Maxsus shtab: hozirgacha diniy-maʼrifiy yoʻnalishda 14 ta loyiha uchun texnik topshiriqlar tayyorlangan
Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan muzey ekspozitsiyasini boyitish, diniy-maʼnaviy merosni targʻib qilish va yosh avlodni ilm-maʼrifatga yoʻnaltirish maqsadida amalga oshirilayotgan maxsus loyihalar yuzasidan shtab yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Yigʻilish davomida diniy-maʼrifiy yoʻnalishda rejalashtirilgan jami 26 ta loyiha muhokama qilindi. Ushbu tashabbuslar 8 ta hamkor tashkilot bilan birgalikda bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Xususan:
• 1 bosqichda – 18 ta loyiha;
• 2 bosqichda – 2 ta loyiha;
• 3 bosqichda – 5 ta loyiha tatbiq etilishi koʻzda tutilgan.
Muhokamalar jarayonida loyiha ijrochilari hamda ilmiy-ijodiy guruh aʼzolari ishtirokida boʻlib oʻtgan ushbu yigʻilishda tegishli bayonnomalar rasmiylashtirildi.
Mazkur loyihalar Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlari boʻyicha qoʻmitasi, Hadis ilmi maktabi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Imom Moturidiy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Imom Termiziy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi va Toshkent islom instituti bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan ilgari surilayotgan bu loyihalar tarixiy haqiqatlarni yoritish, islom ilm-fani va madaniyatining ulkan merosini keng jamoatchilikka yetkazish, ayniqsa yoshlar qalbida ilm va maʼrifatga boʻlgan qiziqishni kuchaytirish yoʻlida muhim qadamlardan biridir.

Специальный штаб: на данный момент подготовлены технические задания для 14 проектов в области религиозно-просветительской деятельности.
В Центре Исламской Цивилизации в Узбекистане состоялось заседание штаба, посвящённое реализации специальных проектов, направленных на обогащение музейной экспозиции, продвижение религиозно-морального наследия и воспитание молодого поколения в духе науки и образования.
На встрече было обсуждено всего 26 проектов в области религиозно-просветительской деятельности. Эти инициативы будут реализовываться поэтапно в сотрудничестве с 8 партнёрскими организациями. В частности:
• На первом этапе — 18 проектов;
• На втором этапе — 2 проекта;
• На третьем этапе — 5 проектов.
В ходе обсуждений, с участием исполнителей проектов и членов научно-творческой группы, были официально оформлены соответствующие протоколы.
Эти проекты будут реализовываться в сотрудничестве с Комитетом по делам религий Республики Узбекистан, Школой хадисоведения, Международным исследовательским центром имама Бухари, Международным исследовательским центром имама Мотуриди, Международным исследовательским центром имама Термизи, Узбекистанской международной академией исламоведения и Ташкентским исламским институтом.
Проекты, предложенные Центром Исламской Цивилизации, являются важным шагом в освещении исторической правды, распространении огромного наследия исламской науки и культуры среди широкой общественности, а также в усилении интереса к науке и знаниям, особенно среди молодежи.