SAM FOGG galereyasidan oʻta qimmatli hadya: Islom sivilizatsiyasi markazi tarixiy topilmalar bilan boyidi!
Toshkentda oʻtkazilgan nufuzli xalqaro forum — «Buyuk oʻtmish merosi — maʼrifatli kelajak asosi» doirasida Islom sivilizatsiyasi markazi yana noyob artefaktlar bilan boyidi.
Markaz kolleksiyasiga SAM FOGG galereyasi tomonidan Temuriylar davriga oid haykaltaroshlik va amaliy sanʼat namunasi — 1450–1500-yillarda Eronda yaratilgan oʻyma naqshli bronza kosa taqdim etildi. Shuningdek, XIV asr oxirida Buxoro yoki Samarqandda ishlangan poʻlat plastinka ham ekspozitsiyadan joy oldi.
Yana bir qimmatli topilma — XX asr boshlariga oid metall iplar bilan bezalgan ipak chopon ham kolleksiyaga qoʻshildi. Maxsus parcha texnikasida tikilgan ushbu noyob asarning uzunligi 127 sm, koʻkrak aylanasi 92 sm, yeng uzunligi esa 164 smni tashkil etadi.
Ushbu artefaktlar nafaqat madaniy merosimizga bagʻishlangan ekspozitsiyani yanada boyitdi, balki tashrifchilarga oʻrta asrlar tarixiy muhitini jonli ravishda his qilish imkonini ham berdi.
Eslatib oʻtamiz, joriy yilning 26–27 sentabr kunlari Islom sivilizatsiyasi markazida 20 dan ortiq davlatdan 100 dan ziyod mutaxassis ishtirok etgan nufuzli xalqaro forum boʻlib oʻtdi. IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Butunjahon Islom Ligasi, Oksford universiteti, Rossiya Fanlar Akademiyasi va Christie’s kabi nufuzli tashkilotlar vakillari forumda maʼruza va takliflari bilan qatnashdilar.
Forumda Prezident Shavkat Mirziyoyevning islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini saqlash va madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish borasidagi tashabbuslari xalqaro miqyosda yuksak baholandi.
Markaz doirasidagi 10 ta mavzuli shoʻʼba yigʻilishida Qurʼon zali, islomdan oldingi davr sivilizatsiyalari, ilm-fan taraqqiyoti, Renessans merosi, muzey va kutubxona ishi, raqamlashtirish hamda xalqaro hamkorlik masalalari atroflicha muhokama qilindi.

Драгоценный дар от галереи Sam Fogg: коллекция Центра исламской цивилизации пополнилась редчайшими историческими находками
В рамках престижного международного форума «Наследие великого прошлого – основа просвещённого будущего», прошедшего в Ташкенте, Центр исламской цивилизации в Узбекистане получил новые бесценные артефакты, значительно обогатившие его коллекцию.
Галерея Sam Fogg подарила Центру уникальные произведения искусства эпохи Тимуридов – скульптурно-декоративный и прикладной экспонат: резную бронзовую чашу, созданную в Иране в 1450-1500 годах. Кроме того, коллекция пополнилась стальной пластиной, изготовленной в конце XIV века в Бухаре или Самарканде.
Искусство и ремесло
Ещё одной ценной находкой стал шелковый халат начала XX века, украшенный металлическими нитями. Этот редкий предмет, выполненный в технике специального узорного шитья (парча), отличается изысканной формой: длина – 127 см, обхват груди – 92 см, длина рукавов – 164 см.
Эти артефакты не только значительно обогатили экспозицию, посвящённую культурному наследию, но и позволили посетителям почувствовать атмосферу Средневековья, ощутить дух исламской науки, искусства и эстетики того времени.
Международное признание
Напомним, 26-27 сентября текущего года в Центре исламской цивилизации состоялся международный форум, в котором приняли участие более 100 специалистов из 20 стран мира – учёные, исследователи, руководители музеев и библиотек, а также эксперты в области культурного наследия.
Среди участников – представители таких престижных организаций, как IRCICA, ICESCO, TURKSOY, Всемирная исламская лига, Оксфордский университет, Российская академия наук и аукционный дом Christie’s.
Международное сообщество высоко оценило инициативы Президента Шавката Мирзиёева, направленные на сохранение подлинно гуманистической сущности ислама и развитие межкультурного диалога.
В рамках форума было проведено 10 тематических секций, где обсуждались вопросы, связанные с Залом Корана, доисламскими цивилизациями, развитием науки, наследием эпох Ренессансов, а также музейным и библиотечным делом, цифровыми технологиями и международным научным сотрудничеством.