Qurʼon zali konsepsiyasini yanada mukammallashtirish masalalari koʻrib chiqildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi shtabida Qurʼon zali ekspozitsiyasini tashkil etish boʻyicha navbatdagi muhokama yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bunyod etilayotgan ushbu Markazning eng muhim boʻlimlaridan biri – Qurʼoni karim zali konsepsiyasini yanada mukammallashtirish, uning tarkibiy qismlarini boyitish va tashkil etish masalalari koʻrib chiqildi. Qurʼon karim zali uchun tanlangan eksponatlarni toifalarga ajratish, birinchi toifaga kiruvchi loyihalarning texnik topshiriqlarini tayyorlash, shuningdek, ayrim eksponatlarni ekspozitsiyaga kiritish yoki kiritmaslik masalalari atroflicha tahlil qilindi.
Shuningdek, yigʻilish davomida Qurʼon zali ekspozitsiyasida multimedia mahsulotlaridan foydalanish imkoniyatlari, interaktiv yondashuvlar orqali mehmonlarga Qurʼon tarixini zamonaviy shaklda yetkazish imkoniyatlari ham muhokama qilindi. Mazkur ekspozitsiya Oʻzbekistonning boy diniy-madaniy merosini keng jamoatchilikka tanitishda muhim qadam boʻlishi kutilmoqda.
Maʼlumot oʻrnida taʼkidlash joizki, Qurʼon zalida Oʻzbekistonga aloqador 114 ta noyob Qurʼon qoʻlyozmasi jamlanadi. Ular orasida Hazrati Usmon Qurʼoni, VIII asrga oid Katta Langar Qurʼoni, hamda turli tarixiy sulolalar davrida yurtimizda yaratilgan yoki asrab kelinayotgan betakror nusxalar mavjud.

Были рассмотрены вопросы дальнейшего совершенствования концепции зала Корана
В штабе Центра Исламской Цивилизации в Узбекистане состоялось очередное заседание, посвящённое организации экспозиции зала Корана.
На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего совершенствования концепции одного из важнейших разделов Центра — зала Корана, который создаётся по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Обсуждались вопросы улучшения структуры и наполнения зала, а также подготовка технических заданий для проектов, относящихся к первой категории экспонатов. Внимание также уделялось тщательному анализу возможности включения или исключения некоторых экспонатов из экспозиции.
Кроме того, на заседании рассматривалась возможность использования мультимедийных продуктов в экспозиции, а также интерактивных подходов для современного представления истории Корана гостям. Ожидается, что эта экспозиция станет важным шагом в популяризации богатого религиозно-культурного наследия Узбекистана среди широкой аудитории.
Следует отметить, что в зале Корана будет собрано 114 уникальных рукописей Корана, имеющих отношение к Узбекистану. Среди них будут такие выдающиеся экземпляры, как Коран Хазрати Усмона, Большой Лангарский Коран VIII века, а также другие редкие и уникальные экземпляры, созданные или сохранившиеся в разные исторические эпохи на территории Узбекистана.