Oʻzbekistondagi megaloyiha uchun 2000 dan ortiq olimlar olamshumul tuhfalar tayyorlashyapti
Joriy yil yanvar oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev qurilish ishlari yakuniy bosqichga yetgan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, jarayon bilan tanishgan edi. Prezident tashrifidan soʻng berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida mart oyida Markaz Vasiylik Kengashining kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtgan. Vasiylik Kengashi raisi – Bosh vazir Abdulla Aripov rahbarligida oʻtgan kengaytirilgan yigʻilishda Markaz ekspozitsiyasini boyitish, ilmiy va innovatsion loyihalarni amaliyotga joriy etish hamda ijtimoiy-maʼrifiy va ilmiy-amaliy maskan sifatidagi faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilingan.
Ushbu yigʻilishda belgilangan vazifalardan kelib chiqib sentabrda ochilishi kutilayotgan Markazda Maxsus shtab faoliyat yuritayotgan boʻlib, 10 ta yoʻnalish boʻyicha Ishchi guruhlar muhokamalar oʻtkazib kelmoqda. Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi kengaytirilgan Ilmiy kengashining navbatdagi yigʻilishi ham qizgʻin munozaralar ostida oʻtdi. Unda Kengash aʼzolari, ishchi guruh rahbarlari, jumladan, tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova, Oʻz FA vitse-prezidenti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov, akademik Akbar Hakimov hamda Markaz rahbariyati va xodimlar ishtirok etdi.
Kengash yigʻilishida Markaz ekspozitsiyasi yoʻnalishlari, ITsM binosi tarkibidagi Anjumanlar zali vestibyuli uchun tavsiya etilayotgan rang-tasvir asarlari konsepsiyasi, Markaz muzey kutubxonasi fondini boyitish kabi qator masalalar hamda loyihalarni amalga oshirishdagi texnik topshiriqlar muhokama qilindi.
Xususan, yigʻilishda Markazning tashrif qogʻoziga aylanishi kutilayotgan “Yangi Oʻzbekiston — Uchinchi Renessans poydevori” ekspozitsiyasining boʻlimlari soni 7 tadan 9 taga oshirilishi maʼlum qilindi. Yangi qoʻshilgan boʻlimlarda Oʻzbekistonning tashqi siyosatdagi faolligi va tashabbuslari hamda yoshlar qoʻlga kiritayotgan yutuqlar, ularga yaratilayotgan imkoniyatlar va natijalar ramziy aks ettiriladi.
Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi rahbari Otabek Hasanovning maʼlum qilishicha, markaz faoliyati bilan aholi vakillarini yaqindan tanishtirish maqsadida viloyatlarga maxsus “Maʼrifat karvoni” yuboriladi. Ular joylarda targʻibot, tashviqot va tushuntirish ishlarini olib borishadi. “Tamaddun, madaniyat va maʼrifat” mavzusida “Maʼrifat karvoni” ilmiy-maʼrifiy va madaniy targʻibot tadbirlari joriy yilda ham Markaz bilan hamkorlikda koʻtarinki ruhda amalga oshirilishi maʼlum qilindi.
Yigʻilish davomida markaz bosh ilmiy xodimi Zohidulla Munavvarov “Anjumanlar zali vestibyuli uchun tavsiya etilayotgan rang-tasvir asarlari konsepsiyasi”ni taqdimot qildi.
Solnoma Amir Temurning hokimiyat ustiga kelishidan boshlab, xonliklar davrining soʻngiga qadar yurtimizda roʻy bergan yutuqlar va kashfiyotlarni aks ettiradi. Yuqori qismidan esa shu jarayonlarning badiiy talqini oʻrin oladi. Aynan shu davrda yurtimizda miniatyura sanʼati yuqori darajada rivojlangan. Taʼkidlash joizki, kengaytirilgan Ilmiy kengash qarori bilan bu davrda kechgan jarayonlarning mazmun-mohiyatini oʻzida mujassamlashtirgan miniatyuralardan toʻplam yaratish, eng nodirlarini saralab olib, taqdim etishga kelishib olindi.
Markaz muzey ekspozitsiyasi fondi kutubxonasi fondini boyitish va texnik topshiriqlar yuzasidan Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy kutubxona direktori taqdimoti tinglandi. Unga koʻra markaz kutubxonasi, nafaqat mahalliy, qolaversa, xorijiy kitobxonlarga ham xizmat koʻrsatadi. Shuningdek, Markaz kutubxonasida alohida bolalarga ajratilgan boʻlim boʻlib, u faqatgina markaz xodimlari bolalariga emas va tadqiqotchilar, kutubxonachilar farzandlariga ham xizmat qiladi.
— Kitoblar ochiq fondlarda saqlanadi. Javonlarda ham oynalar boʻlmaydi. Kitoblardan kitobxonlar bemalol foydalana oladi. Bu yerda kitobxon oʻz-oʻziga xizmat koʻrsatadi. Kutubxonada nodir kitoblar boʻlishi koʻzda tutilmoqda. Ulardan foydalanishda ham biror bir cheklov qoʻyilmaydi. Kitoblar muhofazasiga alohida eʼtibor qaratilib, ularni bakteriyalardan himoya qiluvchi maxsus uskunalar oʻrnatiladi. Kutubxonaning bosma fondi 30 ming, elektron fondi 350 ming kitobdan iborat boʻladi. Bundan tashqari hali fond tasarrufiga kiritiladigan kitoblar mavjud. Markaz kutubxonasi qoshida birinchi marotaba tor ixtisoslik yoʻnalishida manbashunoslik oʻquv kursi yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilmoqda. Shuningdek, Markaz kutubxonasi fondidan Lui Brayl yozuvidagi boʻrtma nuqtali kitoblar va audio kitoblar oʻrin oladi. Kutubxona keng qamrovli, zamonaviy shu bilan birga xorijiy mehmonlarga ham xizmat qilishi kutilmoqda, — dedi Umida Teshaboyeva.
Markazda sifat jihatdan jahon standartlariga mos keladigan nashriyot boʻlishi reja qilinmoqda. Unda keyinchalik ham Markaz fondini boyitadigan kitoblar va Oʻzbekiston madaniyati va tarixiga oid kitoblar, foto-albomlar, qoʻllanmalar chop etilishi koʻzda tutilgan.
Shuningdek, yigʻilishda vitrina, mulyajlar, maket va faksimilelarga buyurtma berish boʻyicha ishchi guruh Nizomi loyihasi taqdimot qilindi. Maʼlum qilinishicha, Markaz ishchi guruhi tomonidan 1000 ta eksponat katalogi yaratilgan. Ularning sonini 2000 ga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi ekspozitsiyasini muzeylashtirish, nodir artefaktlar toʻplash va ularning mulyajlarini yasash ishlari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Eksponatlar Markazga shunchaki joylashtirilmaydi. Ular uchun xorij standartlari asosida yasalgan maxsus vitrinalar hozirlanadi. Hozir vitrinalarga buyurtmalar berish boʻyicha ish olib borilmoqda. Buning uchun avvalo, eksponatlar sonini bilish kerak. Shu maqsadda Markaz tomonidan tuzilgan ishchi guruh yordamida eksponatlar katalogi yaratildi.
— Vitrinalar tanlanayotganda eksponatlarni saqlash, namoyish etish va koʻchirish uchun qulay boʻlishiga ahamiyat qaratilmoqda. Vitrinalarni yasash uchun xorijning nufuzli kompaniyalari bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyiladi. Mahalliy olimlar vitrinalarning shakli va rangi boʻyicha turli fikrlar bildirishyapti. Biz barcha fikrlarni umumlashtirib, ekspozitsiyamiz uchun eng muqobilini tanlab olamiz, – dedi ITsM katta ilmiy xodimi Alisher Egamov.
Yigʻilishda maʼlum qilinishicha, Markaz uchun yasalgan vitrinalar koʻchma koʻrgazmalar oʻtkazish uchun ham qulay boʻlib, muzey fondlari turli hududlarda namoyish etilishi taʼminlanadi. Yigʻilishda shu kabi oʻnlab masalalar muhokama etildi.

Для мегапроекта в Узбекистане более 2000 ученых готовят масштабные подарки для всего мира
В январе этого года Президент Шавкат Мирзиёев посетил Исламский центр цивилизации в Узбекистане, работы по строительству которого подошли к завершающей стадии, и ознакомился с процессом. После визита Президента в марте было проведено расширенное заседание Попечительского совета Центра с целью обеспечения выполнения полученных поручений. Заседание было проведено под председательством Премьер-министра Абдуллы Арипова в расширенном составе, где обсуждались вопросы обогащения экспозиции Центра, внедрения научных и инновационных проектов, а также улучшения деятельности как социально-просветительского и научно-практического учреждения.
С учетом задач, поставленных на этом заседании, в сентябре ожидается открытие Центра, в котором будет функционировать Специальный штаб. Рабочие группы обсуждают различные направления работы в десяти областях. Следующее расширенное заседание Научного совета Исламского центра цивилизации в Узбекистане также прошло в атмосфере активных дебатов. В нем участвовали члены Совета, руководители рабочих групп, в том числе доктор исторических наук, профессор Жаннат Исмоилова, вице-президент Академии наук Узбекистана, директор Института востоковедения имени Абу Райхона Беруни, профессор Бахром Абдухалимов, академик Акбар Хакимов, а также руководство и сотрудники Центра.
На заседании Совета обсуждались несколько важных вопросов и проектов, включая направления экспозиции Центра, концепцию цветных изображений для вестибюля Зала Совещаний в здании Исламского центра цивилизации, а также пополнение фондов музея Центра и библиотеки.
В частности, было сообщено, что количество разделов в экспозиции "Новый Узбекистан — фундамент Третьего Ренессанса", которая должна стать визитной карточкой Центра, будет увеличено с 7 до 9. В новых разделах будет отражена активность и инициативы Узбекистана в международной политике, а также достижения молодежи, создаваемые для нее возможности и результаты.
Как сообщил руководитель Центра духовности и просвещения Республики Узбекистан Отабек Хасанов, с целью более тесного знакомства населения с деятельностью Центра будет отправлен специальный "Караван просвещения" в регионы. Эти группы будут заниматься пропагандой, разъяснительной работой и распространением информации на местах.
На заседании было объявлено, что в этом году в рамках Центра продолжатся научно-просветительские и культурные пропагандистские мероприятия на тему "Цивилизация, культура и просвещение", которые будут проводиться в партнерстве с Центром.
В ходе встречи главный научный сотрудник Центра Заҳидулла Мунавваров представил концепцию рекомендуемых цветных изображений для вестибюля Зала Совещаний.
Экспозиция отражает достижения и открытия в Узбекистане, начиная с восхождения Амир Темура к власти и заканчивая концом эпохи ханств. В верхней части выставки будет представлена художественная интерпретация этих процессов. Этот период является временем расцвета миниатюрного искусства в нашей стране.
Следует отметить, что по решению расширенного Научного совета было принято решение создать коллекцию миниатюр, которые отражают суть и содержание событий того времени, а также отобрать наиболее редкие из них для выставки.
Была также представлена презентация директора Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои о пополнении фонда экспозиции музея и библиотеки Центра, а также о технических заданиях. В соответствии с презентацией, библиотека Центра будет обслуживать не только местных, но и иностранных читателей. Кроме того, в библиотеке Центра будет выделено специальное отделение для детей, которое будет обслуживать не только детей сотрудников Центра, но и детей исследователей и библиотекарей.
— Книги будут храниться в открытых фондах. В шкафах не будут использоваться стеклянные двери. Читатели смогут свободно использовать книги. Библиотека будет работать на самообслуживании. В библиотеке будут храниться редкие книги, к которым не будет никаких ограничений. Для их защиты от бактерий будут установлены специальные устройства. Печатный фонд библиотеки составит 30 тысяч книг, а электронный фонд — 350 тысяч книг. Кроме того, в фонде будут храниться книги, которые еще предстоит получить. В библиотеке Центра будет впервые запущен курс по источниковедению в узкой специализации. Также в библиотеке будут доступны книги, написанные шрифтом Брайля, и аудиокниги. Библиотека будет обслуживать как местных, так и иностранных гостей, — сказала Умида Тешабоева.
В Центре также планируется создать издательство, соответствующее мировым стандартам качества. Оно будет заниматься выпуском книг, фотоальбомов, пособий и других материалов, посвященных культуре и истории Узбекистана, которые будут впоследствии пополнять фонд Центра.
На совещании также была представлена презентация рабочей группы по заказу витрин, муляжей, макетов и факсимиле для Центра Исламской цивилизации. Сообщается, что рабочей группой был создан каталог из 1000 экспонатов, и планируется увеличить их количество до 2000.
Музейная экспозиция Центра Исламской цивилизации, сбор редких артефактов и создание их муляжей осуществляются поэтапно. Экспонаты не будут просто размещены в Центре, для них готовятся специальные витрины, соответствующие международным стандартам. На данный момент ведется работа по заказу этих витрин. Для этого необходимо сначала точно знать количество экспонатов, поэтому с помощью рабочей группы был создан каталог экспонатов.
— При выборе витрин важно учитывать удобство их использования для хранения, демонстрации и транспортировки экспонатов. Для изготовления витрин будет налажено сотрудничество с известными зарубежными компаниями. Местные ученые высказывают различные мнения по поводу формы и цвета витрин. Мы соберем все мнения и выберем наиболее подходящее для нашей экспозиции, — сказал старший научный сотрудник ИЦМ Алишер Эгамов.
Сообщается, что витрины, предназначенные для Центра, будут удобны не только для постоянной выставки, но и для проведения передвижных выставок, что обеспечит демонстрацию музейных коллекций в различных регионах. На совещании также было обсуждено множество других вопросов.
Напоминаем, что по поручению Президента в рамках мегапроекта ИЦМ предусмотрено создание условий для масштабного представления вклада предков в мировую цивилизацию, воспитания молодежи в духе преданности великому историческому наследию. Для этого создаются условия для научных обсуждений, дебатов и продвижения актуальных идей и открытий, а также для разработки нового научного контента. На данный момент более 2000 местных и зарубежных ученых и специалистов работают над обогащением экспозиции Центра с помощью содержательных материалов, исторических артефактов и муляжей. Всего было разработано более 800 проектов, которые будут реализованы в три этапа.
В настоящее время начата первая стадия, и более 400 проектов активно обсуждаются с членами Научного совета.