Tarixnavis Muhammadrizo Ogahiy ijodiy merosi keng miqyosda oʻrganiladi
Ogahiy – XIX asrda yashab oʻtgan yirik shoir, tarixnavis, davlat arbobi va jadidchilik gʻoyalari bilan uygʻunlashgan maʼnaviy uygʻonish davrining yuksak namoyandalaridan biri hisoblanadi. Uning asarlari oʻz zamonasi ijtimoiy-siyosiy hayoti, madaniyati va adabiy muhitini chuqur aks ettiradi. Shu bois Ogahiyning hayoti va faoliyatini oʻrganish nafaqat adabiyotshunoslik, balki tarix, falsafa, sharqshunoslik va boshqa fanlar kesimida ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan milliy madaniy merosimizni keng targʻib qilish va tarixiy shaxslarimizning ilmiy-ijodiy faoliyatini chuqur oʻrganish maqsadida “Muhammadrizo Ogahiy” medialoyihasi tayyorlanishi rejalashtirilmoqda. Ushbu loyiha orqali Markaz ekspozitsiyasi yanada boyitilib, ziyoratchilar va tadqiqotchilar uchun yangi, mazmunli kontentlar taqdim etilishi koʻzda tutilgan.
Medialoyiha doirasida Muhammadrizo Ogahiyning ilmiy-ijodiy merosi chuqur tahlil etiladi. Natijada ilmiy ishlanmalar tayyorlanadi, turli interaktiv kontentlar yaratiladi va ular Islom sivilizatsiyasi markazining doimiy ekspozitsiyasiga integratsiya qilinadi.
Loyihada Ogahiyning qoʻlyozmalari, tarixiy hujjatlar, manbalarga asoslangan ilmiy izohlar, shuningdek, vizual materiallar va videoroliklar ishlab chiqilishi kutilmoqda. Bu esa nafaqat tashrif buyuruvchilarga, balki yosh tadqiqotchilar, talabalar va keng jamoatchilikka ham katta manba boʻlib xizmat qiladi.

Творческое наследие историка Мухаммадризо Огахий будет изучено в широком масштабе
Огахий — крупный поэт, историк, государственный деятель XIX века и один из ярких представителей эпохи духовного возрождения, связанного с идеями джадидизма. Его произведения глубоко отражают социально-политическую жизнь, культуру и литературную атмосферу его времени. Поэтому изучение жизни и деятельности Огахия имеет важное значение не только для литературоведения, но и для истории, философии, востоковедения и других наук.
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане планируется создание медиапроекта «Мухаммадризо Огахий», направленного на широкое распространение нашего национального культурного наследия и глубокое изучение научной и творческой деятельности исторических личностей. Этот проект позволит обогатить экспозицию Центра, предлагая новые и содержательные материалы для посетителей и исследователей.
В рамках медиапроекта будет проведён глубокий анализ научно-творческого наследия Мухаммадризо Огахия. Результатом станут научные работы, создание различных интерактивных контентов, которые будут интегрированы в постоянную экспозицию Центра Исламской Цивилизации.
В проекте также будут разработаны рукописи Огахия, исторические документы, научные комментарии на основе источников, а также визуальные материалы и видеоролики. Это откроет широкие возможности не только для посетителей, но и для молодых исследователей, студентов и широкой общественности.