“Bu markaz dunyodagi yana bir ilm va maʼrifat qasri boʻladi” – IRCICAning Markaziy Osiyo boʻyicha masʼuli
Toshkentda qurilayotgan va dunyoda tengi yoʻq loyiha — Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi hali rasman ochilmagan boʻlsa-da, unga qiziqish kundan-kunga oshib bormoqda. Markaz nafaqat mamlakatimiz aholisi, balki xalqaro tashkilotlar va xorijiy olimlar eʼtiborini ham tortmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilayotgan bu ulkan majmua bilan tanishish uchun Misr Arab Respublikasi Qohira universiteti Sharq tillari kafedrasi professori Jalol Said Hafnaviy, IRCICA tashkilotining Markaziy Osiyo boʻyicha masʼuli, tarix fanlari doktori Ashirbek Moʻminov hamda tarixchi olimlar tashrif buyurdi.
Mehmonlar markazning binosi, muzey ekspozitsiyasi va kontentlari bilan yaqindan tanishdilar. Ular 10 gektarga yaqin hududda qurilgan majmua, yaqinidagi Hazrati Imom masjidi, Imom Buxoriy nomidagi Toshkent islom instituti va Oʻzbekiston musulmonlari idorasi bir-birini toʻldirib turganini taʼkidladilar.
Professor Jalol Said Al-Hafnaviy oʻz taassurotlari bilan oʻrtoqlashdi:
“Bu markaz oddiy majmua emas. Bunday joyni boshqa mamlakatlarda koʻrmaganman. Bu yerdagi meʼmoriy sanʼat, Qurʼon oyatlari, Makka haramini eslatuvchi eshiklar — barchasi betakror. Bu maskanda Amir Temur, Ulugʻbek, Imom Buxoriy, Imom Termiziy kabi buyuk zotlaringizning merosi ulugʻlanadi. Xuddi yangi dunyoga kelgandek his qildim!”
Shuningdek, markazning ikkinchi qavatida xalqaro tashkilotlar — ICESCO, UNESCO, TURKSOY va IRCICA kabi nufuzli muassasalar uchun alohida xonalar ajratilishi maʼlum qilindi.
Ashirbek Moʻminov ham oʻz fikrlarini bildirib, ekspozitsiya kontentlari ilmiy jihatdan uzviy va rivojlanish bosqichlarini toʻla qamrab olganini taʼkidladi:
“Bu markaz dunyodagi yana bir ilm va maʼrifat qasri boʻladi. Birinchi va ikkinchi Renessans davrlari haqidagi gʻoyalar nafaqat Markaziy Osiyo, balki butun Sharq islom olami uchun muhim nazariya hisoblanadi.”
Tashrif ishtirokchilari Oʻzbekistonda ilm-fan, maʼrifat va madaniyatga qaratilgan davlat siyosati va amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadilar.

“This center will become another palace of science and enlightenment in the world”, said IRCICA’s representative for Central Asia
Although the project - the Center of Islamic Civilization in Uzbekistan, being built in Tashkent and unique in the world has not yet been officially opened, interest in it is growing day by day. The center attracts attention not only from the population of our country but also from international organizations and foreign scholars.
At the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, Professor Jalal Said Hafnawi from Cairo University’s Department of Oriental Languages, the representative of IRCICA for Central Asia, Doctor of Historical Sciences Ashirbek Muminov, and other historians visited to get acquainted with this grand complex.
The guests closely examined the building of the center, the museum exhibition, and its contents. They noted that the complex, built on nearly 10 hectares, harmoniously complements the nearby Hazrati Imam Mosque, the Tashkent Islamic Institute named after Imam Bukhari, and the Spiritual Administration of Muslims of Uzbekistan.
Professor Jalal Said Al-Hafnawi shared his impressions:
“This center is not just an ordinary complex. I have not seen a place like this in other countries. The architecture here, the Qur’anic verses, and the doors reminiscent of the Haram in Mecca all are unique. In this place, the legacy of your great figures such as Amir Temur, Ulugh Beg, Imam Bukhari, and Imam Termiziy is glorified. I felt as if I was reborn into a new world!”
It was also announced that on the second floor of the center, special rooms will be allocated for prestigious international organizations such as ICESCO, UNESCO, TURKSOY, and IRCICA.
Ashirbek Muminov also shared his thoughts, emphasizing that the content of the exhibition is scientifically coherent and fully covers the stages of development:
“This center will become another palace of science and enlightenment in the world. The ideas about the First and Second Renaissance are an important concept not only for Central Asia but for the entire Islamic East”.
The participants of the visit highly praised Uzbekistan’s state policy and ongoing reforms aimed at the development of science, education, and culture.