Xattotlik sanʼati haqida hujjatli film suratga olinadi
Oʻzbek xonliklari davrida sanʼat, adabiyot va tibbiyot maromida rivojlangan. Shu qatorda xattotlik ham. Chunki kitoblarga ehtiyoj katta boʻlgan. Shu sababli bunda xattotlarga kitob koʻchirish va ularni kengroq jamoatchilikka yetkazishda oʻrni beqiyos boʻlgan. Chunki u vaqtda zamonaviy kitob chop etish uskunalari boʻlmagan. Xattotlarga talab yuqori boʻlgan. Shuning uchun ham ular oʻz ustida tinimsiz ishlab kelgan.
Mutaxassislar aynan XVI-XVII asrlarni xattotlik sanʼati choʻqqisiga chiqib, taraqqiy etgan davr deya taʼriflaydi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ilmiy guruhi aʼzolari tomonidan aynan ana shu davr xattotlik sanʼati uslubi, rivojlanish tarixi tadqiq etilmoqda. Buxoro, Xorazm, Qoʻqon kitobat sanʼatiga oid faksimilelar yaratish boʻyicha ish olib borilmoqda.
Oʻzbek xonliklari davridagi xattotlik sanʼati haqida hujjatli film suratga olinishi koʻzda tutilgan. Bunda ilmiy innovatsion medialoyiha muallifi Buxoro davlat universiteti dotsenti Husen Joʻrayev xattotlar haqida qator ilmiy izlanishlar qilish bilan bir qatorda hujjatli film uchun ssenariy yozmoqda.
Maʼlumot uchun, markazda xattotlik va kitobat sanʼati maktabini tashkil etish rejalashtirilgan. Unda yosh xattotlarga xattotlik sanʼatidan saboqlar beriladi.
Maktabning umumiy darsxonalari soni 20 ta tani tashkil etadi. Tahsil oladigan oʻquvchilarning yoshi esa 12 yoshdan 70 yoshgacha boʻlishi, auditoriyada jami 8 nafargacha tinglovchi ishtirok etishi rejalashtirilgan.

Будет снят документальный фильм об искусстве каллиграфии
Во времена узбекских ханств искусство, литература и медицина развивались гармонично. Наряду с этим активно развивалось и каллиграфическое искусство, поскольку существовала высокая потребность в книгах. Именно поэтому каллиграфы играли незаменимую роль в переписывании книг и донесении их до широкой аудитории, ведь тогда ещё не существовало современных печатных станков. Спрос на каллиграфов был очень высоким, и поэтому они постоянно работали над совершенствованием своего мастерства.
Специалисты характеризуют именно XVI–XVII века как период расцвета и наивысшего развития каллиграфического искусства.
Члены научной группы Центра исламской цивилизации в Узбекистане исследуют стили и историю развития каллиграфии этого периода. Ведётся работа по созданию факсимиле, посвящённых книжному искусству Бухары, Хорезма и Коканда.
Планируется съёмка документального фильма о каллиграфическом искусстве эпохи узбекских ханств. Автором научно-инновационного медиапроекта является доцент Бухарского государственного университета Хусен Жураев, который, наряду с научными исследованиями о каллиграфах, пишет сценарий для фильма.
Для справки: в Центре планируется создать школу каллиграфии и книжного искусства. В ней молодые каллиграфы будут обучаться основам каллиграфического мастерства.
Общее количество учебных аудиторий школы составит 20. Обучаться смогут учащиеся в возрасте от 12 до 70 лет, при этом каждая аудитория рассчитана на участие до 8 слушателей.