XVII asr xonliklar davrida yurtimizda fan va madaniyat bir maromda taraqqiy etib, meʼmorchilik va shaharsozlik ham ancha taraqqiy etgan. Bunda bino va inshootlarni qoʻshimcha bezaklar, jimjimador naqshlar bilan pardozlash ishlari ancha taraqqiy etgan.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan tashkil etilgan maxsus ilmiy guruh tomonidan oʻsha davr meʼmorchilik anʼanalari chuqur oʻrganilmoqda. Inshootlar bezaklari semantik tadqiq etilmoqda.
«Koʻkaldosh» madrasasi Toshkent shahridagi oʻsha davrda yaratilgan tarixiy obidalardan biri sanaladi. Madrasa 1551—1575-yillar orasida qurib ishga tushirilgan. Uning keng hovlisi hujralar va ochiq ayvonlar bilan oʻralgan. Hujralar soni 38 ta boʻlib, dastlab qurilganda madrasa uch qavatdan iborat boʻlgan.
Bosh fasad janubga qaragan, darvozadan kiraverishda chapda masjid, oʻngda darsxona joylashgan. XVIII asrga kelib qarovsiz qolgan madrasa karvonsaroy sifatida foydalanilgan. 1830—1831 yillarda Toshkent hokimi Lashkar Beklarbegining davrida darsxona va masjid nurab toʻkila boshlagan zangori gumbazlari va ikkinchi qavatning gʻishtlari koʻchirib olinib, hozirgi kunda buzilib ketgan Beklarbegi madrasasi (bozorning yuqori qismida)ning qurilishida ishlatilgan. Keyinchalik bino tarixiy tadqiqotlarga asoslangan holda bino qayta tiklanib bugungi koʻrinishga kelgan.
Ayni kunda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti, Toshkent arxitektura va qurilish universiteti, K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti olimlari tomonidan Koʻkaldosh madrasasi peshtoq bezaklarida anglashilgan maʼnolar, turli shakl va shamoyillar ifodalagan mazmun-mohiyat tadqiq etilmoqda. Tadqiqotlar asosida kitob-albom va mediakontentlar yaratilmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ushbu mahsulotlar eksponat sifatida maxsus vitrinalardan joy oladi.

A semantic study will be conducted on the decorative elements of XVII-century architectural structures.
In the 17th century, during the period of the khanates in Uzbekistan, science, culture, architecture, and urban planning saw significant development. During this time, decorative elements and intricate patterns were widely used to adorn buildings and structures.
A special scientific group organized by the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan is conducting a deep study of the architectural traditions of that time. A semantic study of the decorative elements of the structures is being carried out.
The "Kokaldosh" madrasah is one of the historical monuments created in Tashkent during this period. It was built between 1551 and 1575 and featured a large courtyard surrounded by cells and open arcades. The madrasah initially had 38 cells and was three-storied.
The main facade of the building faced south, with a mosque on the left and a study hall on the right near the entrance. In the 18th century, the madrasah was left unattended and used as a caravanserai. In 1830-1831, during the rule of Tashkent khan Lashkar Beklarbegi, domes and bricks from the second floor of the building were removed and used in the construction of the now-destroyed Beklarbegi madrasah, located at the top of the market. Later, the building was restored based on historical research and took its modern form.
Currently, scholars from Tashkent State Pedagogical University named after Nizami, Tashkent Architectural and Construction University, and the National Institute of Painting and Design named after K. Behzod are researching the symbolism, different forms, and decorative elements on the facade of the "Kokaldosh" madrasah. Based on these studies, books-albums and media content are being created.
These products will be displayed in the exhibition of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan in specially designated showcases.