SAM FOGG galereyasidan oʻta qimmatli hadya: Islom sivilizatsiyasi markazi tarixiy topilmalar bilan boyidi!
Toshkentda oʻtkazilgan nufuzli xalqaro forum — «Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi» doirasida Islom sivilizatsiyasi markazi yana noyob artefaktlar bilan boyidi.
Markaz kolleksiyasiga SAM FOGG galereyasi tomonidan Temuriylar davriga oid haykaltaroshlik va amaliy sanʼat namunasi — 1450–1500-yillarda Eronda yaratilgan oʻyma naqshli bronza kosa taqdim etildi. Shuningdek, XIV asr oxirida Buxoro yoki Samarqandda ishlangan poʻlat plastinka ham ekspozitsiyadan joy oldi.
Yana bir qimmatli topilma — XX asr boshlariga oid metall iplar bilan bezalgan ipak chopon ham kolleksiyaga qoʻshildi. Maxsus parcha texnikasida tikilgan ushbu noyob asarning uzunligi 127 sm, koʻkrak aylanasi 92 sm, yeng uzunligi esa 164 smni tashkil etadi.
Ushbu artefaktlar nafaqat madaniy merosimizga bagʻishlangan ekspozitsiyani yanada boyitdi, balki tashrifchilarga oʻrta asrlar tarixiy muhitini jonli ravishda his qilish imkonini ham berdi.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 26–27 sentabr kunlari Islom sivilizatsiyasi markazida 20 dan ortiq davlatdan 100 dan ziyod mutaxassis ishtirok etgan nufuzli xalqaro forum boʻlib oʻtdi. IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom Ligasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar Akademiyasi va Christie’s kabi nufuzli tashkilotlar vakillari forumda maʼruza va takliflari bilan qatnashdilar.
Forumda Prezident Shavkat Mirziyoyevning islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini saqlash va madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish borasidagi tashabbuslari xalqaro miqyosda yuksak baholandi.
Markaz doirasidagi 10 ta mavzuli shoʻʼba yigʻilishida Qurʼon zali, islomdan oldingi davr sivilizatsiyalari, ilm-fan taraqqiyoti, Renessans merosi, muzey va kutubxona ishi, raqamlashtirish hamda xalqaro hamkorlik masalalari atroflicha muhokama qilindi.

An invaluable gift from the Sam Fogg Gallery: The Center for Islamic Civilization enriched with historical treasures!
At the prestigious international forum “The Legacy of the Great Past — the Basis of an Enlightened Future” held in Tashkent, the Center for Islamic Civilization was further enriched with unique artifacts.
The SAM FOGG Gallery presented the Center’s collection with a remarkable piece of Timurid sculpture and applied art — a carved bronze bowl created in Iran between 1450 and 1500. In addition, a steel plaque produced in Bukhara or Samarkand at the end of the 14th century was also added to the exhibition.
Another valuable addition was an early 20th-century silk robe adorned with metallic threads. Sewn using a special patchwork technique, this rare masterpiece measures 127 cm in length, 92 cm in chest circumference, and has sleeves extending 164 cm.
These artifacts not only enriched the exhibition dedicated to cultural heritage but also allowed visitors to vividly experience the atmosphere of the medieval past.
It should be recalled that on September 26–27 this year, the Center for Islamic Civilization hosted a prestigious international forum attended by more than 100 experts from over 20 countries. Representatives of renowned organizations such as IRCICA, ICESCO, TURKSOY, the World Islamic League, Oxford University, the Russian Academy of Sciences, and Christie’s contributed with lectures and proposals.
At the forum, President Shavkat Mirziyoyev’s initiatives to preserve the true humanistic essence of Islam and to promote intercultural dialogue received high recognition at the international level.
Within the framework of the forum, 10 thematic panel sessions were held at the Center, covering the Qur’an Hall, pre-Islamic civilizations, scientific progress, the Renaissance legacy, museum and library work, digitization, and issues of international cooperation.