Euronews: “Oʻzbekistonning merosini qayta tiklashga qaratilgan saʼy-harakatlari uzra sayohat”
Nufuzli xalqaro axborot agentligi – Euronews nashri Oʻzbekistonning boy tarixiy merosini tiklash va asrash borasidagi saʼy-harakatlari haqida maqola eʼlon qildi. Maqolada Toshkentda barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi, uning maʼnaviy uygʻonishdagi oʻrni, Oʻzbekistonning tarixiy ahamiyatga ega noyob artefaktlarni qaytarish boʻyicha amalga oshirgan beqiyos ishlari hamda mamlakatning jahon madaniyatidagi nufuzi keng yoritildi.
Toshkent markazida joylashgan yangi, bebaho meʼmoriy inshoot – Oʻzbekistonning maʼnaviy uygʻonishining ramziga aylandi.
2026 yil mart oyida ochilishi rejalashtirilgan Islom sivilizatsiyasi markazi mamlakatning hozirgacha amalga oshirilgan eng yirik madaniy loyihasi boʻlib, u asrlar davomida shakllangan ilmiy almashinuv, badiiy nafosat va diniy ilmiy merosni namoyish etishga moʻljallangan.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu tashabbusni 2017 yilda BMT Bosh Assambleyasida taqdim etar ekan, islomning insonparvarlik asoslarini ochib berish, jaholatga qarshi maʼrifat bilan kurashish muhimligini alohida taʼkidladi.
Oʻtgan yil sentabr oyida BMTning 80-sessiyasida u loyiha yakunlanishga yaqinlashganini va Oʻzbekiston dunyo uchun ushbu maʼnaviy-maʼrifiy markazning eshiklarini ochishga tayyorlanayotganini bildirdi.
Tarixni shakllantirgan makon
Islom sivilizatsiyasi markazi 10 gektar maydonda joylashgan boʻlib, uning arxitekturasi tiklangan badiiy anʼanalarni zamonaviy muhandislik yechimlari bilan uygʻunlashtiradi. 65 metr balandlikdagi ulkan gumbaz – Oʻzbekistonning mintaqaviy va milliy birlik ramzi sifatidagi toʻrtta ulkan peshtoqlar bilan oʻralgan. Nozik naqshlar esa Temuriylar davri sanʼati va ilm-fan markazlari boʻlgan Samarqand hamda Buxoro shukuhini eslatadi.
Ichkarida ekspozitsiyalar “Sivilizatsiyalar, Shaxslar va Kashfiyotlar” konsepsiyasi asosida tashkil etilgan. Namoyishlar Islomdan avvalgi davr, Birinchi va Ikkinchi Renessanslar, shuningdek, “Yangi Oʻzbekiston” bosqichigacha boʻlgan tarixni yoritadi. Qoʻlyozmalar, keramika, noyob metall buyumlari bilan bir qatorda markazning eng nodir asari — VII asrga oid Usmon Qurʼoni boʻlib, u YuNESKOning “Jahon xotirasi” reestriga kiritilgan.
Markazning koʻlami nihoyatda keng:
🔳200 ming jilddan iborat kutubxona
🔳raqamli arxiv
🔳restavratsiya laboratoriyalari
🔳bolalar muzeyi
Yoshlar VR, AR va AI texnologiyalari orqali astronomiya, tibbiyot va sanʼatni oʻrganishi mumkin. Xattotlik maktabi va bosmaxona esa anʼanaviy ilmiy merosga amaliy kirish imkonini beradi.
Finlyandiya Prezidenti Aleksandr Stubb tashrif chogʻida markazni “hayratomuz taassurotlar girdobi” deb atab, asrlar davomida shakllangan ilmni zamonaviy shaklda jonlantirishdagi mahoratni yuqori baholadi.
Yoʻqotilgan merosning qaytishi
Markaz Oʻzbekistonning madaniy diplomatiyasiga ham yangi surʼat berdi. Prezident Mirziyoyev qayta-qayta taʼkidlaganidek, milliy oʻzlik — xotira va madaniy ildizlar bilan barqaror turadi. Shu bois, xorijda saqlanayotgan milliy meros namunalarini vatanga qaytarish muhim vazifa sifatida belgilangan.
Bu maqsadda markaz direktori boshchiligidagi komissiya — olimlar, sharqshunoslar, sanʼat tarixchilari — Buyuk Britaniya va boshqa davlatlarda keng ilmiy izlanishlar olib bordi. Ular Markaziy Osiyo tarixiga oid qoʻlyozma va artefaktlarning xalqaro kolleksiyalarga qanday kirib borganini oʻrgandilar, auksion uylari, kollektorlar bilan uchrashib, Oʻzbekiston tarixiga daxldor nodir buyumlarni tasnifladilar va identifikatsiya qildilar.
Oksford Islom Tadqiqotlari Markazi ilmiy hamkorlik, akademik almashinuv va qoʻshma koʻrgazmalar oʻtkazishga tayyor ekanini maʼlum qildi. Markaz direktori Farhan Ahmad Nizomiy Tashkentdagi loyihani “maʼnaviy va ilmiy uygʻonish ramzi” deb atadi.
Qisqa vaqt ichida xalqaro auksionlar va shaxsiy kolleksiyalardan 1000 dan ortiq eng nodir artefaktlar Oʻzbekistonga qaytarildi — bu mamlakat tarixidagi eng katta repatriatsiya jarayonidir.
Ular orasida:
➖600 dan ortiq keramika, epigrafika, metall buyumlar, xattotlik va miniatyura sanʼati namunalari
➖ IX asrga oid Qurʼon qoʻlyozmalari parchalari
➖ Temuriylar davri keramika buyumlari
➖ Markaziy Osiyo allomalari asarlari
Shuningdek, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik institutining “Jahon xotirasi” roʻyxatiga kiritilgan 300 ta qoʻlyozma ilk bor keng jamoatchilikka taqdim etishga tayyorlandi.
Bugun ushbu eksponatlar Toshkentning Islom sivilizatsiyasi markazida, Buyuk Ipak yoʻli markazida oʻzining munosib oʻrnini egallamoqda. YuNESKO Bosh direktori Xalid Al-Anani noyabr oyidagi tashrifda markazni “butun dunyo uchun nur manbai” deb atab, uni “sivilizatsiyalar chorrahasi” sifatida yuksak baholadi.
Global ilmiy hamkorlik tarmogʻi barpo etilmoqda
Loyiha boshidanoq xalqaro ilmiy doiralar faol ishtirok etdi. 20 davlatdan 400 dan ortiq tadqiqotchilarni birlashtirgan WOSCU jahon jamiyati markazning ilmiy va madaniy yoʻnalishlarini qoʻllab-quvvatladi va 1000 ga yaqin nodir artefaktlar, qoʻlyozmalar va muzey eksponatlarini sovgʻa qildi. Bu buyumlar Movarounnahr, Xuroson, Eron, Hindiston kabi mintaqalardan kelib chiqqan boʻlib, Oʻzbekiston tarixiy merosining ajralmas qismidir.
Markaz shaxsiy kolleksionerlar bilan ham hamkorlik qilmoqda. Dastlabki kolleksiyalar 2025-yilda Toshkentda oʻtkazilgan “Buyuk oʻtmish merosi – maʼrifatli kelajak asosi” xalqaro ekspertlar forumi oldidan topshirildi.
40 mamlakatdan 1500 dan ortiq mutaxassis markazning ilmiy, meʼmoriy va madaniy rivojlanishiga oid 800 dan ortiq ilmiy va muzey loyihalarida ishtirok etdi.
Markaz direktori, WOSCU raisi Firdavs Abduxoliqov loyihaning maqsadi “tarixda sochilib yotgan bilimlar va merosni bir joyga jamlash” ekanini taʼkidladi. Uning aytishicha, markaz islom sivilizatsiyasini “tinchlik, ezgulik, ilm-fan, maʼrifat va maʼnaviyat sivilizatsiyasi” sifatida namoyish etishni maqsad qilgan.
2026 yil ochiladigan Markaz — Oʻzbekiston uchun yangi madaniy darvoza
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi 2026 yil mart oyida rasman ochiladi. Ochilish yaqinlashar ekan, markaz Oʻzbekistonning madaniy darvozasi — ilmiy izlanishlar, xalqaro hamkorlik va intellektual uygʻonish uchun yangi makon sifatida oʻz oʻrnini mustahkamlab bormoqda.

The prestigious international news agency Euronews has published an article highlighting Uzbekistan’s efforts to restore and preserve its rich historical heritage. The article widely covers the construction of the Islamic Civilization Center in Tashkent, its role in the spiritual renaissance of the country, the unparalleled work carried out to return historically significant artifacts, and Uzbekistan’s growing influence in the global cultural sphere.
A new, invaluable architectural monument located in the heart of Tashkent has become a symbol of Uzbekistan’s spiritual renaissance.
Scheduled to open in March 2026, the Islamic Civilization Center is the largest cultural project ever implemented in the country, designed to showcase centuries of scientific exchange, artistic elegance, and religious scholarly heritage.
When President Shavkat Mirziyoyev presented the initiative at the UN General Assembly in 2017, he emphasized the importance of revealing the humanistic foundations of Islam and combating ignorance through enlightenment.
At the 80th session of the UN in September last year, he announced that the project was nearing completion and that Uzbekistan was preparing to open this spiritual-educational center to the world.
A place shaped by history
The Islamic Civilization Center spreads across 10 hectares, blending restored artistic traditions with modern engineering solutions. A gigantic 65-meter dome is surrounded by four monumental porticos symbols of Uzbekistan’s regional and national unity. The delicate ornaments evoke the spirit of Samarkand and Bukhara, cities once considered centers of Timurid-era science and art.
Inside, exhibitions are built around the concept of “Civilizations, Personalities, and Discoveries.” The displays cover the history from the pre-Islamic period, through the First and Second Renaissance, to the modern stage of “New Uzbekistan.” Alongside manuscripts, ceramics, unique metal artworks, and many other treasures, the rarest piece of all is the 7th-century Uthman Qur’an, included in the UNESCO “Memory of the World” register.
The scale of the center is impressive:
🔳 library of 200,000 volumes
🔳 digital archive
🔳 restoration laboratories
🔳 children’s museum
Young visitors can study astronomy, medicine, and arts through VR, AR, and AI technologies. The calligraphy school and printing house provide hands-on access to traditional scholarly heritage.
During his visit, the President of Finland Alexander Stubb described the center as “a whirlwind of breathtaking impressions,” praising its mastery in bringing centuries of knowledge to life in a modern form.
The return of lost heritage
The center has also given strong momentum to Uzbekistan’s cultural diplomacy. As President Mirziyoyev has repeatedly stressed, national identity stands on memory and cultural roots. Therefore, returning national heritage preserved abroad has been defined as an important mission.
For this purpose, a commission led by the director of the center including scholars, orientalists, and art historians conducted extensive research in the United Kingdom and other countries. They studied how manuscripts and artifacts related to Central Asian history entered foreign collections, met with auction houses and collectors, catalogued and identified rare items connected to Uzbekistan.
The Oxford Centre for Islamic Studies expressed its readiness for scientific cooperation, academic exchange, and joint exhibitions. Its director Farhan Ahmad Nizami called the project in Tashkent “a symbol of spiritual and intellectual revival.”
In a short time, more than 1,000 rare artifacts were returned to Uzbekistan from international auctions and private collections the largest repatriation process in the country’s history.
Among them:
➖ over 600 pieces of ceramics, epigraphy, metalworks, calligraphy and miniature art
➖ fragments of 9th-century Qur’an manuscripts
➖ Timurid-era ceramics
➖ works of Central Asian scholars
Additionally, 300 manuscripts from the Abu Rayhan Beruni Institute of Oriental Studies included in the “Memory of the World” list were prepared for public presentation for the first time.
Today, these exhibits have found their place in the Islamic Civilization Center in Tashkent, at the heart of the Silk Road. During his November visit, UNESCO Director-General Khaled El-Enany called the center “a source of light for the whole world” and highly praised it as “a crossroads of civilizations”.
A global scientific cooperation network is emerging
From the very beginning, the project involved active engagement from the global academic community. WOSCU — the World Society supporting the center’s scientific and cultural initiatives united over 400 researchers from 20 countries and donated nearly 1,000 artifacts, manuscripts, and museum pieces. These items originate from regions such as Mawarannahr, Khurasan, Iran, and India, forming an integral part of Uzbekistan’s historical heritage.
The center also collaborates with private collectors. The first collections were handed over during the international expert forum “Great Heritage of the Past — Foundation of an Enlightened Future,” held in Tashkent in 2025.
More than 1,500 specialists from 40 countries have participated in over 800 scientific and museum projects related to the academic, architectural, and cultural development of the center.
The director of the center and chairman of WOSCU, Firdavs Abdukhalikov, emphasized that the aim of the project is “to bring together scattered layers of knowledge and heritage into one space.” According to him, the center aims to present Islamic civilization as “a civilization of peace, goodness, science, enlightenment, and spirituality.”
A new cultural gateway for Uzbekistan – opening in 2026
The Islamic Civilization Center in Uzbekistan will officially open in March 2026. As the opening approaches, the center is steadily becoming Uzbekistan’s cultural gateway a new space for scientific research, international cooperation, and intellectual revival.