Islom sivilizatsiyasi markazi va Italiya mutaxassislari ekspozitsiya boʻyicha hamkorlikni muhokama qildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Italiyaning “Magister Art” kompaniyasi vakillari bilan "Birinchi Renessans davri" ekspozitsiyasining dizayni va artefaktlar joylashuviga bagʻishlangan onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda kompaniyaning kreativ direktori Alessandra Kostantini, mashhur arxitektor Laura Peretti, Markaz xodimlari hamda ilmiy kengash aʼzolari ishtirok etdi.
Uchrashuvda loyiha ishtirokchilari tomonidan ekspozitsiyaning Islom ilmlari, aniq va tabiiy fanlar, Bogʻdod va Xorazm Maʼmun akademiyalari kabi sektorlar, meʼmorchilik boʻlimi uchun yasaladigan maket muhokama qilindi.
Islom ilmlari sektorida hadis va siyrat, tafsir, kalom, fiqh hamda tasavvuf kabi yoʻnalishlarda Movarounnahrdan yetishib chiqqan allomalar faoliyatini yoritish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, 8 ta kapsula va ularning ichida joylashadigan artefaktlar muhokama markazida boʻldi.
Dunyo boʻylab madaniy va maʼrifiy tadbirlar, xalqaro koʻrgazmalarni tashkil etib kelayotgan Italiya kompaniyasi ekspozitsiyaning tarkibiy qismlari, uning vizual va konseptual mazmunini yanada takomillashtirish yuzasidan takliflar berdi. Jumladan, meʼmoriy meros, sanʼat namunalari va ilmiy kashfiyotlarni zamonaviy texnologiyalar orqali namoyish etish usullari koʻrib chiqildi.
“Magister Art” kompaniyasi madaniy merosni targʻib qilish, kino va mediamahsulotlar yaratish hamda mashhur sanʼat va ilm ahllari bilan hamkorlik qilish borasida katta tajribaga ega.
Ekspozitsiyada Birinchi Renessans asoslari sivilizatsion jarayonlar, tarixiy shaxslar va olamshumul kashfiyotlar orqali yoritilishi nazarda tutilgan.
Maʼlumot uchun, Birinchi Renessans davri Abbosiylar, Tohiriylar, Somoniylar, Gʻaznaviylar, Qoraxoniylar, Saljuqiylar va Xorazmshohlar sulolalari hukmronlik qilgan tarixiy bosqichlarni oʻz ichiga olib, oʻsha davrga oid eng koʻzga koʻringan kashfiyotlar, bugungacha saqlanib qolgan artefaktlar va zamonaviy dizayn uygʻunligi ekspozitsiyaning bir boʻlagiga aylanadi.

The Center of Islamic Civilization and Italian specialists discussed cooperation on exhibition matters
An online meeting was held at the Center of Islamic Civilization of Uzbekistan with representatives of the Italian company “Magister Art,” dedicated to the design and placement of artifacts in the exhibition “The Era of the First Renaissance.” The event was attended by the company’s creative director Alessandra Costantini, renowned architect Laura Peretti, staff members of the Center, and members of the Scientific Council.
During the meeting, the project participants discussed the layout to be developed for sectors of the exhibition such as Islamic sciences, exact and natural sciences, the Mamun academies in Baghdad and Khorezm, as well as the architecture section.
In the Islamic sciences sector, special attention was given to highlighting the contributions of scholars from the region of Mavarannahr in areas such as hadith and sira, tafsir, kalam, fiqh, and tasavvuf. The discussion focused on 8 capsules and the artifacts that will be placed inside them.
The Italian company, which organizes cultural and educational events as well as international exhibitions around the world, presented proposals for further improving the components of the exhibition, its visual and conceptual content. In particular, methods for showcasing architectural heritage, works of art, and scientific discoveries using modern technologies were discussed.
The company “Magister Art” has extensive experience in promoting cultural heritage, producing film and media content, and collaborating with prominent figures in art and science.
The exhibition aims to highlight the foundations of the First Renaissance through civilizational processes, historical figures, and great discoveries.
For reference: the period of the First Renaissance covers the historical eras of the Abbasid, Tahirid, Samanid, Ghaznavid, Karakhanid, Seljuk, and Kharezmshah dynasties. The exhibition will present a combination of remarkable discoveries of that time, artifacts preserved to this day, and contemporary design.