Qurʼon zali konsepsiyasini yanada mukammallashtirish masalalari koʻrib chiqildi
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi shtabida Qurʼon zali ekspozitsiyasini tashkil etish boʻyicha navbatdagi muhokama yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan bunyod etilayotgan ushbu Markazning eng muhim boʻlimlaridan biri – Qurʼoni karim zali konsepsiyasini yanada mukammallashtirish, uning tarkibiy qismlarini boyitish va tashkil etish masalalari koʻrib chiqildi. Qurʼon karim zali uchun tanlangan eksponatlarni toifalarga ajratish, birinchi toifaga kiruvchi loyihalarning texnik topshiriqlarini tayyorlash, shuningdek, ayrim eksponatlarni ekspozitsiyaga kiritish yoki kiritmaslik masalalari atroflicha tahlil qilindi.
Shuningdek, yigʻilish davomida Qurʼon zali ekspozitsiyasida multimedia mahsulotlaridan foydalanish imkoniyatlari, interaktiv yondashuvlar orqali mehmonlarga Qurʼon tarixini zamonaviy shaklda yetkazish imkoniyatlari ham muhokama qilindi. Mazkur ekspozitsiya Oʻzbekistonning boy diniy-madaniy merosini keng jamoatchilikka tanitishda muhim qadam boʻlishi kutilmoqda.
Maʼlumot oʻrnida taʼkidlash joizki, Qurʼon zalida Oʻzbekistonga aloqador 114 ta noyob Qurʼon qoʻlyozmasi jamlanadi. Ular orasida Hazrati Usmon Qurʼoni, VIII asrga oid Katta Langar Qurʼoni, hamda turli tarixiy sulolalar davrida yurtimizda yaratilgan yoki asrab kelinayotgan betakror nusxalar mavjud.

Issues related to the further enhancement of the concept for the Quran Hall were discussed
A regular meeting was held at the headquarters of the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, dedicated to the organization of the Quran Hall exhibition.
The meeting focused on further refining the concept of one of the Center’s most significant sections — the Quran Hall, which is being developed under the initiative of President Shavkat Mirziyoyev. Discussions addressed the improvement of the hall’s structure and content, as well as the preparation of technical specifications for projects related to first-category exhibits. Particular attention was also given to the careful analysis of potential inclusions and exclusions of specific items from the exhibition.
In addition, the use of multimedia tools and interactive approaches for presenting the history of the Quran in a modern and engaging format was discussed. The exhibition is expected to become a key step in promoting Uzbekistan’s rich religious and cultural heritage to a broad audience.
It is worth noting that the Quran Hall will feature a collection of 114 unique Quran manuscripts related to Uzbekistan. Among them are outstanding examples such as the Hazrat Uthman Quran, the 8th-century Great Langar Quran, as well as other rare and exceptional manuscripts that were either created or preserved throughout various historical periods on the territory of Uzbekistan.