Italiyalik mutaxassislar bilan hamkorlik davom etmoqda
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsisi markazida italiyalik mashhur noshir, sharqshunos olim Sandro Teti, “Magister Art” kompaniyasi rahbari Renato Sapporito bilan onlayn muloqot boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi rahbari Firdavs Abduxoliqov, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov ishtirok etdi. Muloqotda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini jihozlash, ekspozitsiyalar uchun zarur vitrinalar tayyorlash masalasi muhokama qilindi.
Muloqotda joriy yilda Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining ochilishi marosimiga tayyorgarlik koʻrish, shu bilan birga joriy yilning sentabr oyida bu yerda Oʻzbekiston madaniy merosiga oid xalqaro koʻrgazma tashkil etish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solish lozimligi taʼkidlandi.
— Bizning kompaniyamiz dunyodagi eng yirik muzeylar, kutubxonalar, yirik madaniy muassasalarni loyihalash va jihozlsh boʻyicha hamkorik qilib keladi, — dedi “Magister Art” kompaniyasi rahbari Renato Sapporito. — Men Oʻzbekistonning boy tarix va ulkan madaniy merosga ega mamlakatlardan biri sifatida bilaman. Xalqingizga, madaniyatingizga ulkan qiziqish bilan qarayman. Oʻylaymanki, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini ishga tushirish borasidagi hamkorligimiz ham ana shu ulkan merosni yanada keng targʻib etishda muhim oʻrin tutadi”.
Magister Art kompaniyasi Italiyadagi yirik muzeylar uchun jixozlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kompaniya boʻlib, u bilan Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi delegatsiyasining joriy yil fevral oyida ushbu mamlakatga amalga oshirgan xizmat safarida dastlabki kelishuvlarga erishilgan.
Sandro Teti ham uzoq yillardan beri Oʻzbekistondagi yirik loyihalarni amalga oshirishda hamkorlik qilib keladi. Joriy yilda uning rahbarligidagi Sandro Teti Editore nashriyotida shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Boburning “Boburnoma” asari italyan tilida nashr qilindi.

Сотрудничество с итальянскими специалистами продолжается
В Исламском центре цивилизации в Узбекистане прошла онлайн-встреча с известным итальянским издателем, востоковедом, профессором Сандро Тети и руководителем компании "Magister Art" Ренато Саппорито.
Во встрече приняли участие руководитель Исламского центра цивилизации в Узбекистане Фирдавс Абдухaликов и вице-президент Академии наук Узбекистана Бахром Абдухалимов. Обсуждались вопросы оснащения Исламского центра цивилизации в Узбекистане и подготовки необходимых витрин для экспозиций.
В ходе встречи было подчеркнуто, что необходимо подготовиться к церемонии открытия Исламского центра цивилизации в Узбекистане в этом году, а также активировать все возможности для организации международной выставки, посвященной культурному наследию Узбекистана, которая состоится в сентябре этого года.
— Наша компания работает над проектированием и оснащением крупнейших музеев, библиотек и культурных учреждений мира, — сказал руководитель компании "Magister Art" Ренато Саппорито.
— Я считаю Узбекистан одной из стран с богатой историей и огромным культурным наследием. Я с большим интересом отношусь к вашему народу и культуре. Думаю, что наше сотрудничество по запуску Исламского центра цивилизации в Узбекистане сыграет важную роль в дальнейшем распространении этого огромного наследия.
Компания "Magister Art" специализируется на производстве оборудования для крупных музеев в Италии, и с ней были достигнуты первые соглашения в рамках служебной поездки делегации Исламского центра цивилизации в Узбекистане в эту страну в феврале этого года.
Сандро Тети также много лет сотрудничает с реализацией крупных проектов в Узбекистане. В этом году под его руководством в издательстве Sandro Teti Editore была опубликована на итальянском языке "Бобурнама" — произведение шаха и поэта Захириддина Мухаммада Бобура.