Абдухаликов с вступительным словом.
В начале встречи было сообщено о служебной поездке делегации во главе с директором Центра Фирдавсом Абдухаликовым в Лондон с 25 апреля по 2 мая 2025 года. Во время визита делегация приняла участие в аукционах мировых знаменитых аукционных домов «Sotheby’s» и «Christie’s», с целью обогащения контента Центра исламской цивилизации.
В ходе встреч в рамках служебной поездки было особо отмечено, что организационную помощь оказали чрезвычайный и полномочный посол Республики Узбекистан в Великобритании Равшан Усманов и ответственный сотрудник посольства Жасур Валиев.
Во время служебного визита делегация приняла участие в аукционах, организованных аукционными домами «Sotheby’s» и «Christie’s», на которых были представлены редкие артефакты, относящиеся к культурному наследию Узбекистана, включая предметы периода до Ислама, Первого и Второго Ренессанса, а также эпоху ханств.
На аукционах, в которых участвовала делегация Центра, были выставлены образцы индийского и исламского искусства, в том числе два кинжала (один с ножнами) из эпохи Бабуридов, один меч (с ножнами) и один драгоценный набор для кинжала.
— На этих аукционах было отобрано около 60 лотов, которые непосредственно связаны с культурным наследием Узбекистана. Среди них 9 редких фрагментов и страниц Корана, а также 3 рукописи Корана. В частности, один фрагмент огромной рукописи Корана, переписанной каллиграфом Умаром Актаъ по поручению Амир Темура (Бойсунгурский Коран), имеет большое значение. Также на аукционе в Лондоне «Christie’s» были выставлены исторические экспонаты, такие как рукописи, миниатюры и образцы народного прикладного искусства, — отметил директор Центра Фирдавс Абдухаликов.
Кроме того, на встрече была представлена информация о том, что было проведено знакомство с личными коллекциями коллекционеров, проживающих в Великобритании, таких как Али Сарухани, Сем Фогг, Мехмет Кескинер, Давуд Шох, Билал Сутчи, в которых хранятся исторические ценности, связанные с Узбекистаном. Также было сообщено о достигнутых договорённостях с представителями коллекции Халилия по организации международной выставки и проведении переговоров с коллекционерами о доставке этих редких артефактов в Узбекистан для международной выставки.
Особо стоит отметить, что Узбекистан впервые участвует в таком престижном международном аукционе, и, по мнению ученых, это является значимым историческим событием. Члены Научного совета Центра выразили благодарность Президенту Узбекистана за предоставленную возможность и тепло встретили успешный и полезный визит делегации в Великобританию. Во время встречи также была заслушана презентация академика Акбара Хакимова по экспонатам, отобранным для экспозиции Центра через аукционы зарубежных музеев.
Академик Акбар Хакимов отметил, что участие в таких престижных аукционах вызывает чувство гордости и почета.
— Процесс аукционов был очень интересным и, в то же время, захватывающим. На аукционах были представлены уникальные и ценные артефакты, связанные с историей и культурой Узбекистана. Мы обращали внимание на подлинность артефактов, их стоимость и важность для музея. Эти около 60 экспонатов могут стать брендовой продукцией экспозиции Центра, — сказал Акбар Хакимов.
Успешный зарубежный визит делегации был тепло встречен членами Научного совета. Доктор исторических наук, профессор Джаннат Исмаилова охарактеризовала этот визит как важное событие для истории Узбекистана.
— Участие в таких аукционах имеет огромное значение для Узбекистана. Потому что множество экспонатов, связанных с нашей историей и культурой, находятся за рубежом, и они интересны всему миру. Если мы не будем участвовать в таких мероприятиях, другие могут выбрать наши редкие и ценные артефакты. Я считаю, что доверие и задания, данные нашим государственным руководством, выполняются в полном объеме, — сказала Джаннат Исмаилова.
Директор Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни, профессор Бахром Абдухалимов отметил, что необходимо увеличить количество участий в таких аукционах. Он особенно отметил наличие среди экспонатов ценных и редких книг, таких как экземпляры Корана, переписанные в эпоху Тимуридов.
— Нужно увеличить участие в отборе редких экспонатов для Центра из зарубежных музеев, которые имеют большую ценность для нашей страны. После открытия здания Центра исламской цивилизации в Узбекистане, эту работу нужно продолжать. Будет целесообразно организовать специальный уголок для демонстрации этих экспонатов в Центре, — сказал Б. Абдухалимов.
Во время встречи также была представлена презентация руководителя компании «Glasbau Hahn» Изабель Хан, которая рассказала о создании витрин для экспозиции Центра. По её словам, витрины для экспозиции Центра будут изготовлены компанией «Glasbau Hahn», которая работает в Германии.
— Нашей компании почти 200 лет. Она была основана моим дедом. До сих пор витрины передаются нам из поколения в поколение. Витрины, произведенные нашей компанией, занимают почетное место в известных музеях мира. Мы также изготовили несколько витрин для Узбекистана. Для Центра исламской цивилизации в Узбекистане мы представляем современные и удобные витрины, которые можно будет перемещать, расширять и адаптировать под различные форматы. Мы заинтересованы во мнении местных ученых, — сказала Изабель Хан.
Для справки: компания «Glasbau Hahn» признана одной из самых престижных в мире, и по стандартам компании она входит в топ-3 мировых производителей витрин. На встрече члены Научного совета высказали предложения и замечания по обеспечению безопасности редких рукописей и сохранению уникальных экспонатов, подчеркнув важность качества и безопасности витрин. Презентация Изабель Хан была принята членами Совета.
Также на встрече были заслушаны презентации по экспозиции цивилизаций до ислама, представленной дизайн-компанией «Magistr Art», а также по экспозиции Первого Ренессанса, предложенной дизайн-компанией «Outdoor Factory». Было обсуждено создание панелей для верхней части экспозиции «Стена времени» и концепция создания величественной фрески для вестибюля зала собраний в здании Центра исламской цивилизации.
На стенах Центра исламской цивилизации в Узбекистане будут размещены величественные произведения фресковой живописи. Внимание также было уделено вопросам, связанным с созданием панелей для верхней части экспозиции «Стена времени» и концепции создания величественного фрескового произведения для вестибюля зала собраний в здании Центра.
На стенах Центра исламской цивилизации в Узбекистане будут размещены величественные произведения фресковой живописи, охватывающие три исторических периода: доисламский период, Первый Ренессанс и Второй Ренессанс. Эти произведения создаются известными художниками Узбекистана. В фресках, посвященных доисламскому периоду, будут изображены древние государственные образования, такие как Древний Сугд, Бактрия, Чач и древний Фергана, а также жизнь и образ жизни наших предков того времени в виде барельефов.
Предложено также включить изображения карт, рабочих инструментов и пейзажей, соответствующих этим периодам. В фресках, посвященных Первому и Второму Ренессансам, будут изображены великие личности, такие как Имам Бухари, Имам Термизи, Абу Али ибн Сина, Абу Райхон Беруни, Баховуддин Нақшбанд, Джалалиддин Мангуберди, Амир Темур, Мирзо Улугбек, Алишер Навои и Захириддин Мухаммад Бабур.
Эти произведения фресковой живописи в Центре исламской цивилизации в Узбекистане позволят посетителям не только наслаждаться наблюдением за артефактами и экспонатами, но и получить определённое представление о истории, культуре и культурном наследии Узбекистана через величественные изображения на стенах.
В ходе встречи был представлен новый логотип Центра исламской цивилизации в Узбекистане. Членам Научного совета были предложены различные варианты логотипов, из которых был выбран окончательный вариант. В предложенном логотипе изображён новый великолепный корпус Центра, а символически свет распространяется с его вершины, как бы указывая на то, что из Центра исходит свет ислама, науки и знаний. Логотип был утверждён на основе необходимых практических потребностей.