Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Ilmiy kengashning navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi
Unda Kengash aʼzolari, Ishchi guruh rahbarlari, jumladan, tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova, OʻzFA vitse-prezidenti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti direktori, professor Bahrom Abduhalimov, Oʻzbekiston tasviriy sanʼat galereyasi direktori, sanʼatshunos olima Kamola Akilova, akademik Akbar Hakimov hamda Markaz rahbariyati va xodimlar ishtirok etdi. Kengash yigʻilishida Markaz ekspozitsiyasining 4 ta yoʻnalishlari – Qurʼoni karim zali boʻlimi, Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari, Birinchi Renessans davri, Ikkinchi Renessans va Oʻzbek xonliklari davri boʻlimlari “Ish rejasi” taqdimotlari muhokama etildi.
Maʼlumki, joriy yilning 29-yanvarida Prezident Shavkat Mirziyoyev Markazga tashrif buyurib, ekspozitsiyalar bilan tanishish davomida masʼullarga zarur koʻrsatmalar bergan edi. Shuni inobatga olgan holda ilmiy kengash aʼzolari Markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish masalalariga alohida eʼtibor qaratmoqda.
Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov boshchiligidagi yigʻilish qizgʻin munozara va muhokamalar ostida oʻtdi.
"Markazni boyitish doirasida amalga oshirilayotgan loyihalarning ahamiyatlilik darajasi inobatga olinib, ular uch bosqichda amalga oshirilmoqda. Oldimizda katta va masʼuliyatli ish turibdi. Har bir boʻlim rahbaridan markaz uchun taqdim etilgan manbalarning aniq va tarixiy haqiqatlarga asoslangan maʼlumotlarni taqdim etish soʻraladi. Tasdiqlangan maʼlumotlar 7 ta tilga tarjima qilinadi. Bu boʻyicha tarjimalar bilan ishlaydigan tajribali kompaniyalar bilan muzokaralar olib borilmoqda. Tayyor kontentlar vikipediyani yanada boyitish maqsadida taqdim etiladi, – markaz direktori.
Jarayonda “Sila sveta” kompaniyasi direktori Aleksandr Us “Yangi Oʻzbekiston - Yangi Renessans” boʻlimining tarkibiy qismlari, ekspozitsiya dizayni va undan oʻrin oladigan artefaktlar hamda media kontentlari haqida onlayn taqdimot qildi. Taqdimot yuzasidan taklif va tavsiyalar berildi.
"Markaz ekspozitsiyasini yanada jozibador boʻlishi yoʻlida jamoaviy mehnat qilyapmiz. Oʻylaymanki, Markaz ochilgandan soʻng bizning ishimiz tashrif buyuruvchilarga manzur boʻladi. Mahalliy olimlar, tarixchilar bilan maslahatlashgan holda loyiha doirasida koʻplab yangiliklar qildik. Boʻlim tom maʼnoda markazning tashrif qogʻozi boʻladi, deya toʻgʻri baholanmoqda. Tasavvur qilish uchun aytaman, boʻlimda Oʻzbekistonning tarixiy maftunkor shaharlarining maketlari joy oladi, oʻzbek allomalarining ixtirolari aks ettiriladi. Dron va audioyozuvli shoular oʻtkaziladi. Loyihalarda zamonaviylik aks ettiriladi, har bir dastur jahon standartlari asosida amalga oshiriladi", – dedi Aleksand Us.
"Islomdan avvalgi davr sivilizatsiyalari” ekspozitsiyasi boʻlimi rahbari, tarix fanlari doktori, professor Jannat Ismoilova boʻlim doirasida amalga oshirilgan ishlar haqida gapirdi. Shuningdek, taqdimotida maxsus ishchi guruh mamlakatimiz va xorijdagi muzey va kutubxonalardan keltirilishi kerak boʻlgan artefaktlar roʻyxatini taqdim etdi.
"Boʻlimda ishlar qizgʻin davom etmoqda. Markazni artefaktlar bilan boyitish boʻyicha muhokamalar davom etmoqda. Yangi ashyolar topilyapti, mahalliy va xorijiy muzeylarni tadqiq etayotganimizda bizning tariximizga oid koʻplab yangiliklarga duch kelyapmiz. Ishlarimiz Markaz ochilgandan keyin toʻxtab qolmaydi. Jarayonlar keyinchalik ham uzviy davom etadi. Boʻlimdagi “Vaqt devori” muhim loyiha hisoblanadi. Unda vaqt xronologiyasi–tarixiy asoslangan xronologiya boʻladi. Boʻlimdagi har bir ashyo maʼlumotlari ilova qilinadi. Ular boʻyicha eng toʻgʻri maʼlumotlar vikipediya uchun tavsiya etiladi", – dedi Jannat Ismoilova.
“Birinchi Renessans davri” boʻlimida ham ishlar qizgʻin amalga oshirilmoqda. Boʻlimda amalga oshirilayotgan ishlar haqida tarix fanlari doktori, professor Surayyo Karimova taqdimoti tinglandi.
"Boʻlimda mavzular ahamiyatlilik jihatlari inobatga olingan holda belgilanganidek davom etyapti. Oldimizda qator vazifalar turibdi. Terminologiya masalalariga alohida ahamiyat berish kerak deb oʻylayman. Yoʻnalishimizga oid har bir eksponat, moddiy ashyo va tarixiy shaxslarning nomlarini matnlarda toʻgʻri aks etilishini taʼminlashimiz kerak. Bu boʻyicha maxsus ishchi guruh tuzganmiz, ular bilan birgalikda oʻzbek va rus tilida aniq maʼlumotlarni tayyorlab beramiz", – Surayyo Karimova.
"Boʻlimga tashrif buyurganlar oʻzini Maʼmun akademiyasiga kirib qolgandek his qiladi. Biz oʻsha davrning ilm-fani rivojini toʻlaqonli koʻrsatish maqsadida boʻlimning markaziy ulkan eksponati Maʼmun akademiyasi maketi tanlangan. Shuning uchun ham boʻlimda Maʼmun akademiyasi bilan hamkorlik aloqalari uzilib qolmasligi kerak. Masʼullar Xorazmda turib emas, shu yerda yonimizda yelkama-yelka faoliyat olib borsa ishimizda yanada unum boʻlardi. Yana bir narsani inobatga olishimiz kerak, jarayonlarda xatlov tizimiga ham alohida ahamiyat qaratishimiz kerak. Yaʼni, Markaz uchun nimalar tayyor, yana nimalarni jalb qilish kerak, bu muhim", – dedi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov.
Shuningdek, yigʻilishda Markazga gidlar jamoasi jalb qilinishi, ular mutaxassislar tomonidan oʻquv kurslarida oʻqitilishi maʼlum qilindi. Yigʻilish soʻngida, taqdimotlar tasdiqlandi.
Maʼlumot uchun, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilayotgan markaz ekspozitsiyasini mazmunli kontentlar, tarixiy artefaktlar va mulyajlar bilan boyitish masalalariga soʻnggi bir oy ichida 200 dan ortiq mahalliy olimlar jalb qilingan. Jami 800 dan ziyod loyihalar ustida ishlarni amalga oshirish uchun hisob-kitoblar boʻyicha 3000 dan ortiq mahalliy va xorijlik olimlar birgalikda ish olib borishi kerakligi qayd etildi. Ayni paytda dastlabki bosqich boshlangan, unda 400 dan ortiq loyihalar ustida Ilmiy kengash aʼzolari bilan maslahatlashgan holda ishlar jadal olib borilyapti.

На заседании научного совета были приняты важные решения относительно новых экспозиций, исторического контента и артефактов
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане состоялось очередное заседание Расширенного Научного совета. В нем приняли участие члены совета, руководители рабочих групп, включая доктора исторических наук, профессора Жаннат Исмaилову, вице-президента Академии наук Узбекистана, директора Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни, профессора Бахрома Абдухалимова, директора Узбекской галереи изобразительного искусства, искусствоведа Камолу Акилову, академика Акбара Хакимоа и руководство Центра. На заседании были обсуждены презентации по четырём ключевым направлениям экспозиции Центра: разделы «Зал Святого Корана», «Цивилизации до ислама», «Первый Ренессанс», «Второй Ренессанс» и «Эпоха узбекских ханств».
Напомним, что 29 января текущего года Президент Шавкат Мирзиёев посетил Центр, ознакомился с экспозициями и дал соответствующие указания. В связи с этим члены Научного совета сосредоточили внимание на вопросах обогащения экспозиции содержательными контентами, историческими артефактами и муляжами.
Заседание, которое прошло под председательством директора Центра и главы Научного совета Фирдавса Абдухаликова, сопровождалось активными обсуждениями и дебатами.
«В рамках обогащения Центра проекты реализуются в три этапа. Нам предстоит большая и ответственная работа. От каждого руководителя отдела требуется предоставить точные и основанные на исторической правде данные о представленных источниках для Центра. Утвержденная информация будет переведена на 7 языков. Ведутся переговоры с опытными компаниями для работы с переводами. Подготовленные материалы будут представлены для дальнейшего обогащения Википедии», — отметил директор Центра.
В процессе заседания директор компании «Sila sveta» Александр Ус провел онлайн-презентацию по структуре раздела «Новый Узбекистан — Новый Ренессанс», дизайну экспозиции, а также артефактам и медиа-контенту, которые будут включены в проект. По результатам презентации были сделаны предложения и рекомендации.
«Мы работаем в команде, чтобы сделать экспозицию Центра ещё более привлекательной. Я уверен, что после открытия нашего Центра наша работа будет оценена посетителями. Мы внедрили много новшеств в проект, консультируясь с местными учеными и историками. Правильно отмечается, что отдел станет своего рода визитной карточкой Центра. Для представления, в отделе будут размещены модели исторически привлекательных городов Узбекистана, а также изобретения узбекских ученых. Будут проводиться шоу с дронами и аудиозаписями. В проектах будет отражена современность, и каждое мероприятие будет реализовано на основе мировых стандартов», — сказал Александр Ус.
Руководитель отдела «Цивилизации до ислама», доктор исторических наук, профессор Жаннат Исмaилова рассказала о проделанной работе в рамках отдела. В своей презентации она также представила список артефактов, которые должны быть привезены из музеев и библиотек страны и за рубежом.
«Работы в отделе продолжаются активно. Обсуждения по обогащению Центра артефактами продолжаются. Мы находим новые предметы, и, исследуя местные и зарубежные музеи, сталкиваемся с множеством новых фактов, относящихся к нашей истории. Наша работа не остановится после открытия Центра. Процессы будут продолжаться и в дальнейшем. "Стена времени" в отделе является важным проектом. В ней будет представлена хронология времени — исторически обоснованная хронология. В разделе будет добавляться информация о каждом артефакте. Самая точная информация по этим предметам будет рекомендована для Википедии», — отметила Жаннат Исмaилова.
Активная работа также ведется в разделе «Первый Ренессанс». Презентация по проводимым работам в этом отделе была представлена доктором исторических наук, профессором Сурайё Каримовой.
«Работы в отделе продолжаются с учётом значимости выбранных тем. Перед нами стоят несколько задач. Я считаю, что особое внимание следует уделить вопросам терминологии. Мы должны обеспечить правильное отражение каждого экспоната, материального объекта и имен исторических личностей в текстах. Мы создали специальную рабочую группу для этой задачи, и совместно с ними подготовим точную информацию на узбекском и русском языках», — отметила Сурайё Каримова.
«Посетители отдела будут чувствовать себя так, как будто они попали в Академию Маъмуна. Для того чтобы полноценно показать развитие науки того времени, центральным экспонатом отдела был выбран макет Академии Маъмуна. Поэтому важно, чтобы связи с Академией Маъмуна оставались активными. Ответственные лица не должны оставаться в Хорезме, они должны работать рядом с нами, плечом к плечу. Это принесло бы больший результат в нашей работе. Ещё одно, на что стоит обратить внимание, это система учёта в процессе. Нужно чётко понимать, что уже готово для Центра, и что ещё необходимо привлечь. Это очень важно», — отметил вице-президент Академии наук Бахром Абдухалимов.
Также на встрече было объявлено, что в Центр будет привлечена команда гидов, которые будут обучаться на курсах, проводимых специалистами. В конце заседания презентации были утверждены.
Для справки, в рамках инициативы Президента Шавката Мирзиёева по созданию Центра Исламской Цивилизации, в течение последнего месяца более 200 местных ученых были привлечены для обогащения экспозиции содержательным контентом, историческими артефактами и муляжами. Всего более 800 проектов требуют работы, и для их реализации планируется задействовать более 3000 местных и зарубежных ученых. На данный момент началась начальная стадия, в рамках которой активно работают над более чем 400 проектами, консультируясь с членами Научного совета.