Islom sivilizatsiyasi markazi va Italiya mutaxassislari ekspozitsiya boʻyicha hamkorlikni muhokama qildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Italiyaning “Magister Art” kompaniyasi vakillari bilan "Birinchi Renessans davri" ekspozitsiyasining dizayni va artefaktlar joylashuviga bagʻishlangan onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda kompaniyaning kreativ direktori Alessandra Kostantini, mashhur arxitektor Laura Peretti, Markaz xodimlari hamda ilmiy kengash aʼzolari ishtirok etdi.
Uchrashuvda loyiha ishtirokchilari tomonidan ekspozitsiyaning Islom ilmlari, aniq va tabiiy fanlar, Bogʻdod va Xorazm Maʼmun akademiyalari kabi sektorlar, meʼmorchilik boʻlimi uchun yasaladigan maket muhokama qilindi.
Islom ilmlari sektorida hadis va siyrat, tafsir, kalom, fiqh hamda tasavvuf kabi yoʻnalishlarda Movarounnahrdan yetishib chiqqan allomalar faoliyatini yoritish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, 8 ta kapsula va ularning ichida joylashadigan artefaktlar muhokama markazida boʻldi.
Dunyo boʻylab madaniy va maʼrifiy tadbirlar, xalqaro koʻrgazmalarni tashkil etib kelayotgan Italiya kompaniyasi ekspozitsiyaning tarkibiy qismlari, uning vizual va konseptual mazmunini yanada takomillashtirish yuzasidan takliflar berdi. Jumladan, meʼmoriy meros, sanʼat namunalari va ilmiy kashfiyotlarni zamonaviy texnologiyalar orqali namoyish etish usullari koʻrib chiqildi.
“Magister Art” kompaniyasi madaniy merosni targʻib qilish, kino va mediamahsulotlar yaratish hamda mashhur sanʼat va ilm ahllari bilan hamkorlik qilish borasida katta tajribaga ega.
Ekspozitsiyada Birinchi Renessans asoslari sivilizatsion jarayonlar, tarixiy shaxslar va olamshumul kashfiyotlar orqali yoritilishi nazarda tutilgan.
Maʼlumot uchun, Birinchi Renessans davri Abbosiylar, Tohiriylar, Somoniylar, Gʻaznaviylar, Qoraxoniylar, Saljuqiylar va Xorazmshohlar sulolalari hukmronlik qilgan tarixiy bosqichlarni oʻz ichiga olib, oʻsha davrga oid eng koʻzga koʻringan kashfiyotlar, bugungacha saqlanib qolgan artefaktlar va zamonaviy dizayn uygʻunligi ekspozitsiyaning bir boʻlagiga aylanadi.

Центр исламской цивилизации и итальянские специалисты обсудили сотрудничество по вопросам экспозиции
В Центре исламской цивилизации Узбекистана состоялась онлайн-встреча с представителями итальянской компании “Magister Art”, посвящённая дизайну и размещению артефактов в экспозиции «Период Первого Ренессанса». В мероприятии приняли участие креативный директор компании Алессандра Костантини, известный архитектор Лаура Перетти, сотрудники Центра и члены Научного совета.
Во время встречи участники проекта обсудили макет, который будет создан для таких секторов экспозиции, как исламские науки, точные и естественные науки, академии Мамуна в Багдаде и Хорезме, а также раздел архитектуры.
В секторе исламских наук особое внимание было уделено освещению деятельности учёных, вышедших из Мавераннахра, в таких направлениях, как хадис и сира, тафсир, калам, фикх и тасаввуф. В центре обсуждения находились восемь капсул и артефакты, которые будут размещены внутри них.
Итальянская компания, организующая культурные и просветительские мероприятия, а также международные выставки по всему миру, представила предложения по дальнейшему совершенствованию составных элементов экспозиции, её визуального и концептуального содержания. В частности, были рассмотрены методы демонстрации архитектурного наследия, произведений искусства и научных открытий с использованием современных технологий.
Компания “Magister Art” обладает большим опытом в продвижении культурного наследия, создании кино- и медиапродукции, а также в сотрудничестве с выдающимися деятелями искусства и науки.
В экспозиции предполагается осветить основы Первого Ренессанса через цивилизационные процессы, исторические личности и великие открытия.
Для справки: период Первого Ренессанса охватывает исторические этапы правления династий Аббасидов, Тахиридов, Саманидов, Газневидов, Караханидов, Сельджуков и Хорезмшахов. В экспозиции будет представлено сочетание выдающихся открытий того времени, сохранившихся до наших дней артефактов и современного дизайна.