Respublika boʻylab 1500 ta artefaktlar roʻyxati shakllantirildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini boyitish maqsadida bir qator Ishchi guruhlar tomonidan ilmiy ekspeditsiya tashkil qilinib, respublika boʻylab noyob artefaktlar aniqlanmoqda.
Jumladan, respublikamizdagi muzey kutubxona fondlari, alohida saqlanayotgan manbalar, ashyolar, kolleksiyalar, nodir qoʻlyozmalar va toshbosma asarlarni oʻrganish jarayonida 1500 ta artefaktlarning roʻyxati shakllantirildi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Maxsus shtabida markaz ekspozitsiyasini nodir koʻlyozma va arxeologik topilmalar, artefaktlar bilan boyitish uchun 800 dan ortiq loyihalar 3 bosqichda amalga oshiriladi. Ayni kunlarda birinchi bosqich uchun 400 ga yakin loyihalar ustida Ishchi guruh azolari va ilmiy xodimlar ishlamoqda.

Сформирован список из 1500 артефактов по всей республике
В целях обогащения экспозиции Центра исламской цивилизации в Узбекистане рабочими группами были организованы научные экспедиции, в ходе которых по всей республике выявляются уникальные артефакты.
В частности, в процессе изучения музейных и библиотечных фондов, отдельных хранилищ, частных коллекций, редких рукописей и литографированных изданий, находящихся на территории Узбекистана, был сформирован список из 1500 артефактов.
Напомним, в cпециальном штабе Центра исламской цивилизации осуществляется реализация свыше 800 проектов по обогащению экспозиций редкими рукописями, археологическими находками и артефактами. Эти проекты запланированы к выполнению в три этапа, и в настоящее время рабочие группы и научные сотрудники активно трудятся над примерно 400 проектами, входящими в первый этап программы.