XVII asr xonliklar davrida yurtimizda fan va madaniyat bir maromda taraqqiy etib, meʼmorchilik va shaharsozlik ham ancha taraqqiy etgan. Bunda bino va inshootlarni qoʻshimcha bezaklar, jimjimador naqshlar bilan pardozlash ishlari ancha taraqqiy etgan.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan tashkil etilgan maxsus ilmiy guruh tomonidan oʻsha davr meʼmorchilik anʼanalari chuqur oʻrganilmoqda. Inshootlar bezaklari semantik tadqiq etilmoqda.
«Koʻkaldosh» madrasasi Toshkent shahridagi oʻsha davrda yaratilgan tarixiy obidalardan biri sanaladi. Madrasa 1551—1575-yillar orasida qurib ishga tushirilgan. Uning keng hovlisi hujralar va ochiq ayvonlar bilan oʻralgan. Hujralar soni 38 ta boʻlib, dastlab qurilganda madrasa uch qavatdan iborat boʻlgan.
Bosh fasad janubga qaragan, darvozadan kiraverishda chapda masjid, oʻngda darsxona joylashgan. XVIII asrga kelib qarovsiz qolgan madrasa karvonsaroy sifatida foydalanilgan. 1830—1831 yillarda Toshkent hokimi Lashkar Beklarbegining davrida darsxona va masjid nurab toʻkila boshlagan zangori gumbazlari va ikkinchi qavatning gʻishtlari koʻchirib olinib, hozirgi kunda buzilib ketgan Beklarbegi madrasasi (bozorning yuqori qismida)ning qurilishida ishlatilgan. Keyinchalik bino tarixiy tadqiqotlarga asoslangan holda bino qayta tiklanib bugungi koʻrinishga kelgan.
Ayni kunda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti, Toshkent arxitektura va qurilish universiteti, K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti olimlari tomonidan Koʻkaldosh madrasasi peshtoq bezaklarida anglashilgan maʼnolar, turli shakl va shamoyillar ifodalagan mazmun-mohiyat tadqiq etilmoqda. Tadqiqotlar asosida kitob-albom va mediakontentlar yaratilmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ushbu mahsulotlar eksponat sifatida maxsus vitrinalardan joy oladi.

Будет проведено семантическое исследование декоративных элементов архитектурных сооружений XVII века.
В XVII веке в Узбекистане в период ханств развивались наука и культура, архитектура и градостроительство также значительно развились. В это время были широко использованы декоративные элементы и сложные узоры для украшения зданий и сооружений.
Специальной научной группой, организованной Центром исламской цивилизации в Узбекистане, глубоко изучаются архитектурные традиции того времени. Семантическое исследование декоративных элементов сооружений проводится.
Медресе «Кокалдош» является одним из исторических памятников, созданных в Ташкенте в тот период. Оно было построено в 1551—1575 годах и имело широкий двор, окруженный клетками и открытыми аркадами. В медресе было 38 клеток, и изначально оно было трехэтажным.
Основной фасад здания был ориентирован на юг, с мечетью слева и учебным залом справа при входе. В XVIII веке медресе было оставлено без присмотра и использовалось как караван-сарай. В 1830—1831 годах, во время правления ташкентского хана Лашкар Бекларбеги, из здания были демонтированы купола и кирпичи с второго этажа, которые использовались для строительства разрушенного в настоящее время медресе Бекларбеги, расположенного на верхней части рынка. Позже здание было восстановлено на основе исторических исследований и приобретало свой современный вид.
На данный момент ученые из Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, Ташкентского архитектурного и строительного университета, Национального института живописи и дизайна имени К. Бехзод исследуют символику, различные формы и элементы декора на фасаде медресе «Кокалдош». На основе исследований создаются книги-альбомы и медиаконтенты.
Эти продукты будут представлены в экспозиции Центра исламской цивилизации Узбекистана в специально отведенных витринах.