"Oman Observer": Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi — meros va bilim monumenti
Oʻmondagi "Oman Observer" nashrida Oʻzbekiston Prezidenti tashabbusi bilan qurilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi haqida maqola eʼlon qilindi. Maqolada markazning tarixiy ahamiyati, meʼmoriy xususiyatlari va kelajakdagi vazifalari haqida batafsil maʼlumot berilgan.
Markazning meʼmoriy loyihasi mashhur meʼmor Abduqahhor Turdiyev tomonidan ishlab chiqilgan. U 7,5 gektar maydonni egallab, 42 000 kvadrat metrlik uch qavatli binoni oʻz ichiga oladi. Binoning markaziy gumbazi 65 metr balandlikda boʻlib, Toshkent shahar manzarasiga oʻzgacha koʻrk bagʻishlaydi. Kirish eshiklari Qurʼon oyatlari va hadislar bilan bezatilgan boʻlib, ular ilm, bagʻrikenglik va ota-onalarga hurmat kabi qadriyatlarni targʻib etadi. Asosiy kirish eshigi Samarqanddagi Registon maydonidagi Ulugʻbek madrasasi portaliga oʻxshash tarzda loyihalashtirilgan.
Markazning asosiy maqsadlari orasida Islom olamida olim va mutafakkirlarning ilm-fan, madaniyat va taʼlim sohalaridagi ulkan hissalarini oʻrganish va saqlash, yoshlar orasida insonparvarlik, milliy tarixga hurmat va bagʻrikenglikni targʻib qilish, shuningdek, madaniyatlararo va dinlararo muloqotni rivojlantirish kabi vazifalar bor. Markaz xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda faoliyat yuritishi rejalashtirilgan.

"Oman Observer": Центр исламской цивилизации в Узбекистане - памятник наследия и знаний
В Оманском издании "Oman Observer" опубликована статья о Центре исламской цивилизации, строящемся по инициативе Президента Узбекистана. В статье подробно рассказывается об историческом значении центра, его архитектурных особенностях и будущих задачах.
Архитектурный проект центра разработан известным архитектором Абдукаххором Турдиевым. Он занимает площадь 7,5 гектара и включает в себя трёхэтажное здание площадью 42 000 квадратных метров. Центральный купол здания высотой 65 метров придаст особую красоту панораме Ташкента. Входные двери украшены аятами из Корана и хадисами, которые пропагандируют такие ценности, как знание, толерантность и уважение к родителям. Главный вход спроектирован по аналогии с порталом медресе Улугбека на площади Регистан в Самарканде.
Среди основных целей Центра - изучение и сохранение огромного вклада ученых и мыслителей исламского мира в области науки, культуры и образования, пропаганда гуманизма, уважения к национальной истории и толерантности среди молодежи, а также развитие межкультурного и межрелигиозного диалога. Планируется, что центр будет работать в сотрудничестве с международными организациями.