“Oʻzbekiston. Gʻalabaga yoʻl” — yangi film premerasi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va Rossiyaning “Divi” kinokompaniyasi hamkorligida tasvirga olingan "Oʻzbekiston. Gʻalabaga yoʻl" nomli tarixiy-badiiy hujjatli film premerasi boʻlib oʻtadi.
Barchamiz uchun faxr, iftixor tuygʻusini ifodalovchi, dahshatli tarixda Oʻzbekistonning haqiqiy jasoratini yana bir bor namoyish etadigan mazkur film premerasi tez kunda – 2025 yil 8 may sanasida “Rossiya-Kultura” telekanalida 16.15 da (Toshkent vaqti bilan soat 18.15 da), shuningdek, 9 may kuni “Sevimli” telekanalida oʻzbek tilida soat 16.20 da tomosha qilish mumkin.
Film birdamlik, mehr-oqibat va millatlararo birodarlik mavzusini ochib bergan holda badiiy tushuncha va tarixiy aniqlik orqali oʻtmishni yodga olishga qaratilgan. Mazkur tarixiy hujjatli filmning asosiy sahnalarini suratga olish ishlari poytaxtimizdagi Xotira va qadrlash maydoni, shuningdek urush yillarida chinakam insonparvarlikni ulugʻlovchi oila sifatida katta jasorat koʻrsatib, turli millatga mansub boʻlgan 15 nafar bolalarni asrab olgan temirchi Shoahmad Shomahmudovlar oilasi xotirasiga qoʻyilgan yodgorlik majmuasi hamda Gʻalaba bogʻi hududida olib borildi.
Tarixning guvohlik berishicha, ushbu urush oʻz dahshatlari bilan yer yuzi aholisining 80 foizini qamrab olgan va bu koʻrsatkich ungacha boʻlgan barcha urushlar jamlanmasidan-da oshib tushishini koʻrsatadi. Unda oʻsha davrda mustaqil boʻlgan 73 davlatdan 1,7 milliard aholisi boʻlgan 61 ta davlat ishtirok etgan. Harbiy harakatlar 40 ta davlat, uch qitʼa va toʻrtta okean hududida olib borilgan.
Maʼlumki, 1941 yilda respublikamiz aholisi 6 million 800 mingdan ziyod kishini tashkil etardi. Urush boshlanishi bilan qariyb 2 million yurtdoshimiz frontga otlandi. Har biri tom maʼnoda qahramon boʻlgan bu aziz insonlarning 500 mingdan ziyodi shafqatsiz janglarda halok boʻldi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev taʼkidlaganidek, “Biz bu raqamlarni har yili qayta-qayta eslaymiz. Bu shunchaki raqamlar emas. Ularning zamirida kamtarona onalarimiz, buvilarimiz, mard va jasur otalarimiz, bobo va bobolarimiz, butun xalqimiz qalbidagi cheksiz qaygʻu mujassam. Bu dard va iztirobni na son, na soʻz bilan ifodalab boʻlmaydi”.
Ikkinchi Jahon urushi yillarida Oʻzbekiston aholisi taxminan 6.5 mln. kishini tashkil qilardi. Janglar kechayotgan hududlardan mamlakatimizga 1.5 million nafardan ortiq kishi koʻchirib kelingan va oʻzlari ham urushni boshidan kechirayotganlariga qaramay, Oʻzbekiston hududiga kelgan urush jabrdiydalarining hammasiga bagʻrikeng yurtdoshlarimiz bor mehrlarini berishgan.
Urush yillarida chinakam insonparvarlikni ulugʻlovchi oʻzbek oilasi sifatida katta jasorat koʻrsatib, turli millatga mansub boʻlgan 15 nafar bolalarni asrab olgan temirchi Shoahmad Shomahmudovlar oilasini har qancha yodga olsak kam. Mana, 80 yildirki, Shoahmad Shomahmudovlar oilasi koʻrsatgan insonparvarlik nafaqat Oʻzbekiston xalqi uchun, balki janglar kechgan hududlardan mamlakatimizga koʻchirib kelib, mehr koʻrsatilgan 1.5 million nafardan ortiq kishining asl vatani boʻlgan dunyoning eng ilgʻor davlatlari tomonidan ham eʼtirof etib kelinmoqda.
Rossiyaning “Divi” kinokompaniyasi tomonidan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlikda tasvirga olingan va “Oʻzbekiston. Gʻalabaga yoʻl” xalqaro tarixiy-hujjatli, badiiy serial ham ana shu eʼtirofning bir namunasi deyish mumkin. Mazkur hujjatli film Oʻzbekistonning urush yillarida minglab evakuatsiya qilinganlar taqdiriga qoʻshgan hissasiga bagʻishlangan. Hujjatli filmda Rossiya, Yevropa va Oʻzbekistonning yetakchi aktyorlari, tarixchilar va ijodiy jamoalar ishtirok etgan. Jumladan, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artist Rustam Sagdullayevni ham koʻrish mumkin. Hujjatli-badiiy serial har biri besh daqiqadan iborat 5 qismdan iborat boʻlib, Oʻzbekistonga evakuatsiya qilishning asosiy gumanitar va madaniy jihatlarini yoritadi.
Xususan:
• Ikkinchi jahon urushi yillarda evakuatsiya qilinganlarning Toshkentga kelishi;
• turli respublikalardan yetim bolalarni oʻz farzandidek qabul qilgan oʻzbek oilalari;
• Oʻzbek askarlari va frontchilarning jasorati;
• Ikkinchi jahon urushi yillaridagi oʻzaro yordam anʼanalarining davomi sifatida 1966 yilgi zilziladan keyin Toshkent shahrini qayta qurishdagi hamjihatlik kabi jihatlar qamrab olingan.
Eng ogʻir damlarda Oʻzbekistonning bagʻrikengligini ifoda etadigan mazkur film har birimiz uchun qanday yurt farzandi ekanligimizni anglash va his qilish uchun yana bir imkoniyat.

«Узбекистан. Путь к победе» — премьера нового фильма
В сотрудничестве между Центром исламской цивилизации в Узбекистане и российской кинокомпанией «Диви» был снят историко-художественный документальный фильм под названием «Узбекистан. Путь к Победе», премьера которого остоится в скором времени.
Фильм раскрывает тему солидарности, милосердия и межнационального братства, направлен на то, чтобы с художественной точностью и исторической достоверностью вспомнить прошлое. Основные сцены картины были сняты на Площади памяти и почестей в Ташкенте, у памятника семье Шоаҳмада Шомаҳмудова, которая проявила настоящий гуманизм, усыновив 15 детей разных национальностей в годы войны, а также на территории Парка Победы.
История свидетельствует, что эта война охватила 80% населения планеты и по своему масштабу превзошла все предыдущие войны. В ней приняли участие 61 государство из 73 существовавших тогда, с общей численностью населения 1,7 миллиарда человек. Военные действия велись на территории 40 стран, трёх континентов и четырёх океанов.
Известно, что в 1941 году население республики составляло более 6 миллионов 800 тысяч человек. С началом войны почти 2 миллиона наших соотечественников отправились на фронт. Более 500 тысяч из них героически погибли в жестоких боях. Как подчеркнул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев:
«Мы каждый год снова и снова вспоминаем эти цифры. Но это не просто цифры. За ними — бесконечная боль в сердцах наших скромных матерей и бабушек, смелых и отважных отцов и дедов, всего нашего народа. Эту боль и страдание невозможно выразить ни числами, ни словами».
Во времена Второй мировой войны численность населения Узбекистана составляла примерно 6,5 миллиона человек. Несмотря на то, что они сами испытывали все тяготы войны, более 1,5 миллиона человек, эвакуированных с охваченных боевыми действиями территорий, были размещены на территории нашей страны, и узбекистанцы с открытым сердцем приняли всех пострадавших от войны.
Сколько бы раз мы ни вспоминали об этом, будет недостаточно сказать о семье кузнеца Шоаҳмада Шомаҳмудова, которая в годы войны проявила поистине героический гуманизм и усыновила 15 детей разных национальностей. Вот уже 80 лет подвиг этой семьи остаётся символом человечности не только для народа Узбекистана, но и для более чем 1,5 миллиона человек, нашедших приют в республике, и признан в самых передовых странах мира, откуда эти люди были эвакуированы.
Историко-документальный художественный сериал «Узбекистан. Дорога к Победе», снятый российской кинокомпанией “Диви” в сотрудничестве с Центром исламской цивилизации Узбекистана, можно назвать очередным примером международного признания. Этот документальный фильм посвящён вкладу Узбекистана в судьбы тысяч эвакуированных в годы войны.
В создании фильма приняли участие ведущие актёры, историки и творческие коллективы из России, Европы и Узбекистана. Среди них можно увидеть заслуженного артиста Узбекистана Рустама Сагдуллаева. Документально-художественный сериал состоит из 5 серий по 5 минут каждая и освещает основные гуманитарные и культурные аспекты эвакуации в Узбекистан.
В частности, фильм рассказывает о:
-
прибытии эвакуированных в Ташкент во время Второй мировой войны;
узбекских семьях, которые приняли сирот из разных республик как своих собственных детей;
героизме узбекских солдат и фронтовиков;
традициях взаимопомощи, проявившихся вновь при восстановлении Ташкента после землетрясения 1966 года.
Этот фильм, выражающий милосердие и великодушие Узбекистана в самые тяжёлые времена, предоставляет каждому из нас возможность осознать, каким народом и какой страной мы являемся.