Ekspeditsiya xabarlari: Oʻzbekiston muzeylaridan Islom sivilizatsiyasi markazi uchun sara eksponatlar jamlanmoqda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasi uchun Buxoro, Navoiy, Xorazm va Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududidagi muzeylarning ashyolari va toʻplamlaridan artefaktlarni tanlash boʻyicha ilmiy ekspeditsiya guruh faoliyatini olib bordi.
Ilmiy ekspeditsiyaning I ishchi guruhi tomonidan markaz ekspozitsiyasini boyitish va takomillashtirish maqsadida, “Buxoro”, “Ichan qalʼa” davlat muzey-qoʻriqxonalari, Navoiy viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyi, Oʻzbekiston zamonaviy sanʼati muzeyi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi tarixi va madaniyati davlat muzeyi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat sanʼat muzeyi hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq adabiyoti tarixi davlat muzeylarining ekspozitsiyasi va zaxira fondlarida mavjud boʻlgan, muzey ashyolari va muzey toʻplamlarini, shuningdek, madaniy meros va arxeologiya obʼektlari, shu bilan birga, xalqlar hayotidagi tarixiy voqealar, jamiyat va davlat rivojlanishi, fan va texnika tarixi bilan bogʻliq boʻlgan, atoqli shaxslar (davlat, siyosiy, jamoat arboblari, mutafakkirlar, fan, adabiyot, sanʼat arboblari) hayoti va faoliyatiga taalluqli ashyolar, hujjatli foto va materiallar boʻyicha oʻrganish ishlarini olib bordi.
"Buxoro” davlat muzey-qoʻriqxonasining fondida saqlanayotgan, shuningdek, uning filialida namoyish etilayotgan noyob muzey ashyolaridan 200 donaga yaqin;
Navoiy viloyati tarixi va madaniyati davlat muzeyi fondida saqlanayotgan, hamda uning filialida namoyish etilayotgan noyob muzey ashyolaridan 76 dona;
"Ichan qalʼa” davlat muzey-qoʻriqxonasi fondidan saqlanayotgan hamda uning boʻlimlarida namoyish etilayotgan noyob muzey ashyolaridan 73 dona, Oʻzbekiston zamonaviy sanʼat muzeyi fondidan 14 dona;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi tarixi va madaniyati davlat muzeyi fondidan hamda uning filiallarida namoyish etilayotgan noyob muzey ashyolaridan 432 dona, Qoraqalpogʻiston Respublikasi I.V.Savitskiy nomidagi davlat sanʼat muzeyi fondidan 5 dona hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq adabiyoti tarixi davlat muzeyi fondidan 4 dona markaz ekspozitsiyasiga mos keladigan muzey ashyolari toʻplamlari tanlab olindi.
Shu bilan birga, markaz ekspozitsiyasi targʻibotini kuchaytirish maqsadida, muzey-qoʻriqxona boʻlimlari ekspozitsiyasida namoyishga qoʻyilgan noyob arxeologiya va etnografiyaga oid ashyolarning nusxalarini (yaʼni mulyajlarini) tayyorlab, Markazga olish maqsadida bir qancha takliflar berib oʻtildi.
Ushbu chora-tadbirlar Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyining ekspozitsiyasini boyitish va uning mazmun-mohiyatini yanada teran va mukammal namoyon etishga xizmat qiladi.

Expedition News: The finest exhibits from museums across Uzbekistan have been selected for the Center of Islamic Civilization.
In Uzbekistan, a scientific expedition team conducted work to select artifacts from the museum collections of Bukhara, the Navoi region, Kharezm, and the Republic of Karakalpakstan for the Center of Islamic Civilization exhibition.
The first working group of the scientific expedition carried out research aimed at enriching and enhancing the exhibition of the Center by studying the displays and collections of museums such as the State Museum-Reserves “Bukhara” and “Ichan-Kala,” the State Museum of History and Culture of the Navoi Region, the Museum of Contemporary Art of Uzbekistan, the State Museum of History and Culture of the Republic of Karakalpakstan, the State Museum of Fine Arts named after I.V. Savitsky of the Republic of Karakalpakstan, and the Berdak State Museum of the History of Karakalpak Literature. The team studied museum items and collections, as well as cultural heritage and archaeological objects related to historical events in the lives of people, the development of society and the state, and the activities of prominent figures, including statesmen, political and public leaders, thinkers, scholars, writers, and artists.
Approximately 200 unique museum items were selected from the collection of the Bukhara State Museum-Reserve, including those exhibited in its branch.
From the collection of the State Museum of History and Culture of the Navoi Region, 76 unique items were selected, which are also displayed in its branch.
From the collection of the “Ichan-Kala” State Museum-Reserve, 73 items currently exhibited in its departments were selected. From the collection of the Museum of Contemporary Art of Uzbekistan, 14 items were selected.
From the collection of the State Museum of History and Culture of the Republic of Karakalpakstan, 432 unique museum items were selected, also represented in its branches. Additionally, 5 items were chosen from the collection of the I.V. Savitsky State Museum of Fine Arts of the Republic of Karakalpakstan, and 4 items from the Berdak State Museum of the History of Karakalpak Literature, all of which align with the concept of the Center’s exhibition.
To enhance the promotion of the Center’s exhibition, it was proposed to prepare replicas (models) of unique archaeological and ethnographic items displayed in museum departments for transfer to the Center.
These activities contribute to enriching the exhibition of the Museum of the Center of Islamic Civilization and to a deeper and more comprehensive presentation of its content and significance.