Oʻzbekistonda barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi nafaqat arxitektura jihatdan noyob inshoot, balki ilmiy-maʼrifiy maskan sifatida ham yuksak eʼtiborga sazovordir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan ushbu ulkan loyiha doirasida milliy va jahon tamaddunidagi buyuk allomalarning ilmiy merosini targʻib qilish, yosh avlodni tarixiy haqiqatlar ruhida tarbiyalash hamda yangi tadqiqotlar uchun zamonaviy muhit yaratish maqsad qilingan.
Markaz ekspozitsiyasini mazmunan boyitish, uni ilmiy-nazariy asosda shakllantirish maqsadida hozirgacha 200 dan ortiq olimlar bilan hamkorlik shartnomalari imzolandi. Bular nafaqat individual tadqiqotlar, balki keng qamrovli ilmiy loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan boʻlib, markazning intellektual salohiyatini belgilab beradi.
OʻzITsM ilmiy-tadqiqotlar boʻyicha direktor oʻrinbosari Gulnora Gʻaniyeva mavzu yuzasidan quyidagilarni maʼlum qildi:
“Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan muzey ekspozitsiyasi uchun yaratilayotgan media loyihalarning birinchi toifadagi ilmiy-nazariy maʼlumotlar bazasi shakllantirildi. Bu loyiha doirasida respublikamizdagi tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot muassasalari va olimlar tomonidan shartnomalar imzolandi. Hozirda 200 dan ortiq loyiha boʻyicha shartnomalar imzolangan boʻlib, ularning moliyalashtirilishi va amalga oshirilishi uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgan. Ushbu loyihalar doirasida amalga oshiriladigan ishlar asosan ilmiy-nazariy baza hisoblanadi. Yaʼni, ushbu baza orqali olimlar oʻz ishlarini va loyihalarni amalga oshirish jarayonida yaratiladigan ekspozitsiyalar, ular uchun zarur boʻlgan eksponatlar, mulyajlar, maketlar haqida ilmiy-nazariy maʼlumotlarni joylashtiradilar. Shuningdek, bu ilmiy-innovatsion loyihalar asosida turli yangi maʼlumotlar, yaʼni Oʻzbekistonda yoki xorijiy fondlarda saqlanayotgan artefaktlar ham asosiy baza sifatida xizmat qiladi.”
Ayni paytda 10 ta yoʻnalish boʻyicha 800 dan ziyod loyiha ustida ishlar olib borilmoqda. Ularning 400 ga yaqini birinchi bosqichda amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Loyihalarda zamonaviy ilmiy yondashuvlar, raqamli arxivlar, 3D mulyajlar va interaktiv axborot tizimlari orqali maʼlumotlar taqdim etiladi. Ushbu ishlar Ilmiy kengash va Ishchi guruhlar bilan muvofiqlashgan holda olib borilmoqda.
2025 yil sentabr oyida rasman ochilishi kutilyotgan Markaz nafaqat muzey, balki tadqiqot va taʼlim platformasi sifatida ham faoliyat yuritishi koʻzda tutilgan. Unda xalqaro ilmiy forumlar, maʼruzalar, yoshlar uchun taʼlim dasturlari va seminarlar tashkil etiladi. Bu, oʻz navbatida, Oʻzbekistonning islom sivilizatsiyasi va maʼnaviy merosini jahon miqyosida namoyon etishda muhim qadam boʻladi.

В Центре исламской цивилизации подписано более 200 контрактов с учеными
Центр исламской цивилизации, строящийся в Узбекистане, заслуживает внимания не только как уникальный архитектурный объект, но и как важный научно-просветительский центр.
В рамках этого масштабного проекта, реализуемого по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, ставятся цели по популяризации научного наследия великих ученых национальной и мировой цивилизации, воспитанию молодежи в духе исторической правды, а также созданию современной научной среды для новых исследований.
С целью содержательного наполнения экспозиции Центра и формирования её на научно-теоретической основе было подписано более 200 контрактов с учеными. Эти соглашения охватывают как индивидуальные исследования, так и масштабные научные проекты, определяющие интеллектуальный потенциал Центра.
Заместитель директора Центра исламской цивилизации Узбекистана по научным исследованиям Гульнора Ганиева пояснила:
«Центром была сформирована первая категория научно-теоретической базы данных для медиапроектов, создаваемых в рамках музейной экспозиции. Контракты были заключены с организациями, научно-исследовательскими учреждениями и учеными нашей республики. На сегодняшний день подписано более 200 договоров. Созданы все условия для их финансирования и реализации. Эти проекты прежде всего обеспечивают научно-теоретическую основу. Через эту базу ученые размещают свои исследования и сведения о создаваемых экспозициях, необходимых экспонатах, макетах, муляжах. Также на этой базе аккумулируется информация об артефактах, находящихся в узбекских и зарубежных фондах.»
В настоящее время ведется работа более чем над 800 проектами по 10 направлениям, из которых около 400 реализуются в рамках первого этапа. В проектах используются современные научные подходы: цифровые архивы, 3D-модели, интерактивные информационные системы. Все работы координируются с Научным советом и Рабочими группами Центра.
Ожидается, что Центр, официальное открытие которого намечено на сентябрь 2025 года, будет функционировать не только как музей, но и как научно-исследовательская и образовательная платформа. В нём будут проходить международные научные форумы, лекции, образовательные программы и семинары для молодежи. Это станет важным шагом к международному признанию исламской цивилизации и духовного наследия Узбекистана.