Qurʼon zali konsepsiyasini yanada mukammallashtirish masalalari koʻrib chiqildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining Ilmiy kengashi navbatdagi yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Qurʼon zalini eksponatlar bilan boyitish, ekspozitsiyani tashkil etish hamda rejalashtirilgan loyihalar yuzasidan yakuniy taklif va xulosalar muhokama qilindi.
Maʼlumki, davlat rahbari tashabbusi bilan barpo etilayotgan mazkur markazda Qurʼon zali alohida konsepsiyaga ega boʻladi. Hozirda uni mazmunan boyitish, eksponatlarni tanlash va zamonaviy texnologiyalar orqali namoyish etish boʻyicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Qurʼon zalida Oʻzbekiston tarixiga aloqador 114 ta noyob Qurʼon nusxasi jamlanadi. Ular orasida islom olamida muqaddas sanalgan Hazrati Usmon Qurʼoni, VIII asrga oid Katta Langar Qurʼoni, shuningdek, turli tarixiy davrlarda koʻchirilgan yoki asrab kelingan qimmatli qoʻlyozmalar mavjud.
Yigʻilishda zalda multimedia mahsulotlari, virtual ekspozitsiyalar, interaktiv ekranlar, audiogidlar va boshqa zamonaviy texnologiyalarni joriy etish masalalari ham muhokama qilindi. Bu tashrif buyuruvchilarga Qurʼon nusxalarining tarixiy va madaniy ahamiyatini chuqurroq anglash imkonini beradi.
Yakuniy qarorlar asosida Qurʼon zalining konsepsiyasi yanada takomillashtiriladi hamda uni xalqaro miqyosda noyob ilmiy-maʼrifiy maskanga aylantirish choralari koʻriladi.

The issues of further improving the concept of the Quran hall have been discussed
In Uzbekistan, at the Center of Islamic Civilization, discussions were held on enriching the Quran hall with exhibits, organizing the exhibition, and final proposals for the projects.
As is known, under the initiative of the head of state, a special Quran hall will be created at this center. Currently, sequential work is being carried out to enrich its content, select exhibits, and present them using modern technologies.
The Quran hall will house 114 unique Quran manuscripts directly related to the history of Uzbekistan. Among them are the Holy Quran of Hazrat Usman, the Great Langar Quran of the 8th century, as well as valuable manuscripts that were transcribed or preserved at different historical times.
The meeting also discussed the implementation of multimedia products—virtual exhibitions, interactive screens, audio guides, and other modern technologies. This will allow visitors to gain a deeper understanding of the historical and cultural significance of the Quran manuscripts.
Based on the final decisions, the concept of the Quran hall will be improved, and measures will be taken to transform it into a unique scientific and educational institution on an international scale.