Kitobxonlar uchun yana bir qulaylik: Megaloyiha kutubxonasida maxsus muloqot boʻlmalari tashkil etiladi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida zamonaviy kutubxona boʻlishi koʻzda tutilmoqda. Mazkur kutubxona soʻnggi texnologiyalar bilan jihozlanadi. Bu yerdan bir vaqtning oʻzida 200 dan ortiq kitobxon foydalanishi mumkin boʻladi.
Koʻproq qulayliklar yaratish uchun mutaxassislar tinimsiz mehnat qilmoqda. Shuningdek, ushbu kutubxonada bolalari bilan tashrif buyurgan kitobxonlar uchun ham sharoitlar mavjud. Maxsus bolalar maydonchasida bolalar xavfsiz dam olishlari, animatsion filmlar tomosha qilishlari mumkin.
Texnologiyalar rivojlangan asrda telefonda muloqotni cheklab boʻlmaydi. Kutubxonada bunda ham yechim topilgan. Markaz kutubxonasida maxsus muloqot boʻlmalari oʻrnatilishi rejalashtirilgan. Zamonaviy budkalarda kitobxonlar bemalol telefonda gaplashishlari va ularni quvvatlashlari mumkin. Muloqot kutubxonadagi boshqa kitobxonlarga eshitilmaydi.
Kutubxonada, shuningdek, moʻʼjaz muzey tashkil etiladi. Unda kutubxonachilik xronologiyasiga hamohang eksponatlar joylanadi. Kitob va qogʻoz ixtiro qilinishi, kitob dastgohlari muzeyning qimmatli eksponati hisoblanadi.
Eslatib oʻtamiz, Davlat rahbarining Oʻzbekistondagi megaloyiha – Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasida ajdodlarimizning dunyo tamadduniga qoʻshgan hissasini keng miqyosda koʻrsatib berish, yoshlarimizning ana shu buyuk tarixiy merosga sadoqat ruhida tarbiyalash, kelgusida bu noyob zamonaviy maskanda turli ilmiy muhokamalar, bahs-munozaralar oʻtkazish, dolzarb gʻoya va kashfiyotlarni ilgari surish, yangi ilmiy kontentlar ishlab chiqish uchun barcha sharoitlar yaratilishi, uning maʼno-mazmunini yanada boyitish va takomillashtirish boʻyicha bergan zarur koʻrsatmalaridan kelib chiqib, markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish maqsadida 2000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar, mutaxassislar birlashgan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ishlab chiqilib, 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda davom etmoqda.

Another convenient feature for visitors: the library within the megaproject will include a dedicated space for communication and discussion.
A modern library is planned to be established at the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, equipped with the latest technologies. This library will be able to simultaneously accommodate over 200 readers.
To ensure a more comfortable environment, specialists are continuously working on enhancing the facilities. Additionally, there will be dedicated accommodations for readers with children—a special children's zone will allow kids to safely rest and watch animated films.
In today's technological era, restricting phone use is impractical. The library offers a solution by planning to install designated communication zones, where visitors can comfortably speak on the phone and charge their devices without disturbing others.
The library will also include a small museum featuring exhibits that trace the history of library science. Items such as the invention of books and paper, along with early book-related devices, will serve as valuable displays.
It is worth noting that, under the initiative of the Head of State and within the framework of Uzbekistan’s large-scale project—the exhibition of the Center for Islamic Civilization—more than 2,000 local and international scholars and experts have been brought together. The initiative aims to present the contributions of our ancestors to world civilization, instill a sense of pride in this rich historical heritage among youth, and create opportunities for academic discussions and the development of new scientific content. More than 800 projects have been developed to be implemented in three stages, with over 400 projects currently underway in the first phase under the guidance of the Scientific Council.